top of page
  • Lukáš Bejček

PALM SPRINGS

LETNÍ KOMEDIE PRO VČEREJŠEK, DNEŠEK I ZÍTŘEK


Palm Springs se zapsalo do historie ještě před svým uvedením, neboť na americkém festivale Sundance byl snímek prodán do distribuce za doposud nejvyšší částku, tu původní předčil o celých 0,69 dolarů. Zatímco ve Spojených státech je domovem filmu streamovací platforma Hulu (kde se stal zatím největším hitem), u nás si mohou diváci tuto ztřeštěnou komedii vychutnat na velkém plátně.


Jedná se o nový přírůstek k filmům Na hraně zítřka (2014), Všechno nejhorší (2017) či Na Hromnice o den více (1993) s Billem Murraym, kde jsme zacykleni v opakující se časové smyčce. Obdobný námět byl zpracován již tolikrát, že by si zasloužil svou vlastní subkategorii. Naštěstí režisér Max Barbakow a Andy Siara jsou si toho vědomi a nejen, že neztrácí čas zbytečným vysvětlováním situace, ale současně tento subžánr komentují.

Andy Samberg ve filmu Palm Springs, foto: Aerofilms
Andy Samberg ve filmu Palm Springs, foto: Aerofilms

Každé ráno se probouzíme s Nylesem (Andy Samberg) v prosluněném Palm Springs, kde se chystá svatební den. Nyles působí na první pohled jako lehkomyslný nihilista se sebedestruktivními sklony. Postupně ale vychází na povrch, že je chycen v časové smyčce a tento den prožil nespočetněkrát, tudíž jeho chování a činy nemají žádné následky. Samotný svatební obřad je zdrojem komicky absurdních situací a postav. Jednou z nich je svérázná sestra nevěsty Sarah (Cristin Milioti), která stejně jako Nyles prožívá svatební den znovu a znovu. Představitelé ústřední dvojice Andy Samberg a Cristin Milioti jsou srdcem filmu, zprvu si své volnosti užívají a časem se do sebe zamilovávají – jak už to tak v romantických komediích bývá. Prvotní euforie a pocit volnosti střídá beznaděj. Nyles, uvězněn ve smyčce již několik let, je naprosto odevzdán osudu, Sarah je přesným opakem a proaktivně se snaží najít cestu ven z opakujících se dnů. Oba se snaží najít smysl každodenního života, ve kterém na ničem nezáleží, jen každý po svém.

Cristin Milioti ve filmu Palm Springs, foto: Aerofilms
Cristin Milioti ve filmu Palm Springs, foto: Aerofilms

Palm Springs se od svých předchůdců liší především přirozeností a způsobem, kterým se postavy vypořádávají se svým osudem. Často extravagantní Andy Samberg je oproti většině komedií z produkce The Lonely Island umírněnější. Cristin Milioti, známá především ze seriálových rolí, je nezbytným protipólem k jeho lehkomyslnosti a společně tvoří perfektně dynamickou dvojici. Příjemným zpestřením je přítomnost J.K. Simmonse ve vedlejší roli, ten jako obvykle nabíjí obraz energií v každé ze svých scén. Po technické stránce je Palm Springs standardním zástupcem většiny romantických komedií posledních let, neurazí, ale ani příliš neupoutá. Letní atmosféru kromě košil s motivy květin navodí soundtrack v rytmu sedmdesátek, ten jistě ocení každý, kdo dává přednost Kate Bush před Katy Perry.

bottom of page