top of page
  • Iveta Laštovicová

MARIELLE HELLER

Jméno ani obličej Vám možná nic neříkají, ale věřte nám, že jste se s filmy americké režisérky, herečky a scenáristky Marielle Heller už určitě potkali. 

Cesta k filmové režii u ní vedla přes její životní lásku – herectví. Tomu se za podpory rodičů věnovala už od dětství. Provázelo ji i během střední školy a není tedy divu, že herectví nakonec i vystudovala. A to na Kalifornské univerzitě v Los Angeles a poté ještě na Královské akademii dramatického umění v Londýně. Po návratu do Spojených států prošla angažmá v několika divadel. 

Marielle Heller a Tom Hanks během natáčení filmu Výjimeční přátelé (A Beautiful Day in the Neighborhood, 2019)
Marielle Heller a Tom Hanks během natáčení filmu Výjimeční přátelé (A Beautiful Day in the Neighborhood, 2019)

K natočení svého působivého debutu se Marielle Heller dostala šťastnou náhodou, která začala nespokojeností s rolemi, které jí přinášela její herecká kariéra u divadla. Její sestra ji seznámila s komiksem Diary of a Teenage Girl: An Account in Words and Pictures (2002) o patnáctileté dívce Minnie ze San Francisca, která dokumentuje svůj vztah s o 20 let starším přítelem své matky. Marielle Heller z ní nejdřív udělala divadelní hru, ve které si sama zahrála hlavní roli. Pak se ale rozhodla, že film natočí sama. Díky workshopu Sundance se její scénář dostal do rukou lidí jako Nicole Holofcener, Michael Arndt a Scott Frank, kteří podpořili její rozhodnutí látku zfilmovat. A atmosféru komiksu a se jí povedlo převést do filmové podoby v Deníku puberťačky (The Diary of a Teenage Girl, 2015) výborně. Za úspěchem filmu stojí i ústřední herecká trojice: Bel Powley, Kristen Wiig a Alexander Skarsgård, včetně velmi citlivě použité animace, která připomíná původ předlohy. Film si můžete momentálně pustit například na iTunes.

Deníku puberťačky (The Diary of a Teenage Girl, 2015)
Deníku puberťačky (The Diary of a Teenage Girl, 2015)

Hned o 3 roky později přichází Marielle Heller s dalším filmem, ve kterém potvrzuje, že umí skvěle balancovat mezi slzami a smíchem, a že má víc než šťastnou ruku při výběru herců, které ne vždy obsazuje do pro ně typických rolí (Kristen Wiig i Melissu McCarthy mají diváci zafixované jako komediální herečky). Je jím totiž spoustou nominací (i na Oscara za adaptovaný scénář, nejlepší herečku a herce) a vítězstvími napříč festivaly ověnčený film Můžete mi kdy odpustit? (Can You Ever Forgive Me?, 2018). Ústřední dvojici kdysi úspěšných spisovatelů s velmi specifickou vzájemnou dynamikou a svérázným humorem, kteří se nakonec rozhodnou svůj talent zpeněžit ne úplně legální činností (psaním a prodáváním falešných dopisů slavných osobností), ztvárnila Melissa McCarthy a Richard E. Grant.


Film je založen na stejnojmenných memoárech americké autorky Lee Israel, do jejíž role se Melissu McCarthy režisérka rozhodla obsadit potom, co ji viděla ve filmu Miluj souseda svého (St. Vincent, 2014). Točilo se například v legendárním newyorském gay baru Julius’, kam dříve Lee Israel pravidelně chodila a kde se od místních štamgastů štáb dozvěděl zajímavé historky z jejího života. Film je dostupný na HBO GO

Můžete mi kdy odpustit? (Can You Ever Forgive Me?, 2018)
Můžete mi kdy odpustit? (Can You Ever Forgive Me?, 2018)

V pořadí třetí film A Beautiful Day in the Neighborhood (2019), který vstupuje v USA tento týden do kin (v ČR se dočkáme až 5. března 2020 pod názvem Výjimeční přátelé) je inspirovaný interview z roku 1998 pro časopis Esquire. Tom Hanks v hlavní roli jako legendární miláček všech amerických dětí i dospělých Mr. Rogers. Pokud nevíte, kdo Mr. Rogers byl, můžete se zatím do premiéry připravit dokumentem z roku 2018 Won´t You Be My Neighbor?


bottom of page