top of page
  • Iveta Laštovicová

LISA CHOLODENKO

Americká režisérka a scenáristka, která za svou dosavadní kariéru spolupracovala s velkými hereckými jmény jako Christian Bale, Frances McDormand, Kevin Bacon, Julianne Moore, Anette Benning a Mark Ruffalo. Ve své filmografii se může pochlubit čtyřmi filmy a dvěma výraznými seriály. Zajímavá je ale i její cesta, která ji k filmu přivedla.

K režii vlastních filmů se dostala přes práci asistentky střihu na filmu Chlapci ze sousedství (Boyz n the Hood, 1991) a Svatba, nebo pohřeb (Used People, 1992). Byť předtím vystudovala obory jako gender studies a antropologii, rozhodla se po dalších zkušenostech z různých postů na filmovém place ještě vystudovat režii a scenáristiku. Jejím mentorem během studií se stal sám Miloš Forman, který ji po několika krátkometrážních filmech povzbuzoval k natočení debutu Vrcholné umění (High Art, 1998).

Lisa Cholodenko

Vrcholné umění (High Art, 1998) sleduje příběh Syd. Mladé a ambiciozní ženy, která právě začala pracovat pro fotografický magazín jako asistentka redaktora a má před sebou slibnou kariéru. Se svým přítelem žije konvenčním životem, který se otřese v základech, když se jednoho dne vydá o patro výš řešit běžný sousedský problém. Narazí na talentovanou fotografku Lucy, která svou kariéru hodila před 10 lety za hlavu a momentálně bojuje se závislostí na drogách a toxickým vztahem ke starší Gretě (Patricia Clarkson). Film sledující horskou dráhu vztahu Syd a Lucy byl oceněn na nejednom filmovém festivalu.

Vrcholné umění (High Art, 1998)
Vrcholné umění (High Art, 1998)

Ve následujícím filmu Laurel Canyon (2002) Lisa Cholodenko opět pracuje s kolizí dvou odlišných světů. Tentokráte se mladý upjatý pár ocitne v prostředí extravagantních umělců. Ve známém hollywoodském údolí (podle kterého je film pojmenován), oblíbeném filmovými a hudebními producenty, i hvězdami, žije nespoutaná rockerka Jane se svým mužem. Tím mladým upjatým párem, který přijíždí na návštěvu, není nikdo jiný, než její syn Sam a jeho nová přítelkyně Alex, kteří rozhodně nesdílejí podobné hodnoty jako Samova matka. 

Laurel Canyon (2002)
Laurel Canyon (2002)

Třetím filmem v pořadí byla Dlouhá cesta zpátky (Cavedweller,2004) jejíž hlavní hrdinkou je mírně neurotická Deila, žena ve středním věku, která má v životě za sebou už několik pořádných šrámů. Před lety utekla před svým násilnickým manželem. Její druhý manžel, rocker, umřel při autonehodě. Aby toho nebylo málo, jeho smrt odhalila zároveň i jeho nevěru. Deila se tak rozhodně vrátit se zpět do rodné Georgie společně se svojí jedenáctiletou dcerou. Jenže i tam ji čeká střet s jedním životním rozhodnutím, který kdysi při odchodu do Kalifornie učinila. 

Děcka jsou v pohodě (The Kids Are All Right, 2010)
Děcka jsou v pohodě (The Kids Are All Right, 2010)

Asi nejznámější je zatím poslední film Děcka jsou v pohodě (The Kids Are All Right, 2010) o tom co se stane, a jak se věci a rodinné vztahy zamotají, když se dva dospívající sourozenci dvou matek (Annette Benning a Julianne Moore) rozhodnou vyhledat a do života své rodiny přizvat svého biologického otce (Mark Ruffalo), který je pro jejich matky ale pouhým dárcem. Film, který je lehce inspirovaný její vlastní zkušeností se Lise Cholodenko ani s hvězdným obsazením nejdříve nedařilo prosadit u filmových studií, protože se její film dotýká témat ne příliš běžných a populárních. Nakonec se podařilo a film byl několikanásobně nominován jak na Zlatých glóbech (odkud si odnesl dvě ceny), tak na Oscarech.

Olive Kitteridgeová (Olive Kitterdige, 2014)
Olive Kitteridgeová (Olive Kitterdige, 2014)

Lisa Cholodenko zanechala výraznou stopu i co se týče seriálové produkce. Kromě spolupráce na natáčení oceňovaného seriálu Odpočívej v pokoji (Six Feet Under, 2001) nebo legendárním seriálu Láska je láska (The L World 2004), který se zaměřuje na život a problémy několika lesbiček ze současného Los Angeles, přenesla Lisa Cholodenko na televizní obrazovky v produkci HBO knihu Elizabeth Strout Olive Kitteridgeová (Olive Kitterdige, 2014). Čtyřdílnou minisérii v hlavní roli s výbornou Frances McDormand jako trochu nerudnou učitelkou matematiky se svérázným smyslem pro humor. Seriál můžete shlédnout na HBO. V loňském roce jste pak mohli vidět seriál Neuvěřitelná (Unbelievable, 2019), který točila společně s dalšími dvěma režiséry (Susannah Grant a Michael Dinner). Seriál v němž zazářila Kaitlyn Dever (kterou můžete znát z filmu Booksmart) jako oběť znásilnění, jejíž výpověď a věrohodnost je v průběhu nekončených výslechů a vyšetřování zpochybňována, dokud se neobjeví podobné případy a celé vyšetřování si vezmou na starost dvě detektivky. Seriál je dostupný na Netflix.

Neuvěřitelná (Unbelievable, 2019)
Neuvěřitelná (Unbelievable, 2019)

Příštím projektem, podle dosavadních informací, bude remake, nejen na festivalech úspěšného, filmu Toni Erdmann od režisérky Maren Ade, které jsme věnovali jedno vydání pravidelné rubriky Ženy. Remake měla původně točit Lena Dunham známá seriálem o mladé čtveřici Newyorčanek Girls (2012) a v hlavní roli otce se měl představit Jack Nicholson. Od oznámení projektu v roce 2018 však proběhlo v obsazení před i za kamerou několik změn, takže uvidíme jak se bude situace kolem tohoto filmu vyvíjet dál. 


bottom of page