top of page
  • Lukáš Bejček

OLD GUARD: NESMRTELNÍ

AKCE S LIDSKOU TVÁŘÍ


Netflix během omezeného provozu kin a malého počtu nových filmů pokračuje v dominování svými tituly. Po válečném dramatu Bratrstvo pěti (Da 5 Bloods) – mnohými považováno za první letošní film s šancí uspět během předávání cen – přichází se svým akčním blockbusterem Old Guard: Nesmrtelní. Jde o adaptaci stejnojmenného komiksu, ve kterém se skupina nesmrtelných vojáků žijících již několik století vydává na záchrannou misi. Scénář k adaptaci napsal sám autor původního komiksu Greg Rucka a režií byla pověřena Gina Prince-Bythewood (Láska a basket, Tajný život včel). Andy (Charlize Theron) žijící více než milénium je nejstarší členkou a zároveň vůdcem týmu, který tvoří Booker (Matthias Schoenaerts) a milenecké duo Joe (Marwan Kenzari) a Nicky (Luca Marinelli). Společně tvoří jednotku, která využívá své nesmrtelnosti v boji s bezprávím.

Charlize Theron ve filmu Old Guard: Nesmrtelní, foto: Netflix
Charlize Theron ve filmu Old Guard: Nesmrtelní, foto: Netflix

Charlize Theron není role hlavní hrdinky cizí, po Atomic Blonde a Furiose v Mad Maxovi dovádí svůj um k dokonalosti a s přehledem obstává nejen během akčních scén, ale i těch dramatických. Old Guard se liší od většiny akčních snímků svým složením ústředního týmu, ke kterému se později přidává mladá vojačka Nile (Kiki Layne), liší se také uskupením za kamerou. Gina Prince-Bythewood se ve svých filmech zaměřuje především na postavy, ať už jde o romantickou komedii Láska a basket (2000) nebo coming of age příběh Tajný život včel (2008) jejím primárním zájmem je vnitřní konflikt. Tuto schopnost přináší i do svého akčního fantasy, kde postavy nepřichází o svou lidskost navzdory své nesmrtelnosti. Tím částečně dochází k upozadění děje, ale obdobná premisa byla již zpracována tolikrát, že se divák snadno orientuje i bez nucené expozice. Prioritně sledujeme rozpor mezi zkušenou Andy (Charlize Theron) a Nile (Kiki Layne), která jako nováček nahlíží na jednání týmu z jiné perspektivy.


Jejich rozepře zastiňuje dokonce i megalomanského záporáka – což nebylo tak těžké vzhledem k jeho klišé plánu a jednorozměrné osobnosti – a vyústí také v nejlépe realizovaný souboj, když dochází k jejich střetu. Kiki Layne, která začala svou kariéru jako křehká Tish v oscarové adaptaci Jamese Baldwina If Beale Street Could Talk je zde k nepoznání a se zkušenou Theron drží krok v akci i během vzájemné výměny názorů. Akční scény jsou svižné, přehledné a brutální. Fanoušky velkolepého CGI bordelu ale nejspíš zklame svou

Kiki Layne ve filmu Old Guard: Nesmrtelní, foto: Netflix
Kiki Layne ve filmu Old Guard: Nesmrtelní, foto: Netflix

Old Guard je velmi věrnou adaptací své předlohy, například vyznání lásky mezi Joem (Marwan Kenzari) a Nickym (Luca Marinelli) je takřka totožné se svou komiksovou verzí. Greg Rucka, autor předlohy i scénáře, často apeluje na reprezentaci LGBTQ komunity ve svých dílech. Jako první ve své komiksové sérii představil Wonder Women jako queer postavu. Proto není divu, že partnerský vztah mezi oběma muži působí přirozeně, a ne jako laciný tokenismus, čehož jsme mohli být svědky v Avengers: Endgame či posledním díle Star Wars. Ruckova představa o nesmrtelnosti dostává dnes už omílanému rčení „s velkou mocí přichází velká zodpovědnost“. Schopnosti jeho hrdinů jsou prezentovány více jako břímě nežli úžasná superschopnost, kterou by si každý přál.

bottom of page