top of page
  • Vojtěch Kozlíček

PÁTEK (1995)

JAK SE ICE CUBE VYDAL OD GANGSTA RAPU KE STONER KOMEDII


V devadesátých letech vznikla řada filmů, jejichž ústředním tématem byla ulice, násilí spojené s drogami a jejich dopad na komunitu afroameričanů. Zrodily se klasiky jako Chlapci ze sousedství (1991) od nedávno zesnulé legendy Johna Singletona, debutoval hvězdný Tupac Shakur ve snímku Respekt (1992), přišla Hrozba společnosti (1993) od bratrů Hughesových, Hra se smrtí (1995) od Spika Leeho a mnoho dalších skvělých snímků. Všech filmů se dotýkal palčivý problém, jehož příčinou byla tzv. “The Crack Epidemic” kvůli níž došlo k markantnímu nárůstu gangů, obětí násilí a nepokojů (1992 Los Angeles riots). Ze sousedství se stala nebezpečná periferie, nad kterou neustále přelétali “ghetto birds”. Tak se říkalo policejním helikoptérám s reflektory či termovízí, patrajících po dalším zloději, vrahovi či mrtvole. Otázkou je, kdo ty drogy do té krásné Ameriky zatáhl, že jo… Pokud vás zajímá něco více k této vypjaté společenské situaci, tak vás mimo naše oblíbené klasiky a množství dokumentů na internetu, můžeme ještě odkázat na seriál Sněží! (2017) na HBO:GO. Každopádně na pozadí toho všeho se nám rodila rapová superstar O’Shea Jackson, kterého všichni známe pod přezdívkou Ice Cube, jenž se rozhodne postavit nejen před kameru, ale i za kameru a půjde na to, takříkajíc od lesa.

rs-192555-fdc_BG
Ice Cube a Chris Tucker. (Zdroj: Warner Bros. Pictures/New Line Cinema)

V první polovině 90.let byl Ice Cube na vrcholu. Potom co opustil uskupení N.W.A. (Niggaz Wit Attitudes) vydal debutové album AmeriKKKa’s Most Wanted (1990), kterým potvrdil svůj status top rappera tehdejší doby a všechny své fanoušky přesvědčil o tom, že sólová dráha bylo správné rozhodnutí. O rok později debutoval na filmových plátnech jako Darren “Doughboy” Baker v již zmíněném filmu Chlapci ze sousedství. Singleton mu představil kouzlo filmařiny a Cube začal film vnímat jako další platformu zábavního průmyslu, kde se chce vyjádřit a realizovat.  

Po uvedení snímku mu začali chodit nabídky na role a scénáře na další filmy. Mezi nimi byla i nabídka hrát Mykeltiho Williamsona à la Bubbu ve Forrestu Gumpovi (1994). Cubea však žádná nabídka neoslovila, scénáře mu připadaly slabé, a tak se rozhodl napsat vlastní příběh. Koneckonců už napsal tři alba (to byla totiž ještě doba, kdy si rappeři psali vlastní texty a nebyla to snůška nesmyslných slov), natočil několik hudebních klipů a zahrál si v kvalitním dramatu, tak proč to nezkusit.

Hlavní vizí bylo opustit dosavadní premisu “hood = the worst place on earth”. A tak začal Ice Cube psát v podstatě první stoner (huličskou) komedii s afroamerickým obsazením. Nutno podotknout, že se nejednalo o nějaké pohrdání filmy s výše zmíněným tématem. Celá situace spíše působí jako iniciativa lidi pobavit a nechat je přijít na jiné myšlenky. Oprostit se od toho všeho násilí, špatných událostí a vzpomenout si na ty dobré a vtipné historky z hoodu. Na ty příjemné dny. Takovou myšlenku měl Cube již se skladbou “It Was a Good Day” ze třetího studiového alba The Predator (1992).

“The inspiration (for “It Was A Good Day”) was my life at the time. I was at the top of the rap game. It was the summer of ’92 and I was in a hotel room, really in a state of euphoria. I had all the money I had dreamed of. I was in a good frame of mind. And I remember thinking, ‘Okay, there’s been the riots, people know I will deal with that. That’s a given. But I rap all this gangsta stuff; what about all the good days I had?”

Ice Cube pro Blender Magazine v roce 2008


Zde si dovolíme menší vsuvku. Stand-up komik a skateboardista Donovan Strain před 8 lety určil, jaký je ten “good day” o kterém Ice Cube rapuje – 20.leden roku 1992. Jak se Strain dobral výsledku, popsal na svém tumblr zde.

K tomuhle hudebnímu videoklipu nás dále přivádí spojitost se snímkem samotným a to režisér. Mladý Felix Gary Gray byl tehdy režisérem hudebních videoklipů, přičemž se postaral jak o It Was A Good Day, tak třeba i o vizuál k True To The Game. Ice Cube tak logicky oslovil právě jeho s nabídkou na režisérskou židličku. Gray souhlasil.

1
F. Gary Gray, Ice Cube a Chris Tucker během natáčení snímku Pátek. (Zdroj: New Line Cinema)

V dokumentárním snímku s názvem ‘Friday’ Straight Up (2009), režisér vzpomíná, že byl Cube tou dobou na tour v Evropě. To mu však nezabránilo v tom psát scénář jako šílenec, v hotelu, v autobuse, kdekoliv. Předlohou mu bylo jeho dětství a dospívání. Každá postava, která se nakonec objevila ve filmu, vychází z reálné osoby, kterou Cube znal. V podstatě takové archetypy Ice Cubova hoodu. Tenhle přístup náramně pomáhal celému týmu, protože i jednotliví herci se dokázali ztotožnit s postavami, jelikož již někoho takového potkali či znali z dětství. Ice Cube nemusel režisérovi příliš vysvětlovat, o čem je tahle a tahle postava. Film se dokonce natáčel v oblasti, kde Gray dříve bydlel. Na scéně panovala synergie.

MV5BMTMwODgzMjQ4N15BMl5BanBnXkFtZTcwMDM0NDQ0NA@@._V1_SY1000_CR0,0,1490,1000_AL_
Bernie Mac, Chris Tucker a Ice Cube. (Zdroj: New Line Cinema)

Mimochodem při návštěvě večerní talk show stanice TBS Conan, kde Cube Pátek propagoval, došlo i na řeč o postavě otce hlavní postavy, která si svého syna vždy pozve do koupelny, a zatímco sedí na záchodě a vykonává potřebu, předává synovi životní moudra a rady. Jo, tak to dělal i Cubeův otec.

EWYYJnqU8AAOST7
John Witherspoon jako Mr. Jones

Do hlavní role mladého týpka jménem Craig Jones, kterého vyhodili z práce navzdory tomu, že měl ten den volno, vybral režisér nakonec samotného Ice Cubea a s tím přišla i samotná největší výzva. Tentokrát to nebylo o nedostatku financí, časové tísni, problémy s produkcí. Tentokrát bylo výzvou proměnit rapujícího gangstera z ulice v komika.

That guy (Ice Cube) didn’t even smile for christ sake.”

– Helena Ecehgoyen, producentka filmu.

vlcsnap-2020-05-07-18h18m25s640
Ice Cube jako Craig Jones

Režisér zažil pár bezesných nocí a měl velké obavy, že tímhle projektem podkope celou Cubeovu kariéru. Dalším zádrhelem bylo potom obsazení role Smokeyho, kamaráda Jonese.  Původně zvažovali do role hudebního producenta Dje Pooha, který si nakonec ve filmu zahrál jen vedlejší roli Reda.


Do hledáčku se následně tvůrcům dostal Chris Tucker. Tucker byl ve své době častým hostem Def Comedy Jam (1992 – 1997), což byla televizní série od HBO se stand-up komiky, kterou produkoval Russel Simmons a krom toho Tucker již účinkoval v komedii House Party 3 (1994). Všiml si ho Gray i Cube a pozvali jej na casting. Paradoxně to na poprvé vůbec nefungovalo. Přesto viděli tvůrci v Tuckerovi potenciál a pozvali ho na přezkoušení, tentokrát zazářil.


Ve filmu se dále objevila například herečka Nia Long či Regina King, které obě hráli v Chlapci ze sousedství. Dále se tu mihnul i Michael Clarke Duncan, který režiséra prosil alespoň o jednu větu. Prostor však nedostal. Gray se mu omlouval ve zmíněném dokumentu z roku 2009 a hádáme, že nejen tam. Pátek měl zkrátka solidní obsazení vycházejících filmových hvězd. Když však skončilo natáčení a celá banda si konečně mohla pustit první sestříhanou verzi filmu, Tucker pronesl, že je jejich kariéra v koncích.

“We all thought we failed.”

– F. Gary Gray


Celý koncept filmu podle tvůrců nefungoval. Tehdejší publikum to naštěstí vidělo jinak. Po pár projekcích bylo všem jasné, že tohle bude hit. Když se dnes zpětně podíváme na tehle film, přijde nám až neuvěřitelné, že tam něco nemohlo fungovat. Osazenstvo projektu bylo asi až příliš sebekritické. Ono to tak s tou trávou občas bývá… Na každý pád je tohle další Ohled za filmem, se kterým to na začátku vypadalo bledě, ale společným úsilím se z něj vyklubala kultovní klasika, kterou zná celý svět. Film se dočkal dvou pokračování v roce 2000 a 2002. K oboum psal scénář Ice Cube. F. Gary Gray od svého debutu natočil například snímky Vyjednavač (1998) se Samuelem Jacksonem a Kevinem Spaceym, Loupež po Italsku (2003) a s Cubem se znovu podíval do minulosti s biografickým snímkem Straight Outta Compton (2015). 

25 let. Neuvěřitelný.

I know you don’t smoke weed, I know this… but I’m gonna get you high today, ’cause it’s Friday; you ain’t got no job… and you ain’t got shit to do.

bottom of page