top of page
  • Iveta Laštovicová

PATTY JENKINS

Jméno naší dnešní ženy vám jistě není neznámé a okamžitě si ho spojíte s postavou superhrdinky Wonder Woman. Spíš, než na tento komiksový fenomén se společně v následujícím textu podíváme na klikatou cestu Patty Jenkins k režii. Jak se její mládí a výchova odráží v její filmografii a na přístup jakým si vybírá svoje projekty.

Režisérka, scenáristka a producentka Patty Jenkins se narodila v Kalifornii. Během dětství se však se svými rodiči velmi často stěhovala. Její otec sloužil na vojenské základně jako stíhací pilot, a tak mladá Patricia žila v Německu, Thajsku nebo Kambodži. Poté, co její otec náhle zemřel při výkonu služby (když jí bylo pouhých 7 let), se s matkou odstěhovaly zpět do USA. Matka jí předala vztah k životnímu prostředí a ovlivněná druhou vlnou feminismu i jasný pohled na nerovnost žen ve společnosti.


V dospívání našla mladá Patty zalíbení ve fotografování, malbě a sítotisku. Studium malby na univerzitě Cooper Union v New Yorku tak pro ni bylo jasným rozhodnutím. Během něj se přihlásila i na hodiny experimentálního filmu, ze kterých odešla s jasným cílem – stát se režisérkou. Tuto touhu se snažila uskutečnit tak, že po studiích 9 let pracovala v oblasti reklamy a na natáčení videoklipů. Právě při jednom z nich (shodou okolností to byl videoklip Michaela Jacksona) jí hlavní kameraman dodal odvahu, aby se přihlásila na American Film Institute v Los Angeles. Aby získala další zkušenosti, neváhala rozeslat dopisy s žádostí o stáž, včetně seznamu oblíbených filmů. Půl roku tak pracovala zcela zdarma jako asistentka kameramana.

Charlize Theron jako Aileen Wuornos ve filmu Zrůda (Monster, 2003)
Charlize Theron jako Aileen Wuornos ve filmu Zrůda (Monster, 2003)

V roce 2001 přišla rovnou s dvěma krátkometrážními filmy podle vlastního scénáře: Just Drive a Velocity Rules. Druhý zmíněný už byl předzvěstí pozdějšího snímku, kterým se Patty Jenkins proslaví nejvíce. Je totiž o domácí hospodyňce, která se stane superhrdinkou. Vyhrála s ním na festivalu Telluride Indiefest hlavní cenu. A právě tam se seznámila s producentem, který zrovna sháněl peníze na filmy o sériových vrazích. Patty Jenkins mu nadhodila, že zajímavou osobností, o které by měli natočit film je Aileen Wuornos. Už v době studia na univerzitě se sama začala zajímat o příběh této sériové vražedkyně, která byla odsouzena k trestu smrti za vraždu 7 mužů. Dokonce s ní navázala kontakt prostřednictvím dopisů, ve kterých ji seznámila se záměrem natočit o jejím případu a životě film. Mezitím byl o případu natočen dokument, ale Patty Jenkins chtěla příběh Aileen Wuornos pojmout zcela jinak. Chtěla poukázat především na příčiny, které ji vedly ke spáchání zmíněných vražd. Začala tedy s psaním vlastního scénáře. Než si však stačila s Aileen Wuornos dohodnout osobní návštěvu, bylo oznámeno datum popravy. Natáčení samotné tak začalo až půl roku po její smrti. Aileen Wuornos však měla ve vizi Patty Jenkins takovou víru, že jí odkázala veškerou soukromou korespondenci, kterou během 12 let vězení vedla se svou nejlepší kamarádkou Dawn Botkins. Ta se stala základním kamenem pro chystaný scénář.


Na film Zrůda (Monster, 2003) se vzhledem k tématu podařilo získat 5 milionů a 28 natáčecích dnů. Vzhledem k aktuálnímu tématu a „slávě“ Aileen Wuornos. Debutující režisérka před sebou ale měla ještě jednu důležitou bitvu. Prosadit si do hlavní role Charlize Theron, která ji zaujala ve snímku Ďáblův advokát (Devil’s Advocate, 1997). Studio totiž preferovalo jména jako Kate Winslet nebo Heather Graham. Charlize Theron v té době měla stále pověst bývalé modelky, která pouze zkouší štěstí u filmu a hraje pouze okrasné role. Patty Jenkins byla ale pevně rozhodnutá ji roli svěřit. K obsazení se přidala ještě Christine Ricci, jejíž postava je napsaná podle skutečné přítelkyně Aileen. A Bruce Dern jako Thomas, jehož postava je naopak zcela fiktivní. Natáčelo se na místech, kde se Aileen Wuornos opravdu pohybovala a kde spáchala své vraždy. Pro režisérku důležité kvůli věrnosti, pro představitelku hlavní role psychicky náročná zkušenost.

Patty Jenkins během natáčení filmu Wonder Woman (2017), foto: Warner Bros.
Patty Jenkins během natáčení filmu Wonder Woman (2017), foto: Warner Bros.

Natáčení dopadlo podle představ, ale film měl kvůli své temnosti a surovým scénám problém získat distributora. Situace byla tak zoufalá, že režisérka i hlavní představitelka (která se vzdala nároku na odměnu, dokud film nepůjde do distribuce) byly smířené, že film bude vydán rovnou na DVD. Nakonec se ale štěstí obrátilo a film si pod svá křídla vzala společnost Newmarket Films. Zrůda měla světovou premiéru na festivalu AFI a soutěžila v hlavní sekci Berlinale. Odkud si odnesla Cenu za nejlepší ženský výkon v hlavní roli a odstartovala šňůru ocenění, které za svůj výkon Charlize Theron získala. Dosáhla nejen na ty nejvyšší jako Zlatý glóbus a Oscar, ale zaujala i poroty nezávislých ocenění.

Po velkém úspěchu svého debutu měla Patty Jenkins otevřené dveře všude. Co se tedy stalo, že její druhý film vyšel až v roce 2017? Měla například točit film o pilotovi Chucku Yeagerovi nebo snímek s názvem I Am Superman s Ryanem Goslingem v hlavní roli. Jenže Patty Jenkins se mezitím stala matkou a rozhodla se věnovat režii a psaní scénářů v televizním světě, kde bude mít víc času na svou rodinu, zároveň bude moct stále pracovat, zdokonalovat se a hledat námět pro svůj další film. Její jméno tak mezi lety 2004 až 2015 můžete najít podepsané pod epizodami seriálů jako Arrested Developement, Vincentův svět (Entourage), Betrayal nebo Zločin (The Killing).

Gal Gadot jako Wonder Woman ve stejnojmenném snímku z roku 2017, foto: Warner Bros.
Gal Gadot jako Wonder Woman ve stejnojmenném snímku z roku 2017, foto: Warner Bros.

Zároveň se v té době pevně rozhodla nejít naplno do projektu, se kterým nebude kompletně ztotožněná. Padne tak všanc mnoho dalších příležitostí, které by jiní režiséři nenechali ladem. Jedním z nich je například i nabídka na pokračování komiksové adaptace Thor (2011). Patty Jenkins ale z přípravy brzy odchází právě kvůli neshodám nad podobou snímku. Dalším je v roce 2014 ohlášený film Sweetheart. Opět příběh o ženské vražedkyni. Ani ten ale nakonec nevznikne. Patty Jenkins mezitím od roku 2005 buduje u studia Warner Bros půdu pro to, aby mohla natočit příběh své oblíbené hrdinky Diany Prince alias Wonder Woman. Schůzky se táhnou několik let. Studio je nakonec filmu nakloněno, ale na režijní stoličku si představuje jinou režisérku. Patty Jenkins tak podepíše po dlouhých debatách smlouvu až v roce 2015. Ale prosadí si, že Wonder Woman (2017) nebude jen jednorozměrnou superhrdinkou, která bez zaváhání vyhrává všechny bitvy s nepřáteli. Ale postavou lidskou, která má své chyby i pochybnosti a její rozhodnutí někdy ovlivňují emoce. Příběh se rozhodla zasadit do období 1. světové války. Průvodcem ve světě mimo rodnou Themysciru se jí stane válečný pilot Steve (Chris Pine).


Patty Jenkins musela ustát velký tlak studia, natáčení s obrovským štábem a rozpočtem stěhující se po celém světě a pocit velké zodpovědnosti, že tím, co dělá vlastně prošlapává cestu ostatním režisérkám. Až letos jsme se navíc dozvěděli, jaké zásahy nakonec studio přeci jen proti vůli režisérky pro film prosadilo. I tak ale Wonder Woman (v podání Gal Gadot) a Patty Jenkins společně změnily pravidla nejen komiksových adaptací. Ženské divačky konečně získaly hrdinku, se kterou se mohou ztotožnit. A film se zároveň stal nejvýdělečnějším, který kdy režisérka natočila.

Chris Pine a Gal Gadot ve filmu Wonder Woman 1984 (2020), foto: Warner Bros.
Chris Pine a Gal Gadot ve filmu Wonder Woman 1984 (2020), foto: Warner Bros.

S úspěchem samozřejmě přišla i nabídka režírovat další pokračování dobrodružství Diany Prince. Patty Jenkins dostala více prostoru a tentokráte se posadila i za scenáristický stůl. Výsledek spatřil světlo světa pod názvem Wonder Woman 1984 (2020) až po několikerém posunutí termínu kvůli pandemii koronaviru o Vánocích 2020. A stal se opět průkopnickým. Jednak v trendu uvádění filmů na streamovacích platformách ve stejnou dobu jako do kinosálů. A také v tom, že si Patty Jenkins chytrým tahem (nepodepsala smlouvy na oba filmy najednou) vydobyla stejné ohodnocení, jaké by za podobný snímek získal jakýkoliv z mužských kolegů, ať už by za sebou měl zkušenosti nebo ne.


Mezitím opět stihla rychlý návrat do televizního světa, když se režijně a producentsky podílela na šestidílném seriálu Já jsem noc (I Am the Night) z pera svého manžela Sama Sheridana s Chrisem Pinem v hlavní roli. Ještě v prosinci 2020 bylo slavnostně oznámeno, že Patty Jenkins pokoří další tabu a bude jako první žena režírovat Star Wars film o stíhacích pilotech Rogue Squadron. Jeho premiéra je ohlášena na 25. prosince 2023.

bottom of page