top of page
  • Iveta Laštovicová

GRETA GERWIG

V dnešním úterním zastavení se podíváme na kariéru v současné době asi nejdiskutovanější ženy filmového světa: Grety Gerwig. A to především u příležitosti uvedení jejího nového filmu Malé ženy (Little Women, 2019) do českých kin tento čtvrtek a také nominací na Oscara, který tento film posbíral. Jestli se promění ve vítězství se dozvíme 10. února. Už teď ale můžeme říct, že Greta Gerwig přepisuje dějiny. 


Do svých 12 let věřila ve svou budoucnost spojenou s tancem, konkrétně baletem. Ne vždy se však naše cesty ubírají směrem, jakým jsme si představovali, a tak Greta Gerwig nakonec nepokračovala ani s tancem a nevystudovala ani film, u kterého nakonec skončila, ale anglický jazyk a filozofii. V té době bylo jejím cílem stát se dramatičkou a psát hry pro divadlo. Filmy sice milovala, ale přišly jí příliš neuchopitelné a vzdálené na rozdíl od divadla.

Greta Gerwig během natáčení filmu Lady Bird (2017)
Greta Gerwig během natáčení filmu Lady Bird (2017)

Pozorný divák a fanoušek Grety Gerwig si jistě všimnul, že ji tanec provází dál celou hereckou kariérou napříč postavami a je dalším způsobem vyjádření emocí. Jistě si všichni vybaví přinejmenším nezapomenutelný tanec v ulicích New Yorku jako Frances ve filmu Frances Ha (Frances Ha, 2012). Energický a nespoutaný tanec předvedla jako Abbie ve filmu Ženy 20. století (20th Century Women, 2016). Zatančila si i ve filmu Eden (Eden, 2014) od francouzské režisérky Mii Hansen-Løve. Tím ale výčet nekončí, protože její taneční scény můžeme najít i v Dívkách v nesnázích (Damsels in Distress, 2012), Maggie má plán (Maggie´s Plan, 2016) a Greenberg (Greenberg, 2010). Ani jako režisérka se tance nevzdává, protože jak v Lady Bird (Lady Bird, 2017), tak v novince Malé ženy (Little Women, 2019) má tanec svoje důležité místo. 

Frances Ha (Frances Ha, 2012)
Frances Ha (Frances Ha, 2012)

V roce 2006 se Greta Gerwig setkala s Joe Schwanbergem, v jehož filmu LOL (LOL, 2006) herecky debutovala a vykročila tak na cestu, za kterou bude tolik současných diváků vděčných, protože s jejími postavami se lze velmi snadno ztotožnit. Jak sama řekla, herectví bylo důležitou zkušeností, která jí velmi pomohla při režírování svých filmů. A tuto zkušenost by prý doporučila většině režisérů. Díky tomu je její práce s herci na place velmi specifická a na jejich casting klade velký důraz. Očekává od nich totiž, aby do svých postav přenesli i něco ze svých osobností. A to je přesně to, co nás jako diváky tak fascinuje a baví na rolích samotné Grety Gerwig. Že přes všechny její role (ať už je to Lola z filmu Lola Versus, Frances z filmu Frances Ha, Brooke z filmu Mistress America, Maggie z Maggie má plán nebo Abbie z filmu Ženy 20. století) vidíme i kousek ní samotné, a to aniž by to stíralo rozdíly mezi postavami samotnými.  

Ženy 20. století (20th Century Women, 2016)
Ženy 20. století (20th Century Women, 2016)

Film Lady Bird (Lady Bird, 2017) asi není třeba vůbec představovat. Snad jen zmíníme, že se o tomto filmu mluví často jako o jejím debutu, ale režii si Greta Gerwig vyzkoušela už při natáčení filmu Noci a víkendy (Night and Weekends, 2008), kde se na tvorbě podílela kompletně. A to od produkce, přes psaní scénáře, hraní hlavní role až po spolurežírování. 

Noci a víkendy (Night and Weekends, 2008)
Noci a víkendy (Night and Weekends, 2008)

Kniha Malé ženy od Louisy May Alcott patří mezi její nejoblíbenější. Proto, když se dozvěděla o tom, že se chystá již sedmá adaptace této knihy neváhala zaúkolovat svého agenta, aby ji k tomuto projektu dostal. Že se film připravuje bylo ohlášeno v roce 2013. V té době měla hlavní režisérskou zkušenost Greta Gerwig teprve před sebou, proto jí její agent příliš nadějí nedával. V jednom z našich pravidelných úterý věnovaném Sarah Polley jste se mohli dočíst, že než se k psaní scénáře dostala Greta Gerwig, tak na psaní byla najata a pracovala právě Sarah Polley, která měla film i režírovat.


Po úspěchu Lady Bird bylo rozhodnuto jinak a Greta Gerwig se dostala nejen k přepracování scénáře, ale byla jí posléze nabídnuta i režie. Ve své verzi Malých žen nepracovala jen s knihou, ale i s dopisy a deníky samotné autorky knihy. I natáčení probíhalo téměř výhradně v Massachusetts, kde Louisa May Alcott žila (byť se během svého života asi dvacetkrát stěhovala), což podle všeho žádná jiná adaptace nezohledňovala. To vše a především jasná vize Grety Gerwig přinesla filmu pochvalné kritiky, divácký úspěch a 6 nominací na Oscara. 

Greta Gerwig při natáčení filmu Malé ženy
Greta Gerwig při natáčení filmu Malé ženy

V jednom z rozhovorů z poslední doby Greta Gerwig prozradila, že by ráda oprášila v příštím filmu slávu stepování a natočila muzikál. Momentálně má ale plné ruce práce s chystáním hry Tři sestry od Čechova, kde bude hrát po boku Oscara Isaaca. Hru chystá pro New York Theater Workshop známý divadelní režisér Sam Gold, který už s oběma herci spolupracoval v divadelním prostředí dřív. Navíc bylo ohlášeno, že bude Greta Gerwig spolupracovat na scénáři k live-action filmu o Barbie. Takže na muzikál si budeme muset ještě chvilku počkat. A budeme doufat, že třeba Greta Gerwig v dalším svém filmu postoupí ještě krok vpřed a vzhledem k její lásce k tanci, si zastepuje před kamerou sama. 


bottom of page