top of page
  • Iveta Laštovicová

JULIA HART

V naší rubrice jsme měli často režisérky, které o točení vlastního filmu vždy snily a šly si tak za svým cílem. Byly tu ale i další, které se ke své práci dostaly po letech strávených na druhé straně kamery, mezi herci. Kariéra Marjane Satrapi nám minulý týden ukázala, že k filmu není daleko ani od ilustrování knih a psaní komiksů. Dnešní žena se ale vymyká. K režii se dostala z odvětví opravdu dost netypického.

Jak studium, tak velkou část svého života totiž zasvětila učitelské profesi. Na střední škole začala učit hned po zakončení vysoké školy a vydržela u školní tabule dlouhých 8 let. Po celou dobu však měla v koutku duše sen o psaní filmových scénářů. Je zvláštní, že se pro tuto dráhu nerozhodla hned, když její otec a bratr jsou scénáristé. Nebo možná právě proto? Na to bychom se museli zeptat přímo Julie Hart. 

Julia Hart a Gugu Mbatha-Raw na natáčení filmu Fast Color (2018)
Julia Hart a Gugu Mbatha-Raw na natáčení filmu Fast Color (2018)

V roce 2012 dokončila svůj první scénář. O zfilmování se jednalo hned od začátku, byť visel na v minulém článku zmiňovaném Black Listu. Nakonec k němu po několika změnách v obsazení došlo v roce 2014. Ve scénáři se naplno projevila láska Julie Hart ke klasickým hororům a psychologickým dramatům a soustředění na ženské hrdinky. Po celou dobu natáčení v Rumunsku byla společně se štábem a sledovala tak bedlivě jak její scénář nabývá filmových obrysů. V tu chvíli si uvědomila, že měla silný příběh 3 žen, které se snaží ubránit sebe i svůj domov před vojáky během občanské války, zfilmovat sama. V několika rozhovorech Julia Hart uvádí, že posledním a největším popostrčením k režijní kariéře a svému debutu bylo překvapivě mateřství, které jí dodalo vůli a odhodlání. Při psaní následujícího scénáře už byla rozhodnuta postavit se za kameru sama sama.

První láska (Un aPoslední úkryt (The Keeping Room, 2014)mour de jeunesse, 2011)
První láska (Un aPoslední úkryt (The Keeping Room, 2014)mour de jeunesse, 2011)

A tak přišlo po prvním dítěti na svět i první dítě filmové – Miss Stevens (2016), kde Julia Hart zúročila své zkušenosti z učitelského stupínku. Lily Rabe v něm totiž hraje středoškolskou učitelku Rachel Stevens, která vyráží s několika svými studenty zachránit dramatický kroužek, kterému na škole hrozí pro nedostatek zájmu zrušení. Skupinka talentovaných studentů propadá nervozitě, protože podmínkou záchrany jejich kurzu je umístění někoho z nich nejhůř na 3. místě. Film je ale více než o soutěžení o problémech jednotlivých účastníků výletu, včetně učitelky Rachel, která netuší jak ji pár dní se svými žáky mimo školní budovu ovlivní a že někdy věkový rozdíl v porozumění není žádná překážka. Film se dočkal znovuobjevení diváků hlavně díky Timothée Chalametovi, který hraje jednoho ze studentů a už tady plně dokazuje svůj talent. Rok předtím než všechny ohromí ve filmu Dej mi své jméno (Call Me By Your Name, 2017). Film Miss Stevens si můžete pustit na iTunes

Miss Stevens (2016)
Miss Stevens (2016)

Ve svém dalším filmu zůstává Julia Hart věrná ženský hrdinkám a jasně se v něm promítá její zkušenost s rodičovstvím. Sama v rozhovorech prozrazuje, že její zájem se po vlastním mateřství obrací k ženám matkám a jejich poutu k dětem. Ve Fast Color (2018) je to specifická rodina tří generací žen, které se musí vyrovnávat s darem (nebo z jejich pohledu spíš prokletím) předávajícím se dědičně. Všechny tři mají zvláštní schopnosti, které musí ukrývat nejen před okolním světem, ale především se je snažit zkrotit a ovládnout. Prostřední z nich, matka malé Lily a dcera silné Bo, tuto fázi kdysi nezvládla a musela opustit na dlouhou dobu domov i svou rodinu. Julia Hart nám v tomto filmu ukazuje co s sebou přináší mít superschopnosti ze zcela jiné stránky, kterou nám komiksové adaptace nabídnout nemůžou a většinou ani nechtějí.

Fast Color (2018)
Fast Color (2018)

Nejnovějším filmem Julie Hart je zároveň její první zkušenost s prací pro velké studio. Stargirl (2020) je rodinný film natočený pro Disney podle knižního bestselleru Jerry Spinelliho. Mladá Stargirl přichází do nové školy na maloměstě, kde svým bezprostředním chováním a jedinečnou povahou rozvíří stojaté vody. Spřátelí se s introvertním Leem, kterému pomáhá vylézt ze své ulity. Jak to tak ale bývá, její energická optimistická povaha brzy začne být některým trnem v oku. 

Stargirl (2020)
Stargirl (2020)

Julia Hart neotálí a už připravuje svůj další projekt s názvem I'm Your Woman inspirovaný atmosférou filmů 70. let, ke kterému napsala scénář společně se svým manželem. Můžeme se těšit na příběh Jean, matky a manželky zlodějíčka, jemuž se jeho kšefty vymknou z ruky a rodina i s dítětem se musí vydat na útěk. I zde se bude Julia Hart zaměřovat na ženskou hrdinku a rodičovství.


bottom of page