top of page
  • Lukáš Bejček

RETROSPEKTIVA NOVÉ STAR WARS TRILOGIE

Star Wars už dávno není pouze vesmírnou pohádkou o farmáři, který potká princeznu a zachrání svět. Postaral se o to především sám George Lucas, ale i samotní fanoušci. Lucas netající se svou inspirací u filmů Akiry Kurosawy vytvořil svět, který do sebe vtáhl miliony lidí po celém světě. Původně prostý příběh na sebe postupně nabaloval nové a nové příběhy v podobě nespočtu knih a komiksů. Celkem vzniklo 6 filmů a vzhledem k jejich popularitě bylo jen otázkou času, kdy přijdou další.    

Ukázka z filmu Tři zločinci ve skryté pevnosti (1958) od Akiry Kurosawy, foto: Criterion Collection
Ukázka z filmu Tři zločinci ve skryté pevnosti (1958) od Akiry Kurosawy, foto: Criterion Collection

Každá z trilogií Star Wars je nečím ikonická a to stejné platí i pro tu poslední, která se výrazně liší od těch ostatních hlavně tím, že jako jediná není přímo z hlavy George Lucase, kdežto od studia, které v dnešní době vlastní téměř vše, na co většina lidí chodí do kin. Disney koupilo Lucasfilm v roce 2012 za více než 4 miliardy dolarů a od té chvíle fanoušci Star Wars s napětím očekávali příchod nové trilogie. První film spatřil světlo světa již po 3 letech a sedmá epizoda s názvem Síla se probouzí se stala jedním z největších hitů, které kdy Disney vyprodukovalo. Film trhal všechny možné rekordy v návštěvnosti kin a získal vesměs pozitivní odezvu jak fanoušků, tak filmových kritiků.


Režisér J.J. Abrams byl oslavován jako člověk, který navrátil Star Wars zpět do dob své slávy minulého století, ale radost netrvala příliš dlouho. Po úspěchu sedmé epizody předal Abrams režisérské křeslo Rianu Jonhsonovi, který osmou epizodu nejen režíroval, ale také sám napsal. Jeho Poslední z Jediů se velmi rychle stal nejkontroverznějším a nejdiskutovanějším blockbusterem za poslední dobu a v očích spousty fanoušků představuje bod, kdy lidé začali zpochybňovat Disney a jejich představu o tom, o čem by Star Wars mělo být a jaký je vůbec smysl téhle trilogie kromě vydělávání peněz. Poslední díl trilogie a celé ságy s názvem Vzestup Skywalkera byl tedy postaven před nelehký úkol, nejen, že musel zakončit aktuální trilogii a tím i celou více než 40 let starou ságu, ale obhájit existenci celé sequel trilogie v očích fanoušků.


„There has been an awakening. Have you felt it?“


Zaznívá z úst Andyho Serkise v první ukázce k novým Star Wars. Síla se probouzí lákala hlavně svým návratem postav původní trilogie jako Luke, Leia a Han, stejně jako návratu k praktickým efektům a natáčení na skutečných lokacích. Svým postojem jasně dává najevo, že cílem nových filmů bude návrat ke stylu opěvované původní trilogie a hází tím mnohými opovrhované prequels přes palubu. Kromě původních postav se vrací také scénárista Lawrence Kasdan, který se přičinil na scénářích pro Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Společně s J.J. Abramsem byli pověřeni navázáním na příběh původní trilogie, představit nové postavy a současně využít ty původní. 

Finn, foto Disney
Finn, foto Disney

Rey, foto: Disney
Rey, foto: Disney

Kylo Ren, foto: Disney
Kylo Ren, foto: Disney


Informace o nových postavách a jejích rolích zůstávají v tajnosti až do vydání samotného filmu. Síla se probouzí si je moc dobře vědoma divácké dychtivosti dozvědět se o postavách více a využívá ji pro svůj prospěch. Postavy postupně sundávají své masky doslova i obrazně a svět poprvé poznává Finna, Kylo Rena a o pár chvil později Rey, hlavní protagonistku nové trilogie. S Rey se potkáváme na pusté pouštní planetě Jakku, která svým vzezřením evokuje planetu Tatooine téměř do posledního detailu. Stejně tak samotná Rey připomíná svým stylem života i oblečením postavu Luka Skywalkera. Jedná se však jen o estetiku, která nabízí familiární prostředí, ale samotné postavy by si nemohly být více cizí. Rey stejně jako Luke hledí směrem na horizont v doprovodu ikonické hudby od Johna Williamse.

Rey ve Star Wars: Síla se probouzí, foto: Disney
Rey ve Star Wars: Síla se probouzí, foto: Disney
Luke v Nové naději, foto: Disney
Luke v Nové naději, foto: Disney

Dnes již ikonická scéna, kde Luke, v té době ještě jako farmář, hledí na obzor při západu dvou sluncí, je momentem, kdy publikum začne s jeho postavou okamžitě sympatizovat. Nejde o to, jak nádherně tento záběr vypadá, ale co znamená. Luke touží po dobrodružství, přeje si být součástí něčeho většího a vymanit se ze spárů svého všedního života. Něco, s čím se většina z nás jistě snadno ztotožní. Teď už samozřejmě víme, že se jeho sny naplní. Během svého dobrodružství se seznamuje s princeznou Leiou a Hanem Solem, učí se být rytířem Jedi a stává se žijící legendou, která přinesla mír v celé galaxii.


Tato touha zažít něco víc je tím hlavním rozdílem. Rey netouží po žádném dobrodružství, když hledí na obzor, přeje si vidět svou rodinu, jak se vrací zpět. Zatímco Luke se při odchodu ze svého domova vydává vstříc svým snům, Rey se jich vzdává. Je vtažena do konfliktu mezi Odbojem a Prvním řádem, kterého nikdy součástí být nechtěla a musí čelit realitě, že už své rodiče nikdy neuvidí. Rey zjišťuje, že legendy o existenci Jediů jsou pravdivé, současně se Síla probouzí i v ní samotné a stává se jednou z posledních nadějí Odboje. Seznamuje se s Hanem Solem, kterého krátce na to zabije jeho vlastní syn Kylo Ren/Ben Solo. Rey je po návratu zpět k odboji pověřena přivedením Luka Skywalkera, posledním z Jediů, zpět, aby opět nastolil mír a ukončil nadvládu Prvního řádu stejně jako kdysi Impéria. S touto premisou nechává diváky J.J. Abrams v rukou Riana Johnsona, který je vzhledem k okolnostem poprvé v historii Star Wars nucen navázat přesně ve stejný moment, kde Síla se probouzí končila. 

Rey a Luke v Posledním z Jediů, foto: Disney
Rey a Luke v Posledním z Jediů, foto: Disney

Rian Johnson se chopil nejen režie, ale i scénáře a přizval si k sobě vlastního producenta, ale také kameramana, s kterým byl zvyklý točit už od svého prvního krátkometrážního filmu. Už jen při pohledu na předcházející tvorbu Johnsona a Abramse je jasné, že je každý z nich diametrálně rozdílným. Zatímco J.J. Abrams se inspiroval především původními Star Wars od George Lucase, Johnson naopak zamířil ke zdrojům, kterými se nechal inspirovat samotný Lucas. Tento rozdíl se projevil nejen v rozdílném režisérském stylu, ale hlavně v odpovědích na otázky, které nechala 7. epizoda nezodpovězené.


Rey, která slyšela pouze legendy o velkém Luku Skywalkerovi, předpokládala, že jakmile se dozví, že je galaxie opět v nesnázích, vezme světelný meč a půjde na pomoc své sestře a zbytku Odboje. Opak je ale pravdou a v moment, kdy nabízený světelný meč odhodí, dává film jasně najevo, že Luke, kterého jsme znali, je už dávno pryč.

“It’s time for the Jedi to end.”

Luke Skywalker, kterého potkáváme na Ahch-to, je zbaven svého optimismu a svých ideálů, které kdysi v mládí míval. Rey doufala nejen, že přivede Luka zpět k Leie, ale také že se dozví, co je jejím osudem, poté co se smířila s tím, že jsou její rodiče navždy pryč.

Anakin ve Star Wars II: Klony útočí, foto: Disney
Anakin ve Star Wars II: Klony útočí, foto: Disney
Luke v Návratu Jedie, foto: Disney
Luke v Návratu Jedie, foto: Disney
Rey v Posledním z Jediů, foto: Disney
Rey v Posledním z Jediů, foto: Disney

Pro Star Wars trilogie je typické, že se v průběhu 2. dílu musí hlavní postavy vypořádat hlavně sami se svým osudem. Pro Anakina to byla smrt jeho matky, kterou ani jako jeden z nejmocnějších Jediů nedokázal zachránit. Pro Luka je to fakt, že se pod maskou Dartha Vadera, který je ztělesněním zla, skrývá jeho vlastní otec. Pro Rey je to zjištění, že musí sama přijít na to, kým je a jaká je její role v konfliktu mezi dobrem a zlem. To, že ona je tím, kdo rozhodne o jejím osudu, nikoliv Luke Skywalker nebo Han Solo.

Rey v Posledním z Jediů, foto: Disney
Rey v Posledním z Jediů, foto: Disney

Přesto se Luke nakonec rozhodne Rey naučit základní principy fungování Síly a také jí vysvětlit, proč je přesvědčený, že je čas, aby řád Jedi skončil. Tím se Poslední z Jediů dostává do svého tematického jádra, nabízí nový pohled na dlouholetou historii předchozích filmů, kterou elevuje a redefinuje k obrazu svému. Zatímco pro Abramse jsou Star Wars pouštní planety, Millenium Falcon, a legenda o Luku Skywalkerovi, Johnson svoje postavy zbavuje jejich legendárního statusu a navrací jím lidskost.

Když na přelomu milénia vešla do kin prequel trilogie, diváci měli konečně možnost nahlédnout do minulosti na příběh Anakina Skywalkera a jeho postupné transformace v Dartha Vadera. Navzdory svému kritickému opovržení je kontroverzní a ambiciózní éra Star Wars pro spoustu lidí mé generace právě tím, čím Star Wars je. V Posledním z Jediů se nám dostává interpretace těchto událostí od samotného Luka Skywalkera, který osud svého otce přivlastňuje právě Jediům. Z úpadku galaxie do temnoty viní pokrytectví řádu Jedi, kteří byli tak zahleděni sami do sebe, že nebyli schopni zabránit vzniku diktátorského Impéria. Stejně jako Obi-Wan nebyl schopný zabránit Anakinovi v přechodu k temné straně, Luke selhal při výcviku Bena Sola.

Kylo Ren v Posledním z Jediů, foto: Disney
Kylo Ren v Posledním z Jediů, foto: Disney

Během jejich shledání se Ben Solo osvobozuje a současně s pomocí Rey zbavuje Snokea, který s ním manipuloval a zneužíval jeho naivity ve svůj prospěch. V průběhu jejich souboje se snokeovými stoupenci máme možnost poprvé vidět, jak efektní a silná může být spolupráce obou stran konfliktu, který se táhne už několik generací. Poté co boje ustanou je Ben Solo, stejně jako byla Rey, nucen si vybrat svůj osud. Rey doufá, že se přidá k ní a pomůže jí zachránit zbytek Odboje, zatímco Ben doufá, že se přidá k němu a pomůže mu při budování nového řádu v galaxii.

“Let the past die. Kill it, if you have to. That’s the only way to become what you are meant to be.”


Stejně jako Kylo Ren žádá Rey, aby zavrhla na minulost, žádá Johnson své diváky, aby se oprostili od toho, co bylo, a začali hledět směrem obzorům novým. Rey ovšem nabídku odmítá a vrací se na pomoc Odboji pod vedením Leiy Organy, která se již smířila s tím, že je její syn ztracen.

Leia v Posledním z Jediů, foto: Disney
Leia v Posledním z Jediů, foto: Disney

V průběhu Posledního z Jediů se Leia musí smířit se ztrátou většinu svých stoupenců a vyrovnat se s tím, že se jí její vlastní syn pokusil zabít. Na rozdíl od Luka, který nechal své přátele na pospas osudu, Leia zůstala bojovat o to, v co věří i dlouho potom, co jí už všichni opustili. Přesto, že je princezna Leia jednou z ikonických postav Star Wars, která svého času neměla obdoby, nikdy v příběhu nedostala dostatek prostoru, který by si zasloužila. S její postavou se shledáváme v momentě, kdy je svědkem vyhlazení své rodné planety. Stejně jako Luke se dozvídá, že je dcerou nejnenáviděnějšího muže galaxie, ale na rozdíl od něj nikdy neměla možnost se se svým osudem smířit. Poslední z Jediů ukazuje Leiu se smutkem v očích, která během svého života přišla o všechno kromě svého odhodlání. Stejně jako byla prvním, kdo se v Nové naději Impériu postavil, je také posledním, kdo se nebojí čelit Prvnímu řádu. Máme možnost spatřit ženu, která i přes to všechno zůstala bojovat až do posledního konce války, která měla už dávno skončit.  

Luke a Leia v Posledním z Jediů, foto: Disney
Luke a Leia v Posledním z Jediů, foto: Disney

V momentě, kdy se zdá, že se veškerá naděje vytratila se konečně vrací na scénu Luke Skywalker. Opětovně se shledává se svou sestrou a tentokrát také naposledy. Společně se smiřují se svými životními neúspěchy a Luke se vydává konfrontovat svého učně Bena Sola. Luke se ocitá sám v tváří tvář celé armádě Prvního řádu a udělá přesně to, o co ho Rey přišla žádat. Stejně jako v Návratu Jediho přichází zachránit svou rodinu a přátele, nikoliv pomocí svého světelného meče, ale svým hrdinským činem. Ve chvíli, kdy je divákům odhaleno, že Luke ve skutečnosti nikdy z Ahch-to neodešel a že pouze promítá své vzezření skrz galaxii, spatříme moudrého rytíře Jedi.


Vidíme meditujícího starého pána, který se vzdává svého života, aby naposled mohl všechny zachránit a inspirovat tak novou generaci, která bude hájit jeho ideály. Tento nesobecký akt, během kterého pomocí své mysli a bez jediného násilí všechny spasí, působí spíše jako vítězství než porážka. Je to momentem, kdy se Luke Skywalker stává skutečně žijící legendou a nejmocnějším rytířem Jedi, kterého jsme měli možnost potkat. Jako jediný dostává ideálům jediské ideologie, o které se do té doby pouze hovořilo. Během svého života prošel galaxii skrz na skrz, jeho sen být předurčen k něčemu velkému se naplňuje a odchází ze světa v míru a pokoji.

Leia v Posledním z Jediů, foto: Disney
Leia v Posledním z Jediů, foto: Disney

Na rozdíl od Abramse, který Johnsonovi zakončením své epizody svázal ruce a předal mu postavy rozházené po celé galaxii, předává Johnson svému nástupci možnost fantazie a volnosti. Poslední z Jediů dává Star Wars možnost konečně se oprostit od minulosti a stát se něčím víc. Ještě, než práce na finální epizodě začala, otřásla produkcí tragická smrt Carrie Fisher. Tato událost výrazně zkomplikovala přípravy posledního dílu ságy Skywalkerů. Princezna Leia, kterou Fisher hrála, měla mít ve filmu jednu z ústředních rolí a bylo jasné, že to už bohužel nebude možné. Colin Trevorrow, který měl k poslední epizodě napsat scénář a režírovat, byl donucen projekt opustit a na scénu se tedy vrací opět J.J. Abrams, který byl pověřen zakončením příběhu, který sám v roce 2015 začal. Abrams se rozhodl vypořádat se smrtí Carrie Fisher využitím nepoužitých záběrů, které měl z předchozích epizod a pomocí vizuálních efektů ji do příběhu zakomponovat. Tím se postaral o to, aby poslední epizoda mohla stihnout své předem oznámené datum premiéry a všichni netrpělivě očekávali, jak se vypořádá s událostmi Posledního z Jediů, které byly mezi skalními fanoušky více než rozporuplné.


“We’ve passed on all we know. A thousand generations live in you now. But this is your fight.”

Jak se rozhodl s událostmi osmé epizody naložit, už napovídal sám první teaser k epizodě s názvem Vzestup Skywalkera, kde využívá poslední slova, která řekl Luke Leie (no one’s ever really gone), k oznámení návratu císaře Palpatina. Vzhledem k jeho kompletní absenci v předchozích dvou epizodách šlo o šokující oznámení, které rozhodně vzbudilo zvědavost fanoušků. Sám Palpatine byl dokonce na prvním plakátu k filmu a vše nasvědčovalo tomu, že bude mít v závěrečném dílu významnou roli a přesně tak tomu i bylo.

Rey, Finn a Poe ve Vzestupu Skywalkera, foto: Disney
Rey, Finn a Poe ve Vzestupu Skywalkera, foto: Disney

Cesta zavede Rey, Finna a Poea k troskám Hvězdy smrti, kde Rey opět naráží na Kylo Rena, který jí nabídne, aby se společně Palpatinovi postavili. Jejich souboj vyústí v momentě, kdy Leia použije poslední zbytky svých sil, aby se spojila se svým synem. Tento akt jí stojí život a je to právě její smrt, která přesvědčí Kylo Rena vzdát se své masky jednou pro vždy. Rey se konečně střetává s císařem a během jejich finální konfrontace se zřekne svého dědictví a postaví se na stranu Jediů. Rey úspěšně zachraňuje zbytek galaxie před neodvratnou zkázou, ale sama sebe zachránit nedokáže. Proto se Ben Solo rozhodne obětovat svůj život pro její záchranu a tím se loučíme s posledním pokrevním potomkem rodu Skywalkerů.

Kylo Ren a Rey ve Vzestupu Skywalkera, foto: Disney
Kylo Ren a Rey ve Vzestupu Skywalkera, foto: Disney

Poté, co se Rey opětovně shledá se svými přáteli, odchází na Tatooine, kde vše v roce 1977 začalo. Vidíme Rey, jak zakopává světelné meče Skywalkerů na místě, kde kdysi vyrůstal Luke a Anakin. Jejich odkaz žije dál v samotné Rey, která si přivlastní jméno Skywalker a vykročí sama směrem vstříc západu dvou sluncí.


Co bude odkazem poslední trilogie ságy Skywalkerů?


Hlavním odkazem budou pravděpodobně promarněné příležitosti. Jedním z prvních záběrů, který jsme viděli v ukázkách na nové díly, byl Stormtrooper Finn. Jednalo se o zajímavý koncept, který přinesl nový pohled na stormtroopery jako takové. Tento koncept se ale nikdy nerozvine a stává se pouhým gimmickem. Rey sama sebe představuje slovy: „I’m no one“ a to se potvrdí i v Posledním z Jediů. Autoři předkládají myšlenku, že hrdina nemusí pocházet z žádné mocné pokrevní linie, aby se mohl stát hrdinou, že jím může být kdokoliv. Místo toho, aby tento koncept dotáhli do konce, tak ho v posledním díle sami popírají. Celá trilogie s vyjímkou Ahch-to selhává ve vytvoření nových a zajímavých lokací, které tento pestrý svět nabízí. Místo toho dostáváme několik variací na pouštní planety, a i ty ostatní jsou neinspirativní napodobeniny míst, které jsme už dávno viděli. Kostýmy nových postav jsou pouze aktualizované verze kostýmu postav původních a stejně jako příběh nikdy novým postavám neumožní být sami sebou.

Poe, Chewbacca a Lando ve Vzestupu Skywalkera
Poe, Chewbacca a Lando ve Vzestupu Skywalkera

Výsledkem jsou tři naprosto nekoherentní filmy od dvou různých režisérů, které se mohou tvářit, že vypráví jeden příběh, ale opak je pravdou. I přes svůj recyklovaný děj se prvnímu dílu této trilogie podařilo vzbudit obrovský zájem o nové postavy a stát se jedním z nejúspěšnějších filmů všech dob. Poté přichází Poslední z Jediů se svou žánrovou dekonstrukcí, konečně přináší něco nového a připravuje půdu pro oproštění se od nostalgického podlézání svým fanouškům. Bohužel každý krok směrem vpřed je v posledním díle ságy oplacen dvěma kroky vzad. Místo toho, aby se konečně jednou provždy uzavřel kruh střídajícího se vítězství mezi dobrem a zlem, vrací se tam, kde vše začalo. J.J. Abrams se v posledním díle pokouší o lacinou resuscitaci svých hraček, které mu Rian Johnson rozházel, místo toho, aby se zaměřil na vytvoření uspokojivého konce pro postavy, které sám vytvořil.

Rey ve Vzestupu Skywalkera, foto: Disney
Rey ve Vzestupu Skywalkera, foto: Disney

Star Wars už jednu kontroverzní trilogii přežilo a pravděpodobně zvládne i další, otázkou je, jestli vůbec Star Wars novou trilogii potřebovalo. Jednou z hlavních inspirací pro George Lucase bylo vytvořit příběh s hlavním hrdinou, který bude inspirovat své publikum. Jeho inspirace pro tuto formu vyprávění pramenila hlavně z takzvané „The Hero’s Journey“, tak jak jí popisoval Joseph Cambell. Tato narativní forma obvykle začíná ve chvíli, kdy ústřední hrdina opouští svůj domov a vydává se vstříc fantastickému světu. Je to právě fantastický svět, který hrdinu vyzývá a učí ho poznat sám sebe a dospět. Během své cesty čelí mnohým překážkám a když se po jejich překonání vrací zpět nesou si s sebou své nové zkušenosti a poznatky, které zocelují jejich hrdinství a dělají to, kým jsou na konci svého příběhu.


Pokud se podíváme na příběh Luka i Anakina, s přehledem splňují tato kritéria. Anakin si nejvíc ze všeho přeje stát se nejmocnějším rytířem Jedi, který je předurčen přinést do galaxie rovnováhu. I přesto, že se stane nenáviděnějším mužem galaxie, v posledních momentech svého života svého snu dosáhne. Stejně jako Luke, který je osvobozen od svého prostého života a zachrání svého otce.


Když se ale podíváme na Rey, její cesta hrdiny se touto trajektorií neřídí. Když jsme s ní seznámeni touží po rodině, kterou nikdy neměla. Po všech dobrodružstvích, které prožila stojí v posledních chvílích opět osamocena na místě, které možná znamená hodně pro fanoušky Star Wars, ale pro Rey samotnou neznamená zhola nic. Volba ženské protagonistky byla pro Lucasfilm odvážným krokem, který by byl obdivuhodným, pokud by její cesta nekončila připsáním všeho, co dokázala, k její pokrevní linii spojené se ztělesněným zlem.


The saga ends… but the story lives forever


Příběh, který během 6 původních filmů George Lucas vytvořil měl perfektní konec a tím pádem byla sequel trilogie odsouzena k neúspěchu ještě, než vůbec začala. Ať už by byly navazující filmy o čemkoliv, tak jako tak by se těžko tomuto osudu vyhnuly. Návrat Jediho končí pohádkovým happy endem a jakékoliv pokračování ho jednoduše zbavuje své pohádkovosti, která dělá příběh původních filmů tím, čím jsou.


Ač mám k sequel trilogii Star Wars z produkce Disney mnoho výhrad, jsem rád, že vznikla. Je v ní spoustu věcí, které může člověk ocenit a stejně jako si prequels časem našli své fanoušky, jsem si jist, že tomu bude stejně i v tomto případě.

Padmé a Anakin ve Star Wars II: Klony útočí, foto: Disney
Padmé a Anakin ve Star Wars II: Klony útočí, foto: Disney

Je jedno kolik pokračování a spin-off filmů přijde. Jak říká Benicio del Toro v Posledním z Jediů „It’s just business“ a to platí pro Disney dvojnásob. Originální Star Wars zůstanou navždy filmem, který redefinoval to, čím film může být, stejně jako pro mě navždy Star Wars zůstanou prequels o Anakinovi, Padmé a Obi-Wanovi i s Jar Jarem a jejich úsměvnými dialogy. Doufejme, že Vzestup Skywalkera byl posledním rozloučením s původním příběhem, kde jsme doslova pohřbili odkaz Skywalkerů a můžeme se konečně podívat dál, na příběhy nové, které tento svět s nekonečnými možnostmi nabízí.

Luke, Leia a Han v Nové naději, foto: Disney
Luke, Leia a Han v Nové naději, foto: Disney


bottom of page