top of page
  • Iveta Laštovicová

MICHAELA COEL

Každý týden vám představujeme talentované režisérky, které jsou často zároveň i scenáristkami nebo herečkami. Dnes vám chceme blíž představit ženu, které zatím zásadní režisérské zkušenosti chybí, ale je talentovaná hned v několika směrech. Je jí britská herečka, scenáristka, producentka a skladatelka Michaela Coel. Její jméno letos rezonuje v seriálovém světě, ale i mimo něj. Ve svých autorských věcech odráží životní zkušenosti, ať už pozitivní nebo ty negativní. Stejně tak i svůj osobitý ostrý humor. O svých zkušenostech s rasismem (ve filmovém průmyslu, univerzitním prostředí, i ve společnosti), šikanou, třídním rozdělením nebo sexuálním napadením se nebojí mluvit otevřeně a veřejně. 

Její rodina pochází z Ghany. Vyrůstala v Londýně pouze se svou sestrou a matkou. Ke psaní ji dovedla vlastní nejistota, pocit vyčlenění a šikana během školník let (navštěvovala dívčí katolickou školu a byla ve třídě jediná černoška). Svoje emoce se tak snažila vypsat na blogu. Dalším milníkem, který ji posunul směrem k současné kariéře bylo, jak sama říká, její propadnutí křesťanství. S ním se seznámila v 18 letech díky své kamarádce, se kterou navštěvovaly kurzy taneční skupiny. O tom, že je tato skupina křesťanská neměla nejprve nejmenší tušení. Nově nalezená víra v ní odstartovala touhu vyjadřovat svoje emoce pomocí básní. Její první básnický pokus s názvem God´s Next Top Model se rovnou rozhodla prezentovat (s Biblí v ruce) v jedné z místních hospod. Na akcích pro začínající básníky si jí všiml herec, dramatik a režisér Ché Walker. Ten jí potvrdil její talent a postrčil ji k tomu, aby se stala herečkou. Dvakrát nedokončila studium na univerzitě (politologii ukončila po dvou měsících, anglickou literaturu a teologii po roce), ale nakonec se našla ve studiu na londýnské Guildhall School of Music and Drama a psaní her, kam ji doporučil právě Ché Walker. Mezitím se živila různě. Třeba jako uklízečka nebo prodavačka v Topshopu. Dokud nevyhrála Laurence Olivier Bursary cenu (udílenou talentovaným studentům divadelního herectví), která ji pomohla financovat studium. Během kterého také ukončila své křesťanské období, ke kterému už se údajně nehodlá vracet. Nicméně velmi ovlivnilo její první autorský a herecký průlom se seriálem Chewing Gum (2015).

Micheala Coel při přebírání ceny BAFTA v roce 2016 v šatech, které jí ušila její matka.
Micheala Coel při přebírání ceny BAFTA v roce 2016 v šatech, které jí ušila její matka.

Seriál Chewing Gum (2015) vznikl na základě absolventské dvacetiminutové hry s názvem Chewing Gum Dreams z roku 2012. Později přetransformovanou v hodinovou one woman show. Její úspěch zařídil Michaele Coel překvapivou nabídku zpracovat hru jako seriál. A tak přišlo několik desítek konceptů, ze kterých nakonec vznikl autorský počin se vším všudy. Michaela Coel seriál nejen napsala, ale zahrála si hlavní roli a pomáhala složit hudbu. Seriál o čtyřiadvacetileté, lehce dětinské (M. Coel se inspirovala svým vlastním čtrnáctiletým já) a naivní Tracey pocházející ze silně věřící rodiny. Mladá žena ale víc než víru řeší, kde nabrat první sexuální zkušenosti. Díly plné absurdních situací, postav a humoru diváky i kritiky okouzlily. Seriál se tak dočkal i druhé série a Michaela Coel byla za svou roli oceněna cenou BAFTA za Nejlepší ženský herecký výkon v komediálním seriálu.

Chewing Gum (2015)
Chewing Gum (2015)

Mezitím už hrála v několika hrách v londýnském Národním divadle. Dostala nabídku na roli v seriálu Top Boy (2013) jako Kayla, mladá žena, která se stane svědkem vraždy. Je ale na vážkách, zda má se svým svědectvím jít na policii. A v dalším, pro české diváky už známějším, špionážním seriálu London Spy (2015). Do paměti diváků se ale jistě zaryla jako herečka ve dvou dílech populárního Černého zrcadla (Black Mirror). Menší rolí v dílu Nosedive jako zaměstnankyně letiště, která nechce hlavní hrdinku pustit na palubu, protože nemá dostatečně vysoké hodnocení v aplikaci. A jako Shaniu Lowery, členku posádky na palubě vesmírné lodi USS Callister, kde není všechno tak, jak se na první pohled zdá. Mihla se také jako členka Odboje v jednom dílu Star Wars. V tom, který tolik rozdělil fanouškovskou základnu této legendární ságy: Poslední z Jediů (Star Wars: The Last Jedi, 2017).

Černé zrcadlo – epizoda USS Callister (Black Mirror, 2017)
Černé zrcadlo – epizoda USS Callister (Black Mirror, 2017)

Nabídku na první vážnou roli získala v seriálu Vzestup černé země (Black Earth Rising, 2018), kde si zahrála hlavní hrdinku Kate, jejíž adoptivní matka je slavná zástupkyně řešící spory válečných zločinců a lidských práv. Jeden z jejich případů souvisí s minulostí samotné Kate – genocidou ve Rwandě, která ji vyrvala z rodné země a připravila o život všechny, kdo by mohli znát její pravou jméno a minulost. Napínavý a dramatický seriál si můžete pustit na Netflix


Svůj hudební talent naplno projevila v muzikálovém romantickém snímku z produkce Netflix Been So Long (2018), který bývá často diváky označovaný jako britský La La Land. Michaela Coel si v něm zahrála matku samoživitelku Simone, která se i přes snahu své kamarádky brání jakémukoliv vztahu a lásce kvůli zklamání z minulosti. Vše se však změní, když náhodně potká pohledného Rymonda (Arinzé Kene), který čerstvě opustil vězení a snaží se dostat zpět na vlastní nohy. Romantiku s hlavními hrdiny můžete prožít na Netflix

Vzestup černé země (Black Earth Rising, 2018)
Vzestup černé země (Black Earth Rising, 2018)

V letošním roce se Michaela Coel zviditelnila autorským seriálem Můžu tě zničit (I May Destroy You, 2020), jehož poslední díl dnes uvádí HBO. Seriál je inspirovaný její vlastní traumatickou zkušeností. Mladá, nadějná, ale svérázná spisovatelka Arabella (kterou hraje sama autorka) finišuje pracovní verzi své nové knihy v kanceláři vydavatelství. Toužící po odreagování se nechá zlákaná kamarády a zajde s nimi do baru. Probouzí se až druhý den ráno a pouze s útržky z minulé noci. Mezi nimi jsou i záblesky znásilnění. Přes postupné vytěsňování si uvědomí, že co se stalo je pravda a vydává se na policii. Tento úvod seriálu je téměř naprosto totožným zážitkem, který se stal samotné Michaele Coel, když připravovala scénář pro druhou sérii Chewing Gum.

Můžu tě zničit (I May Destroy You, 2020)
Můžu tě zničit (I May Destroy You, 2020)

Cestu, kterou si po této traumatické události prošla, dávala dohromady na papír dva a půl roku. Neschopná svůj mozek zaměstnat jakýmkoliv jiným tématem. Balancující, stejně jako hrdinka, mezi vztekem, prázdnotou a sebeobviňováním se jí do dvanáctidílného seriálu podařilo vměstnat nespočet dalších témat na která v seriálech moc často nenarazíme. Např. hranice mezi tím co ještě je a není znásilnění. Seriál si velmi chytře pohrává se svým názvem Můžu tě zničit. Každý divák má totiž ve svém životě lidi, věci nebo události, které ho můžou ničit, stejně jako Arabella a její dva nejlepší kamarádi Terry (Weruche Opia) a Kwame (Paapa Essiedu). Každý díl se tak stává nejen výletem do života hlavní hrdinky snažící se vypořádat s životem po otřesné události, ale i do nitra samotných diváků.  Seriál ale oplývá i dávkou humoru a osobitého pohledu na život současné generace. Michaela Coel nedávno odhalila pozadí vzniku tohoto seriálu. Nejprve totiž dostala milionovou nabídku od Netflixu. Tu smetla ze stolu po zjištění, že by podpisem přišla o všechna autorská práva svého příběhu. Seriál vznikl i tak a vy si ho můžete pustit na HBO GO

bottom of page