top of page
  • Iveta Laštovicová

SALLY POTTER

Abychom obsáhli celý dosavadní život Sally Potter a všechny její aktivity, potřebovali bychom minimálně celý týden. Rozhodli jsme se proto vypíchnout to nejzajímavější, abychom Vám představili tuto neobyčejnou režisérku v co nejucelenějším obraze. Následující text tedy neobsahuje kompletní výčet filmografie, ale zaměřuje se na filmy, které by podle nás mohly být vstupní branou k objevení Sally Potter diváky, kteří ji neznají. 


Sally Potter už cílevědomě v 16 letech opustila školu, aby se mohla věnovat natáčení experimentálních krátkometrážních filmů.  Jako talentovaná ve všech ohledech mezi lety 1971 – 1974 vystudovala tanec a choreografii na London Contemporary Dance School. Za nedlouho začala tvořit choreografie pro různé taneční skupiny a během 70. let byla s několika z nich i na turné. 

Sally Potter

Choreografie jí prý velmi dobře připravila na roli režisérky. Režírování si vyzkoušela i v divadelním prostředí. V roce 2007 zrežírovala dokonce Carmen pro Anglickou národní operu. I k hudbě má Sally Potter velice blízko. Byla členkou několika hudebních kapel, pro které psala texty a zpívala. Úzce spolupracovala na tvorbě soundtracku ke svému filmu Orlando (1992). Pro film  The Tango Lesson (1997) nazpívala závěrečnou píseň. Na konci 70. let se vrátila k režii krátkometrážním filmem Thriller (1979). A měla úspěch, který ji poskytl zázemí pro zrealizování celovečerního debutu The Gold Diggers (1983), jehož štáb se skládal pouze z žen a ve kterém zazářila  hlavní roli Julie Christie. Najdeme v něm spoustu odkazů na klasické filmy a muzikály. Bohužel tento film přílišný úspěch neměl a Sally Potter se na několik let stáhla z filmového světa a pracovala v televizním prostředí.  Dokud nepřišel film Orlando (1992), její velký průlom. 

Orlando (1992)
Orlando (1992)

Příprava a samotné natáčení filmu Orlando (1992) trvalo dlouhých 8 let. Jedná se o adaptaci stejnojmenné novely od Virginie Woolf, která podle některých byla nezfilmovatelná pro svoji komplikovanost a neuchopitelnost. Děj se totiž odehrává během několika století a hlavní hrdina během své pouti mění svoje pohlaví. Sally Potter se povedlo zachytit atmosféru a podstatu novely, i když se jí úplně přesně nedržela, což bylo odměněno zhruba 25 mezinárodnimi cenami, který film po svém uvedení získal. Velkou zásluhu na tomto úspěchu měla Tilda Swinton, která jako by se pro roli androgynního Orlanda narodila. 

The Tango Lesson (1997)
The Tango Lesson (1997)

The Tango Lesson (1997) – jak nás zaujalo u Potrtétu dívky v plamenech (v našem výběru 10 nejlepších filmů za rok 2019), že se jedná o vztah skrze obrazy v obrazech, tak o tomto filmu bychom mohli říct to samé, jen se tentokrát jedná, jak název naznačuje o tanec. Přesněji řečeno o tango. Hlavní hrdinka Sally, na své cestě za inspirací při psaní scénáře k novému filmu potkává tanečního mistra a specialistu na tango Pabla. Nechá si od něj dávat taneční lekce. Skrze souznění při tanci vnímáme vývoj jejich vztahu. Dochází však i k problémům. Pablo, který je zvyklý během tance i života svou partnerku vést, se těžko vyrovnává, že osobností silná Sally vedle něj pak v pozici režisérky dělá to samé. Příběh vznikl na základě části života samotné Sally Potter, kdy se učila tango u známého tanečníka Pabla Verony a snažila se u toho psát scénář pro budoucí film Rage. S Pablem Veronou spolupracovala i poté na filmu Muž, který plakal (The Man Who Cried, 2000) s Johnny Deppem a na již zmiňované opeře Carmen. 

Ginger a Rosa (Ginger & Rosa, 2012)
Ginger a Rosa (Ginger & Rosa, 2012)

Ginger a Rosa (Ginger & Rosa, 2012) o dvou nerozlučných kamarádkách, které společně řeší své problematické rodiny, školu a chtějí získat co nejrychleji co nejvíc zkušeností. Dokáže ale jejich přátelství překonat opravdu všechny překážky? Třeba i tu, když se jedna z nich zaplete s otcem té druhé?

Večírek (The Party, 2017)
Večírek (The Party, 2017)

Večírek (The Party, 2017) je dokonalý zážitek pro diváky, kteří mají rádi pořádné intelektuální slovní souboje, dokonalé až divadelní načasování scén, postupné odkrývání tajemství (protože každý nějaké skrývá) s postupující houstnoucí atmosférou. Film je navíc přehlídkou vynikajících herců: Cillian Murphy, Emily Mortimer, Kristin Scott Thomas, Timothy Spall, Patricia Clarkson, Cherry Jones, Bruno Ganz. V pořadí devátého filmu Sally Potter se podle dostupných informací zřejmě dočkáme již letos. Ponese název The Roads Not Taken (původně se tento projekt jmenoval Molly). Z příběhu je známé zatím pouze to, že se jedná o dobrodružnou cestu o tom, kam až člověka může zavést život. Během 24 hodinu budeme sledovat život hlavního hrdiny Lea (Javier Bardem) a jeho dcery Molly (Elle Fanning). V dalších rolích uvidíme například Salmu Hayek a Lauru Linney. 


bottom of page