top of page
  • Lukáš Bejček

JEDEN SVĚT 2020

Letošní ročník se bude držet motta „až naprší a uschne“ a o vizuál se už poněkolikáté postaral Matyáš Trnka ve spolupráci s Matějem Růžičkou. Jak už název převzatý od dětské říkanky napovídá, bude se festival zaměřovat především na klimatickou změnu, konkrétně její vliv na krajinu, která v důsledku narůstajících teplot a špatného hospodaření ztrácí schopnost držet vodu. Z sekce Zemětaje, která má na festivalu několikaletou historii, se letos stává hlavní tematická kategorie.

čtverec-1

Zahajovacím filmem, který jde v duchu s letošním tématem, bude makedonský snímek Země medu (2019), ten letos obdržel celkem 2 nominace na Cenách Akademie, a to za nejlepší dokumentární film a nejlepší cizojazyčný film a vypráví příběh o divoké včelařce v Severní Makedonii.


ČESKÉ ZASTOUPENÍ

Naším zástupcem v hlavní soutěži Zemětaje je dokument Češi jsou výborní houbaři (2020) od Apoleny Rychlíkové, která ukazuje, čím by se v péči o přírodu vymykali Češi, které pozoruje vyšší forma inteligence. O další snímky z lokální produkce se postará samostatná kategorie Česká soutěž, která představí celkem 11 filmů a z toho 5 ve světové premiéře.

HOSTÉ

Nanfu Wang

Přítomna bude mladá čínskoamerická filmařka Nanfu Wang, která má na festivalu vlastní retrospektivu, ta uvede celkem 3 její filmy (Národ jedináčků, Jsem tvé druhé já a Hooligan Sparrow a doplní sekci Čína – mocná a bezmocná zaměřenou na dění v Číně.

Badiucaa

Hostem festivalu bude také protagonista snímku Čínský umělec v exilu přezdívaný Badiucaa, čínský politický karikaturista, který působí především na sociálních sítích a momentálně žije v Austrálii. Jeho kresby kritizují čínskou vládu a staly se populárními po celém světě.

Mai Khoi

Na Jeden Svět dorazí také vietnamská zpěvačka Mai Khoi. Ta svou popularitou a vlivem na mladou generaci snažila upozorňovat na nesvobodu panující v její zemi. Ve svém albu Dissent volá po svobodě a demokracii. Film Mai Khoi & The Dissidents (2019) je jejím portrétem a ukazuje proměnu popové zpěvačky na aktivistku bojující za lidská práva.

Jan Grarup

S filmem Válečný fotograf (2019) přijede dánský fotoreportér Jan Grarup, oceněný cenou World Press Photo za jeho fotografie pořízené během války v Kosovu. Uvedení filmu bude doplněno také výstavou jeho fotografií v Diváckém Centru v Tibet Open House. Jeho černobílé fotografie ukazují lásku na temných místech a dokument Válečný fotograf ukáže zákulisí jeho života.

Feras Fayyad

Dalším hostem a zároveň členem poroty je syrský dokumentarista Feras Fayyad. Režisér byl už dvakrát nominován na Oscara za nejlepší dokument. Poprvé v roce 2018 za svůj snímek Poslední v Aleppu (2017), kdy jeho účast na předávacím ceremoniálu znemožnil exekutivní příkaz Donalda Trumpa, který omezil vstup do zemně pro syrské občany. Letos byl opět nominován za film Jeskyně (2019), který bude uveden v festivalové sekci Cesty ke svobodě.

Kromě projekcí má Jeden Svět také bohatý doprovodný program, například v Centru současného umění DOX navštívit mrtvý les a ponořit se do emocionálního enviromentálního víru ve VR. Celý doprovodný program a kde se s hosty můžete potkat najdete na oficiálním webu festivalu.

REDAKČNÍ VÝBĚR Z PROGRAMU 

ZEMĚ MEDU, režie: Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska

honeyland-official-uk-trailer-1024x683-660x440

Pětapadesátiletá Atidže žije sama se svou nemocnou matkou v místě, kde kdysi bývala horská vesnice. Díky včelaření si zajišťuje skromnou obživu, z okolní přírody se nikdy nesnaží získat víc, než potřebuje. Její život se však začne razantně měnit v momentě, kdy se na sousední pozemek nastěhuje početná rodina, která v jejích včelařských schopnostech vidí potenciál pro vlastní obohacení. Dvojici autorů tohoto filmu se podařilo vytvořit poetický a skromný, leč suverénně natočený a mnohovrstevnatý snímek, který ukazuje, co to znamená žít v souladu s řádem přírody a plně ho přijmout. (Zdroj: Jeden Svět)


Sekce: Panorama Země: Makedonie Stopáž: 85 min.

Délka filmu: 110 minut Země: Brazílie Hrají: Leandro Faria Lelo, Allan Jacinto Santana, Renata Carvalho, Rafael Theophilo

NÁROD JEDINÁČKŮ, režie: Nanfu Wang, Jialing Zhang

413b8b53-e08a-4f4c-a27c-2378695c4b57-1024x683-660x440

Rok 1979, kdy Čína v reakci na populační krizi vyhlásila politiku jednoho dítěte, znamená předěl hluboce obtištěný v duši celého národa. Represivní implementace zákona šla ruku v ruce s nucenými potraty, sterilizacemi a výjevy z ulic, na nichž umírali odložení novorozenci. Režisérka a čerstvá matka Nanfu Wang, sama narozená v době, kdy se politika jednoho dítěte tvrdě vymáhala, přistupuje k látce nadmíru osobně. Začíná u vlastních vzpomínek, které ji vedou ke zpovídání nejbližších členů rodiny. Vyvolané reminiscence však záhy obnažují palčivé šrámy, jež prostupují celou společností a táhnou se i za hranice samotné Číny. Místy až detektivní odkrývání minulosti, opřené o svědectví a archivní materiály, tak plynule přerůstá v mnohohlasou výpověď o stále živém generačním traumatu. (Zdroj: Jeden Svět)


Sekce: Retrospektiva Nanfu Wang, Čína – mocná i bezmocná Země: Čína, USA Stopáž: 85 min.

PRO SAMU, režie: Waad Al-Kateab, Edward Watts

for-sama-1024x683-660x440

Pět let, během nichž za každodenního bombardování obyvatelé Aleppa snili o svobodném životě, natáčela místní novinářka a filmařka Waad al-Khateab vývoj situace od protestů v roce 2011 až po vypuknutí jedné z nejhorších občanských válek současnosti. S neustále zapnutou kamerou v ruce se během toho stihla provdat za lékaře a přivést na svět dceru. Právě jí nakonec film věnuje, a sice jako deník, který by Samě mohl odpovědět na palčivou otázku, proč musela první roky svého života prožívat uprostřed každodenních válečných hrůz a všudypřítomné smrti. (Zdroj: Jeden Svět)


Sekce: Mátě právo vědět Země: Velká Británie, USA, Sýrie Stopáž: 95 min.

VÁLEČNÝ FOTOGRAF, režie: Boris Benjamin Bertram

maxresdefault-1-660x440

Světoznámý dánský fotograf Jan Grarup, nositel cen World Press Photo, prošel mnoha válečnými konflikty. Sierra Leone, Čečensko, Rwanda, Kosovo, Irák, Dárfúr. Jeho černobílé fotografie nacházejí lidskost a lásku i v těch nejtemnějších místech a časech. Když lékaři jeho exmanželce diagnostikují nevyléčitelnou nemoc, musí se Jan stát otcem čtyř dětí na plný úvazek. Stojí před úkolem opět si získat jejich důvěru – po mnoha letech, kdy byl spíše hostujícím tatínkem. Zároveň ho stále pohání touha být ve své profesi nejlepším na světě. Když nyní odjíždí do iráckého Mosulu dokumentovat boje s tzv. Islámským státem, musí mít najednou i v těch nejnebezpečnějších situacích na paměti, že se musí vrátit domů, kde na něj čekají děti. (Zdroj: Jeden Svět)


Sekce: Panorama Země: Dánsko Stopáž: 78 min.

MAI KHOI & THE DISSIDENTS, režie: Joe Piscatella

20180407_BKP501-1024x682-660x439

Obrovskou popularitu ve Vietnamu, a tím i vliv na mladou generaci, získala talentovaná zpěvačka Mai Khoi oslavnou písní opěvující svou rodnou zem. Svoji pozdější popovou tvorbou si vypěstovala pozici hudební hvězdy. Postupem času však zjišťuje, že nemůže dál mlčet a nevyjadřovat se k tomu, že v zemi vládne komunistická diktatura. I přes zastrašování ze strany režimu své kritické výpady stupňuje a nahrává album Dissent, v němž volá po svobodě slova a demokracii. Ví však, že po vydání alba bude muset svoji vlast opustit. Filmový portrét zpěvačky, která se vzdala pohodlného života a dala přednost boji za lidská práva. (Zdroj: Jeden Svět)


Sekce: Cesty ke svobodě, Máte právo vědět Země: USA Stopáž: 70 min.

ČÍNSKÝ UMĚLEC V EXILU, režie: Danny Ben-Moshe

CAD-2-1024x576-1-660x440

Působištěm Badiucaa, jak si umělec z Číny říká, jsou sociální sítě a ulice Austrálie, kam kvůli komunistickému režimu uprchl. Jeho politické kresby, kritické k čínské vládě, se díky jeho fanouškům šíří po celém světě. Aby mohl mít hlas, nemá disident na veřejnosti občanské jméno ani tvář. Dokumentarista Danny Ben-Moshe se k němu dostal o pár kroků blíž než ostatní, přesto si Badiucao dává dobrý pozor, aby o sobě neprozradil příliš a čínská vláda ho nemohla vypátrat. Kdyby k tomu došlo, hrozil by jemu i jeho rodině tvrdý trest. Je však přesvědčen, že kdyby upřednostnil pohodlný život v tichosti, do smrti by si pasivitu vyčítal. (Zdroj: Jeden Svět)


Sekce: Čína – mocná i bezmocná Země: Austrálie, Čína, Francie, USA Stopáž: 60 min.

ČEŠI JSOU VÝBORNÍ HOUBAŘI, režie: Apolena Rychlíková

Czechsareexcellent-660x440

Environmentální esej stylizovaná do dialogu dvou příslušníků vyšší inteligence sleduje život na planetě Zemi, konkrétně na malém kusu území uprostřed Evropy. Češi se nestarají o svou přírodu zrovna příkladně a pro tajemné bytosti je až nepochopitelné, jak bezohledně lidstvo narušilo přirozený přírodní cyklus ve jménu obchodu a zisku několika úspěšných podnikatelů. Tvůrci se na problematiku kolabujícího životního prostředí pokoušejí dívat s nadhledem a humorem, nezapřou ale, že jde o závažný fenomén, o němž je třeba se rychle začít bavit a především je nutné jednat. Pokud se nechceme stát jen fosilií, nad níž se budou dohadovat budoucí návštěvníci z jiných světů. (Zdroj: Jeden Svět)


Sekce: Česká soutěž, Zemětaje Země: Česká republika Stopáž: 54 min.

V SÍTI, režie: Barbora Chalupová, Vít Klusák

E20003-001-f7WkmD-1024x682-660x439

Všichni tuší, že se něco takového děje. Teprve experiment ale naplno ukazuje, co přílišná otevřenost na internetu přivolává. Dokumentaristická dvojice najala dospělé, ale mladistvě vypadající herečky a v kontrolovaném prostředí je nechala předstírat ranou náctiletost a komunikovat s cizími muži, kteří je oslovili na základě falešných účtů. Bylo jich během deseti dnů nejprve desítky, pak stovky a nakonec tisíce. Počty těch, kteří si od kontaktu slibovali sexuální uspokojení, vyráží dech. Muži většinou středního věku se nezastavili před ničím, aby z domnělých dětí vylákali fotky nebo videa. A po týdnech internetové komunikace došlo i na osobní setkání za kontroly skrytých bodyguardů. Čeho všeho jsou sexuální predátoři schopni? (Zdroj: Jeden Svět)


Naše recenze

Sekce: Česká soutěž, Jedna nula Země: Česká republika Stopáž: 100 min.

JESKYNĚ, režie: Fares Fayyad

771323653-1024x682-660x439

„Je to bombardér?“ Tato otázka, kladená lékařským personálem v „Jeskyni“ při každém zvuku připomínajícím letadlo, prostupuje filmem jako zlověstný refrén a mnohdy následuje krutě jednoznačná odpověď. To když dopadnou další bomby a do nemocnice se valí houfy zakrvavených lidí, nezřídka dětí. Stará se o ně tým zdravotníků pod vedením mladé lékařky Amáni. Její úvahy, pronášené mimo obraz, rámují vygradované drama, během něhož se zdravotnice musí při pomoci bližním vyrovnávat s nábožensky motivovanou misogynií, nedostatkem léků, tísnivým prostředím i sílící hrozbou fatálního útoku. Režisér oceňovaného snímku Poslední v Aleppu Feras Fayaad si svým novým filmem vysloužil už druhou nominaci na Oscara za nejlepší dokument. (Zdroj: Jeden Svět)


Sekce: Cesty ke svobodě Země: Dánsko, Německo, Katar, Sýrie, USA Stopáž: 103 min.

V TÉ VODĚ NĚCO JE, režie: Ian Daniel, Elliot Page

ellen-page-tsitw-1024x683-660x439

Kanada se zvnějšku často jeví jako rozlehlá země s nedotčenou přírodou a otevřeností svých obyvatel, která se nemusí potýkat s problémy svého velkého jižního souseda. Při pohledu zblízka se však tento obraz ideální země rozpadá kvůli přetrvávajícímu rasismu a dědictví kolonialismu, které dopadají na etnické menšiny obývající tuto multikulturní zemi. Současná environmentální krize nevede k větší solidaritě, naopak staré nerovnosti ještě více vyostřuje, když důsledky znečišťování životního prostředí dopadají v první řadě na původní obyvatele. Elliot Page po boku několika žen z komunit původních obyvatel sleduje jejich boj za vlastní práva a za spravedlivější budoucnost pro jejich děti. (Zdroj: Jeden Svět)


Sekce: Máte právo vědět, Zemětaje Země: Kanada Stopáž: 71 min.

NAJŠŤASTNĚJŠÍ MUŽI NA ZEMI, režie: Joonas Berghäll

image-w1280-1024x683-660x440

Ironicky nazvaný snímek nabízí pozoruhodně upřímnou zpověď autora samého i několika jeho krajanů, mužů, které pojí jeden společný rys: všichni jsou nepokrytě nešťastní. V zemi, jejíž obyvatelstvo patří podle údajů Zprávy o světovém štěstí mezi nejšťastnější na světě a kterou dnes spravuje vláda plná sebevědomých žen, žije rovněž početná skupina existenčně deprivovaných mužů. Někteří umírají v armádě, jiní trpí syndromem vyhoření, osamělostí, rodovým alkoholismem či ztrátou otcovské role a kontaktu s dětmi. Volání po soucitu s finskými muži, jež z filmu nenásilně zaznívá, je přitom zcela bezelstné. Obejde se bez hořkého sentimentu po zašlých patriarchálních časech, vládě pevné ruky či „tradičních hodnotách“. (Zdroj: Jeden Svět)


Sekce: Mužství a ženství Země: Finsko Stopáž: 85 min.

VE VENEZUELE UŽ NE, režie: Juan Vicente Manrique, Claudia Smolansky

Bez-názvu-1024x683-660x440

Demonstrace proti mocným mají v různých částech světa různé podoby a nesou s sebou různá rizika. Ve Venezuele účastník riskuje vlastní zdraví, svobodu i život. Až moc dobře si to uvědomují pozůstalé rodiny zabitých i ti, kteří si z demonstrací proti zločinné vládě odnesli zranění do konce života nebo zažili šikanu ve vazbě, kam byli uvrženi policií. Ti všichni dál věří, že jejich oběť nebyla marná a dřív nebo později dojde k tolik vyhlížené změně. Do té doby nezbývá než vytrvat a dál spoléhat na sílu občanské neposlušnosti. (Zdroj: Jeden Svět)


Sekce: Cesty ke svobodě Země: Venezuela Stopáž: 45 min.


iHUMAN, režie: Tonje Hessen Schei

d7b3caf8-debd-4e4b-a8ae-11ec9050bc82-1024x683-660x440

Snímek ve svižném sledu nabízí panorama problémů spojených s vývojem algoritmů a systémů prediktivního řízení. Hovoří o nich přední výzkumníci z oboru, ale také whistlebloweři či ochránci lidských práv. Jejich komentáře, prokládané kolážemi ilustračních záběrů, krouží kolem témat, jako je nakládání s velkými daty, kybernetické sledování, strojové učení či autonomní zbraně. Média o nich přinášejí zprávy takřka denně, ale v záplavě tak různorodých témat leckdy zaniká, že mají jeden společný jmenovatel: umělou inteligenci. Jak již lidstvo proměnila? A kam ho zavádí? (Zdroj: Jeden Svět)


Sekce: Jedna nula Země: Norsko, Dánsko Stopáž: 99 min.

ZAZPÍVEJ MI, režie: Thomas Balmès

ea94443b-3f99-4527-bb5f-7cb2d5a1b189-1024x684-660x441

Francouzský dokumentarista Thomas Balmès se po 10 letech s kamerou vrací do Bhútánu, aby zde pokračoval ve vyprávění o životě mladého novice, jehož touhu po duchovním probuzení a práci ve prospěch všech bytostí zobrazil ve snímku Štěstí (Jeden svět, 2014). Nyní, ve věku 18 let, ztrácí protagonista Päjangkji vznešený cíl svého dětství v modré záři telefonních displejů. Spolu s dalšími mnichy domovského kláštera tráví čas hraním bojových počítačových her a virtuálním flirtováním s dívkami z hlavního města. Dokáže v srdci dospívajícího muže buddhistický étos vysvobození obstát proti zdánlivě všemocnému světu informačních technologií? (Zdroj: Jeden Svět)


Sekce: Mezinárodní soutěž Země: Francie, Německo, Švýcarsko Stopáž: 95 min.


bottom of page