top of page
  • Iveta Laštovicová

LÉA MYSIUS

Další zastávka naší rubriky V režii žen nás zavede za mladou francouzskou režisérkou a scenáristkou, jejíž jméno se ve festivalových kruzích skloňovalo ještě před uvedením celovečerního režijního debutu Ava v roce 2017, kterým jen potvrdila svůj talent. Ten propůjčila jako scenáristka i filmům několika známých francouzských režisérů.


Léa Mysius se narodila v Bordeaux a ve francouzském regionu Médoc, přiléhajícím k Atlantskému oceánu, strávila prvních třináct let svého života. Poté se s rodiči a svou sestrou přestěhovala na ostrov Réunion, francouzský zámořský region v Indickém oceánu. Po ukončení střední školy se ale vrátila zpět do Francie, aby studovala na pařížské Sorbonně milovanou literaturu. Láska k psaní ji posléze dovedla na prestižní filmovou školu Le Fémis, kde si vybrala obor scenáristika.


Právě tam se začala jasně formovat její budoucí kariéra. Koketování s režií nezůstalo bez odezvy. Hned první krátkometrážní snímek Cadavre exquis (2013), znepokojující příběh o chlapci, který je fascinován mrtvým tělem mladé dívky, vynesl Lée Mysius vítězství v soutěžní sekci krátkometrážních snímků na festivalu Clermont-Ferrand. I další dva krátkometrážní filmy se dostaly před festivalové publikum a mladá autorka byla za oba dva znovu oceněna. Ve dvacetiminutovém Les Oiseaux-Tonnerre (2014) se Léa Mysius soustředí na vykreslení sourozeneckého vztahu na pozadí společného honu na skřivana. Půlhodinový L'île jaune (2016) spolurežírovaný s Paulem Guilhaumem odstartoval jejich dlouhodobou spolupráci. V následujícím roce se totiž Paul Guilhaum stane kameramanem jejího debutového filmu Ava (2017) a společně budou chystat i režisérčin druhý celovečerní snímek, kde se budou oba zároveň spolupodílet na scénáři.

Záběr z krátkometrážního snímku L'île jaune (2015), foto: unifrance.org

Zmíněný debut vznikl z absolventského scénáře, kterým Léa Mysius uzavírala svoje úspěšné studium na Le Fémis a je na něm jasně znát inspirace z období dospívání v regionu Médoc. Však se začínající režisérka rozhodla ho v těchto kulisách i celý natočit. Místa dobře znala a věděla, kde přesně chce které scény umístit. Jak brzo odhalíme, osobních zkušeností a vzpomínek do svého debutu začínající režisérka zapracovala víc než dost.


Hlavní hrdinka Ava (Noée Abita) je tvrdohlavá, samotářská třináctiletá dívka trpící vážnou oční vadou. Během prázdnin, které tráví společně se svou matkou u moře, se dozvídá, že její nemoc postupuje rychleji než se zdálo. Zatímco matka se snaží dělat jako by nic, aby na dceru nevyvíjela tlak, Ava se rozhodne s informací o své budoucnosti vypořádat po svém a snaží se vstřebat během krátkého období co nejvíc zkušeností a zážitků. Celá situace ji zároveň donutí dospět rychleji než by chtěla.


Inspirace k napsání příběhu přišla díky jednoduchému výjevu – černý pes přecházející se po pláži plné lidí (tento výjev se objevil už v krátkometrážním snímku Les Oiseaux-Tonnerre) zavede diváky ke spící hlavní hrdince. Pes měl být od začátku podle režisérky jakýmsi průvodcem a spojnicí mezi realitou a fantazií. Doprovázet Avu na cestě ke smyslnosti a sexualitě, objevení vlastního těla a první lásky. Ava je na prahu dospívání a chce prožit spoustu věcí dřív než přijde o svůj zrak. Paradoxně se čím víc její zrak slábne, tím víc se otvírá novým zkušenostem i lásce.

Noée Abita ve snímku Ava (2017), foto: filmlinc.org

Oční vadu jako zásadní proměnnou do příběhu režisérka přidala na základě vlastní zkušenosti s prudkými migrénami, které ji postihly během psaní samotného scénáře a ovlivnily její vnímání, když byla nucena ho dopisovat po nocích, když byla tma, protože to byla jediná denní doba, kdy mohla fungovat. Touha vidět se v tomto kontextu stala tepajícím srdcem filmu. Léa Mysius se začala zajímat o degenerativní vadu (retinitis pigmentosa) kvůli které postižený vidí místo klasického pole jen kruhovou výseč. Ta se může pomalu zmenšovat až dotyčný zcela přijde o zrak. Stejný scénář čeká ve filmu i na hlavní hrdinku.

Ava na své prázdninové cestě za poznáním potkává mladého muže Juana, majitele černého psa, kterého si Ava tak trochu přivlastní. Postava Juana je inspirovaná spolužákem, kterého Léa Mysius potkala na střední škole. Byl starší, chytrý a ve srovnání se zbytkem spolužáků výstřední. Ostatní žáci, ale i učitelé na něj koukali z patra a to hlavně kvůli jeho etnicitě. Stejnou fascinaci jakou tehdy její spolužák vzbuzoval v ní promítla do pohledu hlavní hrdinky na Juana.

Vztah matky a dcery je ve filmu odveden spíš na vedlejší kolej, ale podle režisérky je velmi zajímavé jak si tento vztah každý divák vyloží kladně či negativně podle svých vlastních rodinných zkušeností.


Svůj debut Léa Mysius úspěšné uvedla v sekci La Semaine de la critique v rámci filmového festivalu Cannes. Ve stejném roce bylo její jméno podepsáno pod ještě jedním mimosoutěžním snímkem. Podílela se totiž na scénáři filmu Ismaelovy přízraky (Les fantômes d'Ismaël, 2017) významného francouzského režiséra Arnauda Desplechina. Na tuto důležitou zkušenost navázala scenáristickou spoluprací s dalšími zvučnými režisérskými jmény. André Techiné si ji přizval na pomoc při psaní filmu Sbohem noci (L'Adieu à la nuit, 2019), ve kterém se v hlavní roli objevila Catherine Deneuve. V loňském roce se i v českých kinech objevil snímek Jacquese Audiarda Paříž, 13. obvod (Les Olympiades, 2021), pod jehož scénářem jsou kromě režiséra podepsané i Léa Mysius a Céline Sciamma. A brzy potkáme jméno naší dnešní ženy v titulcích dalšího zajímavého snímku. Právě točeného filmu Claire Denis The Stars at Noon, jenž bude adaptací knihy Denise Johnsona.

První fotka z chystaného snímku Five Devils (Les cinq diables), foto: mubi.com

Léa Mysius nezahálí ani v rámci vlastní režijní kariéry a podle všech informací by mohl letos být konečně dokončen, kvůli pandemii dlouho odkládaný snímek s názvem Five Devils (Les cinq diables), ve kterém se za kamerou znovu objeví již zmíněný Paul Guilhaume a před kamerou představitelka Avy Noée Abita. Osmiletá dívka Vicky má zvláštní dar, nadlidsky vyvinutý čich. Žije šťastně se svou matkou, kterou bezmezně miluje, což je trnem v oku jejího otce. Jednoho dne se z ničeho nic na prahu jejich domu objeví záhadná teta Julie a s ní se postupně vynoří i všechna rodinná tajemství, která ještě víc zamíchají už tak napjatou domácí atmosférou. V jedné z hlavních rolí se objeví známá francouzská herečka Adèle Exarchopoulos.

bottom of page