top of page
  • Vojtěch Kozlíček

HORY MAJÍ OČI (1977)

Wes Craven je dnes legendou hororu. Tenhle Clevelandský režisér a scénárista přivedl k životu například Fredyho Kruegera (Noční můra v Elm Street) a stojí za slavnou sérií Vřískot (1996 – 2011), ve které odrežíroval všechna pokračování, což je u podobných franchise poněkud netradiční. Přitom to na začátku vůbec nevypadlo, že se z tohohle pána vyklube režisér, natož hororový. Craven byl totiž vychován v ortodoxní baptistické komunitě, která vyjma alkoholu či kouření zakazovala i filmy.

WesCraven
Wes Craven

Ty první se tak k němu dostaly až na vysoké škole, kdy se soustředil na kariéru spisovatele. Kinematografie však udeřila se vším všudy, Craven opustil doktorské studium a vyrazil s kamerou do New Yorku. Zde se během jednoho roku vypracoval na pozici asistenta manažera postprodukčního studia a potkal mladého Seana Cunninghama, který v budoucnu natočí Pátek třináctého (1980) a stane se tak otcem dalšího franchise. Cunningham dotlačil Cravena k napsání jeho prvního hororového filmu Poslední dům nalevo (1972). Psychologický experiment zdvihl velkou vlnu kontroverze. Byla zde mimochodem poprvé použita motorová pila jako vražedný nástroj ve filmu. Hooperův Texaský masakar motorovou pilou vyšel až o dva roky později a můžete si o něm také přečíst v našem starším Ohledu.

Last House on the Left
Plakát ke Cravenově prvnímu filmu Poslední dům nalevo (1972)

Režisér si po tomhle kontroverzním slasheru a rozpačitých reakcí vůbec nebyl jistý, zda chce pokračovat ve své hororové dráze. No, a tak si nachvíli pro změnu odskočil k pornografickému thrilleru s názvem The Fireworks Woman (1975), který natočil pod pseudonymem Abe Snake, a dokonce se zde mihnul v několika scénách. Jedná se o režisérovo první cameo. Později se začal ve svých filmech objevovat pravidelně, podobně jako to dělal Alfred Hitchcock. Cravena brzy oslovil producent Peter Locke, který viděl Poslední dům nalevo a naléhal na něj, aby s ním natočil další horor. Craven nakonec souhlasil. Tón celého filmu v podstatě nadhodil Locke, jelikož byl tou dobou s manželkou v Las Vegas a navrhnul Cravenovi, že by se snímek mohl odehrávat v poušti. Producent si ve filmu střihnul také cameo jako kanibal Mercury.

Při návštěvě Newyorské veřejné knihovny režisér narazil na jméno Sawney Bean. Bean vedl v 16.století rodinný klan kanibalů žijících v jeskyni na místě zvaném Bennane Head ve Skotsku. Rodina čítala čtyřicet osm příslušníků a během 25 let zde okradli, zabili a sežrali na tisíc lidí. Příliv a odliv umožňoval rodině skrytě přežívat a zakrývat stopy. Nakonec byli dopadeni skupinou čtyřista vojáků krále Jakuba I., který nechal mužům useknout končetiny, načež vykrváceli a ženy byly upáleny.

SawneyBean
Ilustrace Sawneyho Beana

Tento příběh ze zaplavené jeskyně převedl Craven do vyprahlé Mohavské pouště v Kalifornii, kde tvůrci zažívali doslova peklo. Přes den je čekalo padesáti stupňové vedro a přes noc sahaly teploty k nule. Přesto se jednalo o perfektní místo a jak už název filmu napovídá – prostředí zde sehrálo hlavní roli.

Wes-Pic-28-HHE
Robert Houston, Wes Craven a Suze Lanier-Bramlett. (zdroj: wescraven.com)

Nad zničujícími primitivními podmínkami začala postupně vítězit motivace a touha po úspěchu ve filmovém businessu. Ikdyž většina obsazených nakonec stejně skončila u malých rolí a Hory mají oči jsou do dnes jejich nejznámějším filmem. Na druhou stranu takový Michael Berryman, který ve filmu ztvárnil kanibala Pluta, hraje navzdory svému handicapu v podobě ektodermání dysplazie dodnes.


Když byl film konečně hotový, čekala ho “hořká odměna” ve formě ratingu X (nevhodný pro děti z důvodu extrémního násilí, sexuálních scén, vulgarismy), který Cravenově počinu přisoudila Americká filmová asociace (MPAA) . V dokumentárním bonusu k filmu Wes Craven naznačil, že asociaci pravděpodobně nejvíce pobouřil závěr filmu. Dalším nepřijatelným návrhem Cravena byl pro producenta původní název Blood relations. Film se tedy sestříhal do podoby, jak jej známe dnes a dostal název The Hills Have Eyes – Hory mají oči, který nakonec Cravenovi imponoval. Snímek byl publikem přijakt kladně, ale vytlačil jej z velkých kin úspěch akční komedie Polda a bandita (1977) s Burtem Reynoldsem. Dnes lze snímek označit za kultovní klasiku. 

Pluto and Jupiter
Michael Berryman jako Pluto a James Whitworth jako Jupiter

Horor se dočkal v roce 1984 pokračování pod názvem Kruté oči hor 2 (The Hills Have Eyes Part II), film režíroval opět Craven a zadělal tak na nový franchise. Bylo jen otázkou času, kdy přijde další pokračování či remake. O novou podobu kanibalů z pouště se pokusil francouzský režisér Alexandre Aja (Noc s nabroušenou břitvou, Rohy, Zrcadla) pod dohledem samotného Cravena v roce 2006 a vzápětí následoval další díl v roce 2007.

Pluto2
Michael Bailey Smith jako Pluto v remaku Hory mají oči

bottom of page