top of page
  • Vojtěch Kozlíček

BOD ZLOMU (1991)

FILM, KVŮLI KTERÉMU ZAČALI LIDI SURFOVAT A SKÁKAT Z LETADLA


O akčňáku z devadesátek, který staví na zakládě adrenalinového sportu či dobrodružství, jsme už jednou psali – Cliffhanger. Jak ale asi víte, žánr akčního filmu nabízí velmi širokou a pestrou škálu snímků, proto se k němu v patnáctém článku pod rubrikou Ohled opět vracíme. Tohle je Bod Zlomu.

1

Dnes Cenami Akademie oceněná režisérka Kathryn Bigelow, natočila v 80.letech dva filmy, přičemž drama Nemilovaná (1981) byl debutem Williama Dafoea v hlavní roli a při snímku Na prahu temnot (1987) si vyzkoušela práci s hororem. Do 90.letech vstoupila v doprovodu herečky Jamie Lee Curtis se snímkem Modrá Ocel (1990). Pro svůj čtvrtý projekt, který dlouhou dobu nesl název “Johny Utah”, si vybrala Keanu Reevese a Patricka Swayzeho, načež chceme smeknout klobouk před jejím výběrem hereckého obsazení. Mimochodem výběr Reevese byla taková menší bitva mezi Bigelow a studiem, které usilovalo o jiné herce. V úvahu připadal Charlie Sheen či Johny Depp. Nakonec se však Reeves se Swayzem znovu potkali – oba si zahráli ve snímku Youngblood (1986).

MV5BODMyZmY2ZTEtZGVlNy00MzJjLWE1MDctMjljYjgwYzI1M2Y0XkEyXkFqcGdeQXVyMjUyNDk2ODc@._V1_

Idea celého projektu pochází od producenta a režiséra Ricka Kinga, který se jednoho dne válel na pláži, když v tom mu v hlavě blikla myšlenka na příběh o FBI agentovi, který se v utajení vydává do světa surfařů. Následně dal King producentovi Peterovi Abramsovi přečíst článek o Los Angeles, jakožto hlavním městě bankovních lupičů. Abrams se svým týmem našel mladého spivovatele Petera Iliffa.

“Rick goes I got this idea about SURFERS WHO ROBBING BANKS and… wow” – Peter Iliff, Point Break: It’s Make or Break (2006)
Monday 5th May 2003, 9pm.

Iliffa tenkrát pracoval jako číšník a za svůj scénář obdržel honorář šest tisíc dolarů. Projekt koupilo Columbia Pictures a režisérem měl být Ridley Scott. Dobrý film se však neobejde bez komplikací. Po pěti měsících, kdy se na filmu již pracovalo a scénář byl funkční, dostal projekt stopku. O čtyři roky později však přišla Bigelow s Cameronem a rozhodli se projekt znovu oživit.

“I know I was attracted to it right from the beginning because I love the paradox in it set up. You have these two worlds in direct opposition to one another. The world of surfin juxtaposed with the sort of penal system. I mean it’s a system versus like the anti-system.” – Kathryn Bigelow, Point Break: It’s Make or Break (2006)
6c94bVA

Když se zpětně ohlédneme, tak Bigelow přenesla do filmu svou vizi perfektně a dokázala vytvořit snímek, který se vymykal klasickému akčňáku. Tohle nebyla jen přehlídka dechberoucích efektů a dobře vypadajících herců. Bod Zlomu byl opravdový příběh.

“That’s Bodhi. They call him the Bodhisattva. He’s a modern savage. He’s a real searcher.” “What’s he searching for?” “The ride. The ultimate ride.“
81-mKSGEjfL._SL1500_

Patrick Swayze ztvárnil postavu, která ve filmu vystupuje pod přezdívkou Bodhi, zkráceně Bodhisattva. Bodhisattva je budhistický termín, jehož rozsáhlou definici si vygooglujte, ale ve své podstatě jde o někoho, kdo již dosáhl „určitého stavu osvícení“, ale jeho hlavním cílem je, aby všechny ostatní lidské bytosti byly duchovně probuzeny. Odprošťuje se tedy od egoismu a jako své poslání vidí vyšší cíl, který je prospěšný všem.

cri_000000451200

Swayze se do své role položil se vším všudy. I další z producentů Robert L. Levy popsal v dokumentu “It’s make or break“ Swayzeho jako tu trefu do černého. Byla to perfektní volba. Swayze naprosto souzněl s postavou Bodhiho. Fyzicky, duchovně i intelektuálně. Vymknul si koleno, druhý den byl připravený dál točit. Pro seskok padákem nechtěl náhradníka. Jeho přezdívka Bodhi a zmíněný koncept termínu Bodhisattva naprosto přesně vystihuje vibrace celého filmu. Najdete zde akční honičky, střílečky, rvačky, agresivní reakce postav a sex, kterých je Bodhi aktérem. Nejedná se ale o hlavní esenci filmu. Tohle všechno je jen fajn poleva, která vám zpříjemní podívanou na příběh, který je především o svobodě ducha a jistému stavu rebelství.

“Bodhi really encompasses a lot of beliefs that I have in us as people somehow taking charge of our world in our lives again.” – Patrick Swayze, Point Break: It’s Make or Break (2006)
Philbin-Point-Break-1000x607

Mimo Swayzeho a Reevese zde exceloval texaský rodák Gary Busey (Smrtonosná zbraň, Přepadení v Pacifiku). Byl to jeden z jeho prvních filmů po operaci mozku, kterou si vyžádala nehoda na motorce. Busey v dokumentu z natáčení také zmiňuje, že ženy jsou zkrátka lepší než muži, co se detailů ve filmu týče. Tahle zmíňka nám připomněla původní roli žen v kinematografii. Mimo hraní, byly ženy velmi často zaměstnávány jako střihačky. Přeci jenom se jednalo o titěrnou práci jako třeba vyšívání. Tato role střihačky/editorky byla dlouhou dobu nedoceněná. Dnes už však všichni víme, že jde o naprosto zásadní a rozhodující pozici při filmové produkci.

“Women often times do ‘macho guy movies‘ a lot better than guys do because they have ability to stand back when they don’t pass judgment and bring a deeper level of truh to it. Wonderful things can happen.” – Patrick Swayze, Point Break: It’s Make or Break (2006)
MV5BZGRhYTk3NDMtNzM5OS00MTE1LTk0ZDYtNjM4NWY5MWUzMWFiXkEyXkFqcGdeQXVyMjUyNDk2ODc@._V1_

Dále potom Lori Petty (Velké vítězství, Poetic Justice) o níž také usilovala režisérka Kathryn Bigelow. Petty totiž představovala opak stereotypu žen, které se v té době potulovaly po surfařských plážích.


Dalším z rozhodnutích nebo spíš přání režisérky bylo, aby se herci naučili prát. Zkrátka chtěla, aby vypadali během potyček co nejvíc důvěryhodně. Tak se dostáváme k člověku jménem Glenn Wilder, kaskadérovi, který pracoval například na Smrtonosné pasti (1988) a Anthony Kiedisovi, americkému zpěvákovi skupiny Red Hot Chilli Peppers. Wilder uspořádal na přání režisérky semináře bojového umění každý víkend. Zpěvák Kiedis však docela zanedbával docházku a nebral Wilderovo úsilí příliš vážně. Proto je první postavou, kterou při potyčce na pláži knockautuje Keanu Reeves – to se Kiedisovi vůbec nezamlouvalo, a tak od té chvíle spolupracoval na výbornou.

61f561120a8c7fb8b85632ee8a918623

Jedním z vrcholů celého filmu je potom první (a nebo druhá?!) scéna seskosku s padákem. Swayze začal s parašutismem během natáčení na denní bázi a s tím producenti nesouhlasili. Uskutečnil až přes třicet seskoků a každým dnem tak rostlo riziko, že se zraní. Nakonec tedy vznikla domluva – Swayze přestane skákat s padákem počas natáčení a může si skočit, až bude všechno hotové. V záběru “adios amigo“ tedy skáče doopravdy Swayze. Dlouhou dobu poté se ho řada lidí ptala, zda doopravdy z letadla vyskočil či se jedná o kaskadéra a velmi, velmi, velmi dobře zakrytý střih. Zbytek obsazení už nebyli tací blázni (ikdyž byli třeba zdatnými surfaři) a tak byl pro ně vytvořen malý jeřáb s několika rameny. Každé rameno drželo jednoho herce a ten se tak mohl hýbat jak chtěl.

Set

Bod Zlomu se odlišuje od akčních filmů 80. a 90.let, ale zároveň dodržuje jejich pravidla a doručí divákovi očekáváný zážitek. Kathryn Bigelow se s tímto filmem dokázala podle nás vymanit mimo klasickou představu akčního filmu a přivedla k životu snímek, který měl sílu inspirovat nebo spíš až fascinovat řadu lidí. A nebylo to k tomu stát se elitním vojákem či hrdinným zabijákem.

“You know all the time I run into people who are like ‘Point Break!’ and I’m like yeah it’s great! And they’re like ‘Yeah, yeah but that’s not what I meant’ and I’m like okay, what do you mean? ‘I started jumping out of airplanes because of Point Break.’ ‘I started surfing because of Point Break.’ You know it really changed people’s lives you know, just like it did mine.” – Keanu Reeves, Toronto International Film Festival

bottom of page