top of page
  • Iveta Laštovicová

KELLY REICHARDT

Tento týden vyšel trailer na nový, nejen v naší redakci, velmi očekávaný film First Cow, a proto jsme se rozhodli toto úterý věnovat Kelly Reichardt a 25 letům její režisérské kariéry. Tentokráte se zaměříme mimo stručné představení její filmografie i na způsob jakým na svých filmech pracuje a s kým. 

K filmu ji přivedla láska k fotografování, která ji provázela už od dětství. Během 25 let natočila, pro někoho pouhých,  7 celovečerních filmů, ale už od jejího výrazného debutu bylo jasné, že se stane důležitou postavou amerického nezávislého filmu. A to i přesto, že od debutu trvalo dlouhých 12 let než spatřil světlo světa její druhý film. 

Kelly Reichardt při natáčení filmu Jisté ženy (2016)
Kelly Reichardt při natáčení filmu Jisté ženy (2016)

Svůj osobitý režisérský styl vypilovala za ta léta k takové dokonalosti, že ji někteří označují za “modern master of slow cinema”. Přitom si během své kariéry vyzkoušela různé žánry. Ve filmu Noc přichází (Night Moves, 2013) to byl  thriller, který byl na Kelly Reichardt až dost akční a dialogový. Ve filmu Zkratkou v Oregonu (Meek’s Cutoff, 2010) potom western. Zbylé filmy by se daly velmi zjednodušeně shrnout do škatulky minimalistická melancholická dramata. 

Zkratkou v Oregonu (Meek’s Cutoff, 2010)
Zkratkou v Oregonu (Meek’s Cutoff, 2010)

Její filmy mají skoro vždy v ústředí ženskou hrdinku a často jsou výpovědí o osamělosti lidí v rutině každodenního života. Hledají únik a lepší život, který jim ale nevychází podle jejich představ. Náladu postav vystihuje skrze jejich gesta, pohledy a výrazy více než prostřednictvím dialogů. V jejích filmech proto nehledejte velké dějové zvraty, ani co by se dalo označit jako “bohatý příběh”. Však také například před natáčením filmu Jisté ženy (Certain Women, 2016) chodila sedávat do kaváren a bister v Montaně, Oregonu a Ohiu pozorovat zákazníky a nasát atmosféru. Tempo jejích filmů je pomalé, atmosféra postupně vtahující. Velmi často točí v exteriérech a její filmy obsahují enviromentální narážky. Toto téma vygradovalo ve filmu Noc přichází, který je příběhem o ekoteroristech.

Kelly Reichardt při natáčení filmu Jisté ženy (2016)
Kelly Reichardt při natáčení filmu Jisté ženy (2016)

Až na dvě výjimky si vždy píše scénář nebo na něm spolupracuje, což má velký vliv na koherentnost jejího stylu. Jejím jediným partnerem v psaní je Jonathan Raymond, jehož práce buď Kelly Reichardt adaptuje nebo společně pracují na scénáři. Po debutu Řeka trávy je seznámil dlouholetý přítel Kelly Reichardt a známý režisér Todd Haynes, když hledala námět pro svůj další film. Nejinak je tomu i u nového filmu First Cow, který je adaptací knihy Jonathana Raymonda a na jehož scénáři oba opět spolupracovali. Vždy má podle ní tak výborné herce, že její filmy stojí především na jejich podání postav a pokud se film nepovede, tak je to tím pádem především její vina. Sama říká, že chce pracovat pouze s lidmi, které obdivuje. Už třikrát spolupracovala s Michelle Williams (Wendy a Lucy, Zkratka v Oregonu, Jisté ženy) a například Kirsten Stewart si do filmu Jisté ženy zvolila po zhlédnutí filmu Pořád jsem to já (Still Alice, 2014) kde Kristen Stewart hrála roli dcery Julianne Moore. 

Řeka trávy (River of Grass, 1994)
Řeka trávy (River of Grass, 1994)

Řeka trávy (River of Grass, 1994) –  debut, který sama Kelly Reichardt popsala jako: “road movie without the road, a love story without the love, and a crime story without the crime”. Hlavní hrdinka Cozy, žena v domácnosti se třemi dětmi, nespokojená se svým životem, se rozhodne jednoho dne odejít z domu. Na své cestě potkává odpadlíka Leea, se kterým naváže zvláštní přátelství. Stará radost (Old Joy, 2006) – dva staří kamarádi se po letech rozhodnout podniknout společný výlet do přírody jako za starých časů. Bude ale jejich přátelství stále fungovat, když se po dlouhé pauze už každý nachází v životě někde úplně jinde? 

Wendy a Lucy (Wendy and Lucy, 2008)
Wendy a Lucy (Wendy and Lucy, 2008)

Wendy a Lucy (Wendy and Lucy, 2008) – Wendy se společně se svou psí kamarádkou Lucy pokouší dostat přes Spojené státy za prací na Aljašku.  Když se ale Wendy v jednom malém městě rozbije auto dostanou se obě do problému. Situace se ještě víc zkomplikuje, když se se Lucy ztratí. Wendy se rozhodne zůstat na místě dokud Lucy opět nenajde. 


Zkratkou v Oregonu (Meek´s Cutoff, 2010) – rok 1845 a tři rodiny snažící se dostat za lepším životem skrz Velkou písečnou poušť. Mají s sebou průvodce, který je má do vysněného cíle v pořádku dopravit. Cesta však trvá příliš dlouho, dochází voda i jídlo a ve skupině začíná panovat nejistota, zda jejich průvodce vůbec ví kam je vede. 


Noc přichází (Night Moves, 2013) – tři idealističtí enviromentalisté se rozhodnou vzít boj proti industrializaci do svých rukou a vyhodit hydroelektrárnu do vzduchu. 

Jisté ženy (Certain Women, 2016)
Jisté ženy (Certain Women, 2016)

Jisté ženy (Certain Women, 2016) – film rozdělený do tří částí, kde každá se zaměřuje na jednu z žen. V první je to právnička v podání Laury Dern, ve druhém Michelle Williams jako odhodlaná Gina, která chce získat ladem ležící pískovec od starého souseda na stavbu svého domu. A nakonec ve třetím je to Lily Glandstone jako rančerka, která se ve večerní škole zakouká do své učitelky Kirsten Stewart. Ani jeden z příběhu však není jaký se na povrchu zdá být, stejně jako nejsou jednoduché jeho hrdinky. 


bottom of page