top of page
  • Iveta Laštovicová

NATALIE MORALES

Že se filmové herečky během své kariéry postupně začnou zajímat i o režii není neobvyklá věc. Naopak se tento vývoj zdá jako naprosto přirozený. V naší rubrice jsme už na několik takových narazili a jejich cesty k režii vám přiblížily. Za všechny jmenujme například Emerald Fennell, Amy Seimetz, Maïwenn, Mélanie Laurent nebo Sarah Polley. Debuty všech zmíněných nesly znaky komplexních režijních osobností s jasným a výrazným stylem. Žádné z nich se ale nepodařilo to, co naší dnešní ženě. Jako debutující režisérka totiž vydala během jednoho roku hned 2 celovečerní filmy. Navíc natočené v komplikovaném období pandemie. 


Americká herečka, scenáristka a režisérka s kubánskými kořeny měla o své herecké kariéře jasno poměrně brzy. Na rodné Floridě proto zamířila studovat divadlo na Miami Dade College a Florida International University. Epizodní roličky v populárních seriálech vystřídalo během let několik výraznějších seriálových rolí v Santa Clarita Diet, Parks and Recreation, The Grinder nebo Smrt nás spojí. Diváci mohli narazit na její hlas i v populárním kresleném seriálu BoJack Horseman, kde namluvila postavu Yolandy Buenaventury. Vedle kariéry v seriálech se samozřejmě objevila i ve více než desítce celovečerních filmů. Za všechny zmiňme alespoň Souboj pohlaví (Battle of Sexes, 2017), kde sekundovala Emmě Stone jako americká tenistka Rosie Casals, nebo letošní snímek Střípky (The Little Things, 2021), ve kterém se objevila jako policistka Jamie Estrada vedle kolegů Denzela Washingtona, Jareda Leta a Rami Maleka. Na velkou průlomovou roli však zatím stále čeká. 

Natalie Morales a Linda Cardellini v epizodě seriálu Smrt nás spojí (Dead to me, 2020) foto: Imdb
Natalie Morales a Linda Cardellini v epizodě seriálu Smrt nás spojí (Dead to me, 2020) foto: Imdb

Postupem času se začala zajímat o režii a vyprávění svých vlastních příběhů a zkušeností. Natočila několik videoklipů, skečů i krátkometrážních snímků. Když však přišla se svým přáním stát se vedle herečky režisérkou do své agentury, tvrdě narazila. Byla nekompromisně odmítnuta s tím, že poškodí nejen svou hereckou kariéru, ale i agenturu. Rozčarovaná, ale odhodlaná se svého cíle nevzdat, odešla. Naštěstí jí osud do cesty poslal herce, režiséra a scenáristu Marka Duplasse, který viděl její práci a dal jí první větší šanci režírovat epizodu svého seriálu Room 104. Díl, jež Duplass věnoval své manželce, musela Natalie Morales natočit během dvou dnů. Oboustranný risk se vyplatil a začínající režisérka se později vrátila k natočení dalšího dílu. 

Mark Duplass se stal ještě jednou důležitým článkem při cestě Natalie Morales za prvním celovečerním snímkem. Ta sice dostala od společnosti Hulu nabídku (poté co přesvědčila producenty, že je tou pravou pro jejich projekt) zrežírovat snímek Plan B, teen komedii podle scénáře Joshua Levy a Prathikshy Srinavasan. Ani ne týden před samotným natáčením v březnu 2020 štáb zabrzdila pandemie koronaviru a celá produkce byla přesunuta na neurčito.

Mark Duplass a Natallie Morales ve snímku Language Lessons (2021), foto: www.languagelessonsfilm.com
Mark Duplass a Natallie Morales ve snímku Language Lessons (2021), foto: www.languagelessonsfilm.com

S omezením které v této době panovalo nejen ve filmovém průmyslu se každý vypořádával jinak. Natalie Morales se rozhodla procvičit v psaní. Mark Duplass se zapsal na soukromé online lekce španělštiny, které ho dovedly k nápadu na film zabývající se přátelstvím navázaným skrze internet. Okamžitě zavolal Natalie Morales, aby s ní nápad probral a postupně se společně vrhli na psaní scénáře. Každý rozpracoval svou postavu a zápletku dali dohromady společně. Inspiraci čerpali i z jejich postupného narůstajícího přátelství během spolupráce. Vznikl tak příběh Adama (Mark Duplass), který od svého manžela dostane k narozeninám 100 lekcí španělštiny. Jeho učitelkou se stane mladá Cariño (Natalie Morales) žijící na Kostarice. Nešťastná událost změní směr jejich konverzací od klasických jazykových lekcí a oba se postupně sblíží i přes vzdálenost, která mezi nimi panuje a rozdílnost jejich životů. Může podobně navázané přátelství obstát v současném světě? Je člověk na druhé straně opravdu tím, za koho se vydává? Oběma autorům a zároveň hercům se prostřednictvím jednoduchém formátu povedlo perfektně přenést emoce, což ocenili diváci i kritici na letošním filmovém festivalu Berlinale, kde měl snímek světovou premiéru. 

Victoria Moroles a Kuhoo Verma ve snímku Plan B (2021), foto: Hulu
Victoria Moroles a Kuhoo Verma ve snímku Plan B (2021), foto: Hulu

Natáčení Language Lessons (2021) probíhalo během pandemie za minimální účasti štábu. Někteří byli na place  pouze online. Vše se točilo prostřednictvím webkamer, tak jak by komunikace v reálu probíhala. Natalie Morales dělala vše od přípravy scény, přes její nasvícení, až po vlastní make-up a vlasy. Během stříhání Language Lessons však začala produkce pozastaveného snímku Plan B. Natalie Morales se tak ocitla v plném nasazení, když přes týden točila komedii o dvou náctiletých dívkách, které shání pilulku proti početí, za kterou musí vyrazit nejen mimo hranice města, ale i státu. O víkendech pak dodělávala Language Lessons.


Dva filmy tak rozdílné, že by nikdo netipoval, že za nimi stojí jedna osoba, natož debutující režisérka. I Plan B čekalo kladné přijetí, především díky diverzitě obsazení, chemií mezi ústřední dvojicí kamarádek Lupe (Victoria Moroles) a Sunny (Kuhoo Verma), chytrému humoru, který pro teen komedie není úplně typický a samozřejmě uchopením celého tématu, které v jiných rukou často spadne do hlubin klasického klišé současných teen komedií. 

bottom of page