top of page
  • Vojtěch Kozlíček

MLHA (1980)

JAK SE ZNOVU SEŠLA HALLOWEENSKÁ PARTIČKA


Hádáme, že většina z vás má Mlhu spojenou s knihou Stephena Kinga, kterou rozpohyboval režisér Frank Darabont (Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle). Originální název titulu byl The Mist, protože název The Fog použil o 27 let dříve hororový maestro John Carpenter a 5 let před ním anglický spisovatel James Herbert. Všechny projekty však mají společný snad jen hororový žánr a tu mlhu. Pro dnešek se v rámci Ohledu vrátíme v čase k té Carpenterově mlze a Darabontův počin si připomeneme někdy jindy…


Začínala osmdesátá léta a svět již znal Michaela Myerse, který mladému režisérovi Johnu Carpenterovi vydělal svým nožem pěkný balík peněz. Halloween (1978) se stal jedním z nejúspěšnějších nezávislých filmů. Carpenter se tak mohl pustit do dalšího nezávislého filmu, jehož ústředním tématem byli duchové. Jen pro představu… Rozpočet v případě Halloweenu byl 320 tisíc dolarů, zatímco Mlha měla k dispozici celý milion.

2
John Carpenter

Jak to už u režisérů většinou bývá, jejich práce je ovlivněna filmy z dětství a Carpenter se částečně inspiroval sci-fi hororem The Crawling Eye (1958), který pojednává o záhadném radioaktivním mraku skrývajícím smrtící chobotnici. Hlavním námětem pro scénář, který psal spolu s Debrou Hill, byl ale příběh ze 17.století o skupině konspirátorů, kteří zpunktovali léčku s falešným majákem na putující plachetnici. Loď kvůli nim ztroskotala a oni se zmocnili převáženého pokladu. 


Spoiler alert

Pro filmový děj je tato událost klíčová, jelikož se později dozvídáme, že konspirátoři díky zkrvavenému pokladu postavili městečko Antonio Bay, kde se celý film o sto let později odehrává… Město slaví své výročí a zrazená posádka plachetnice Elizabeth Dane, v čele s kapitánem Blakem, přichází vykonat pomstu na místních obyvatelích.


Úvodní scéna s Johnem Housemanem (Papírová honička, Tři dny kondora), který vypráví příběh o Blakeovi a jeho posádce, jasně stanovuje tón celého filmu. Tohle nebude slasher, ale zfilmované vyprávění.

5
Zleva John Carpenter, Adrienne Barbeau a John Houseman

Třeba zmínit, že se jednalo o navazující spolupráci Hill a Carpentera, jelikož spolu napsali již Halloween a po Mlze následoval Útěk z New Yorku.

Debra-John-Kim-web
Zleva Debra Hill, John Carpenter a Kim Gottlieb

No a když jsme u toho psaní, tak nás pobavila Carpenterova zmíňka v dokumentárním filmu Retribution: Uncovering John Carpenter’s The Fog (2018) od Daniela Griffitha. Režisér řekl, že v 70.letech napsal tolik scénářů, že ho začalo otravovat vymýšlení jmen jednotlivých postav či měst a rozhodl se používat jména lidí ze střední školy nebo těch se kterými pracoval. Vytvořil tak změť referencí. Kupříkladu vedlejší postava hlasatele počasí Dana O’bannana je jméno spoluautora Carpenterova snímku Dark Star (1974). Postava Toma Atkinse (Útěk z New Yorku, Smrtonosná zbraň) se jmenuje Nick Castle, tudíž stejně jako herec prvního Michaela Myerse. Samotný Carpenter si pak zde střihnul malou roli pomocníka v kostele – Bennetta, což je odkaz na postavu chlapíka, který je zaměněn za skutečného Michaela Myerse v prvním Halloweenu. Ty zmíňky o Halloweenu v tomhle Ohledu padají celkem často, že? Ona totiž Mlha byla takové znovusetkání všech co dělali na Myersových vraždách.  

vlcsnap-2020-02-07-23h11m52s109
Tým Mlha
MV5BMjFkOTEwZjctMGFmMS00YzQyLWIxZmUtNmM3N2M5OWMwOTBlXkEyXkFqcGdeQXVyMjUyNDk2ODc@._V1_
Tým Halloween

Dalším člověkem z Hallowenské party byl filmový nadšenec a kameraman Dean Cundey. Halloween byl jeho první sofistikovanější projekt a režisérovi se evidentně osvědčil, jelikož spolu vytvořili několik dalších klasik jako Útěk z New Yorku (1981) či Věc (1982). Mimochodem Cundey nepadl do oka jen Carpenterovi…o pět let později natočil se Spielbergem Návrat do budoucnosti (1985) a v devadesátkách Jurský park (1993). Za svou kariéru přivedl k životu tento pán již přes sto filmových projektů.

maxresdefault
Dean Cudley

Zatímco Halloween se odehrává v poměrně malém, a ne příliš rozmanitém prostředí, Mlha je oproti tomu dokumentární film National Geographic. Natáčelo se na překrásném kalifornském pobřeží, konkrétně u mysu Point Reyes, kde se nachází maják, jenž objevil díky „průvodci po majácích“ produkční a střihač Tommy Lee Walace. Ano, Wallace prostě koupil knížku a tvůrci objížděli jeden maják za druhým, dokud nenašli ten pravý. Finální volba je místo jak stvořené pro duchařskou tématiku. Mimochodem Walace byl druhým hercem Michaela Myerse.

4
Adrienne Barbeau

Další lokací pak bylo Bodega Bay, oblast proslavená legendárním filmem Alfreda Hitchcocka Ptáci (1963). Vzhledem k tomu, že zde byla natočena pouze jediná scéna, se pravděpodobně jednalo o jakousi poctu našemu milovanému mistrovi napětí.


Takové scenérie poskytují kameramanovi šanci se pořádně vyřádit. Rozlehlá otevřená prostranství, kde jsou postavy svým způsobem opuštěné navozují atmosféru, která by se dala krájet. Jako mlha. Prostředí, ve kterém se film odehrává, fantasticky rezonuje s konceptem pomalu se blížícího zla, které zaplaví všechno a Cundey jej využil naplno. Tenhle mladý kameraman ukázal, že ví, jak ke svému řemeslu přistupovat a velmi výrazně se projevil jeho talent. Inu posuďte sami:

Co se týče zobrazení Mlhy, tak Carpenter nad ní uvažoval jako nad reálnou postavou, nikoliv jako nad přírodní katastrofou. Rozhodli se tak s Cundeyem rozmístit světla, které bylo možné tlumit dle potřeby, na místa kudy mlha procházela. Dobrali se tak efektu jakoby mlha dýchala.


O mlhu jako takovou se postaralo rodinné duo Richard Albain a Dick Albain známé jako A. & A. special effects. Otec se synem běhali po scéně s mlhovými výrobníky a dřevěnými deskami, kterými usměrňovali samotnou mlhu. Během produkce byl úhlavním nepřítelem celého štábu pochopitelně vítr. Vše ale nakonec vyřešilo natáčení některých scén pozpátku. Při záběrech z velké dálky použili miniatury.


Vzezření duchů, kteří vystupují ze všudypřítomné mlhy, měl na starosti Rob Bottin a ve finále si i on sám zahrál hlavní roli jejich vůdce Blakea. Bottin o dva roky později pracoval na bizarních, za to ikonických stvořeních pro Věc (1981), o nichž jsme psali v jednom z našich prvních Ohledů.

1_YQ0fL9t28wy60s_XzwtEUQ

Halloweenské shledání pokračovalo i v rámci castingu. Najdeme tu Charlese Cypherse, Nancy Kyes, mihne se tu i již zmiňovaná scénaristka Debra Hill či Tommy Lee Wallace a v první řadě Jamie Lee Curtis se svou matkou, hollywoodskou ikonou Janet Leigh (Psycho, Dotek zla). Třeba také zmínit legendu Hal Holbrooka či Johna Housemana.  Hlavní roli Stevie Waynové pak ztvárnila herečka Adrienne Barbeau, která byla tou dobou manželkou Carpentera a objevila se v několika jeho filmech.

6
Zleva Adrienne Barbeau, John Carpenter, Jamie Lee Curtis, Janet Leigh

Solidní rozpočet umožnil kvalitní herecké obsazení. Zároveň Carpenter věděl, že pracuje se skvadrou, co dokázala vytvořit hit jakým byl Halloween. Nebyl důvod pochybovat o tom, že by se tahle duchařina nepovedla. Když si však Carpenter sednul s Walacem k sestříhané verzi zjistil, že je to katastrofa. Wallace se snažil být optimistický, ale podle Carpentera film jako celek vůbec nefungoval a absolutně se vymítal jeho představě. Nezbývalo nic jiného než to natočit znovu… Během měsíce se tak dotočila řada nových scén, některé se přetočily a Carpenter dokonce nahrál úplně novou hudbu s jeho typickým riffem.


Film byl nakonec úspěšný, utržel něco málo přes 21 milionů, takže si na sebe vydělal bez problému a retrospektivně je vnímán jako kultovní klasika. Řada kritiků však měla v době vydání výtky ke scénáři. Nelíbilo se jim totiž, že je ve filmu brzy odhalen počet konspirátorů, pro které si mlha přijde a divák si tak mohl lehce odvodit, kdo zemře.

Ale jak říká John Carpenter…

“I don’t make movies to get good reviews, I think that’s dangerous…”

bottom of page