top of page
  • Iveta Laštovicová

JANICZA BRAVO

Americká režisérka, scenáristka a fotografka, která se do filmového světa etablovala z divadelního prostředí. Na filmovém place si vyzkoušela bezpočet pozic od kostymérky, přes herečku až po kameramanku, střihačku nebo producentku. 

Janicza Michelle Bravo Ford se sice narodila v New Yorku, ale od svých tří měsíců žila se svou rodinou na vojenské základně v Panamě. A to až do svých 13 let. Po střední škole navštěvovala Newyorskou univerzitu, kde byly jejími hlavními obory divadelní režie a scénografie. Druhý zmínění obor zahrnoval i navrhování kostýmů, k čemuž měla vždy blízko. Oba její rodiče jsou totiž profesí krejčí. Jako kostymérka a stylistka se živila i po studiích při natáčení videoklipů, reklam, filmů, ale i inscenování divadelních her. Vedle toho se rozhodla vystudovat ještě herectví na Playwrights Horizons Theater School v New Yorku. Vlastní krátkometrážní filmy začala točit v roce 2011.  

JANICZA BRAVO; MONOGRAM

Hned první s názvem Eat (2011) byl velmi zajímavým výsledkem propojení kreativity dvou lidí, kteří pocházejí z jiného tvůrčího prostředí. Brett Gelman jako komediální herec a Janicza Bravo jako režisérka a autorka divadelních dramat dali dohromady svoje zkušenosti, aby vznikl krátkometrážní debut s velmi znepokojující až hororovou atmosférou, který zaujal diváky i kritiky na austinském festivalu SXSW. Mladá žena Claire (Katerine Waterston) si v něm zabouchne klíče i mobilní telefon ve svém bytě. Poprosí tak souseda (Brett Gelman), aby ji pustil k sobě do bytu. Nic netušící Claire ale neví, že podivínského souseda nepotkala náhodně a že narozdíl od ní on ji zná velmi dobře. Film Eat, který dovoluje různé interpretace svého příběhu si můžete pustit na YouTube

Gregory Go Boom (2013) byl první z několika spoluprací režisérky s hercem Michaelem Cerou a byl uveden na festivalu Sundance. Gregory je paraplegik upoutaný na vozík. Ze všech sil se ale snaží v okolí Salt Lake City navázat vztah, a to i pomocí randění na slepo. Setkává se ale s lítostí, nezájmem nebo dokonce odporem. Námět ji napadl zcela náhodně, když byla svědkem rande naslepo neznámého páru v restauraci a sledovala dívčinu reakci na zjištění, že muž, který dorazil na schůzku je na vozíku. Za šokující závěr si režisérka vyslechla nejednu kritiku. Zda by stejně zapůsobil i na vás se můžete přesvědčit na YouTube

Pauline Alone (2014)
Pauline Alone (2014)

V Pauline Alone (2015) se Janicza Bravo, jak už sám název napovídá, zaměřuje na téma samoty. Gaby Hoffman (známá ze seriálu Girls nebo Transparent) se v něm jako Pauline snaží navázat kontakt se zcela cizími lidmi. Ne všichni její “přátelskost” vítají s otevřenou náručí. I tento třináctiminutový film, obsahující krásnou taneční scénu, si můžete pustit na YouTube. Ve Woman in Deep (2016) se hlavní hrdinka (Alison Pill) ocitne v den svých narozenin na pokraji nervového zhroucení, když nemůže v domě plném služebnictva najít svůj telefon a cítí, že se kolem ní všichni spikli. I zde se projevuje styl typický pro Janiczu Bravo, který mixuje humor, drama a společenskou kritiku. 

Woman in Deep (2016)
Woman in Deep (2016)

Po dlouhých šesti letech příprav v roce 2017 konečně Janicza Bravo debutuje se svým dlouhometrážním snímkem Lemon, na kterém spolupracovala opět s Brettem Gelmanem. Tentokráte i s příspěvkem Michala Cery. První hrubá verze scénáře se zrodila překvapivě už v roce 2013 díky SXSW festivalu. Janicza Bravo tam uváděla svůj úplně první krátkometrážní film Eat, který se velmi zaujal. Dotazy zda už chystá svůj debut na sebe nenechaly dlouho čekat. Začínající režisérka vybavená radou své (ve filmovém světě) zkušenější kamarádky, že na všechno má odpovídat “ano”, se samozřejmostí přikývla. Aniž by tušila, že na konci festivalu dostane vizitku a pozvánku představit svou práci od člověka pracujícího v Sundance Labs. Organizaci, která pomáhá začínajícím nezávislým scenáristům, jíž prošli jména jako Ryan Coogler, Gina Prince-Bythewood, Debra Granik nebo Cary Fukunaga. V lehké panice Janicza Bravo přemluvila Bretta Gelmana, aby spolu začali urychleně pracovat na scénáři. Ten se nakonec do Sundance Labs nedostal. Oba však zůstali projektu věrní, aby nakonec za pomocí přátel v roce 2017 konečně vzniknul film Lemon. Role mladého, lehce pozérského herce byla napsána na míru Michealu Cerovi. Režisérka s ním spolupracovala už dřív, takže nebyl problém ho dostat na palubu.


Příběh se točí kolem Isaaca (Brett Gelman), muže ve středním věku, jehož život stagnuje. Jeho herecká kariéra dopadla neslavně, dlouholetá přítelkyně se ho chystá opustit a i ve vlastní podivínské rodině se cítí jako outsider. Issac tak vede hodiny herectví, které s čím talentovanějšími herci Alex (Michael Cera) a Tracy (Gillian Jacobs) se potkává, tím víc se prohlubuje jeho frustrace z vlastního neúspěchu. Sám moc nepřidává na vlastní nesympatičnosti pro ostatní tím, že co na srdci to na jazyku. Film je plný absurdních, mrazivých i komických situací. 

Lemon (2017)
Lemon (2017)

V letošním roce se Janicza Bravo zviditelnila svým novým projektem Zola (2020) založeným na 148 tweetech, které v roce 2015 uveřejnila @ZolarMoon (vlastním jménem Aziah King) na svém twitter účtu. V hlavní roli “striptérské ságy” se představí Taylour Paige jako hlavní hrdinka, servírka Zola a Riley Keough jako její nová kamarádka Stefani. Obě se seznámí náhodně v restauraci kde Zola obsluhuje. Padnou si do oka díky společné zálibě v pole dance a vymění si čísla. Pár dní na to Stefani pozve Zolu na road trip na Floridu, na který obě nikdy nezapomenou. A my, podle reakcí diváků letošního ročníku Sundace, díky filmu Janiczy Bravo také ne. 


Během dosavadní kariéry si vyzkoušela i práci na seriálech jako Atlanta (epizoda Juneteenth), Láska (Love, epizoda Bertie´s Birthday), Drazí běloši (Dear White People, epizoda Chapter IX) nebo v letošním roce oceňovaný seriál Mrs. America, kde režírovala předposlední epizodu  s názvem Houston.

Zola (2020)
Zola (2020)

A seriálový formát je i jejím dalším chystaným projektem. Jen před několika týdny bylo ohlášeno, že se Janicza Bravo pod záštitou společnosti Annapurna Pictures chystá napsat (s pomocí Briana Salvesona) a režírovat adaptaci článku časopisu New Yorker A Suspense Novelist’s Trail of Deceptions od Iana Parkera, který vyšel v únoru roku 2019 a pojednává o životě spisovatele Dana Malloryho. Ten proslul jako autor bestselleru Žena v okně (její stejnojmenná filmová adaptace s Amy Adams se chystá do kin), který ovšem vydal pod pseudonymem A. J. Finn. V hlavní roli by se měl představit Jake Gyllenhaal

bottom of page