top of page
  • Lukáš Bejček

GRETA

VŠEDNÍ DOKUMENT O JEDINEČNÉ OSOBNOSTI


Greta Thunberg, švédská aktivistka a zastánkyně okamžité akce proti globálnímu oteplování, teprve nedávno oslavila své osmnácté narozeniny, přesto se již zapsala do historie jako jedna z nejvýznamnějších osob počátku 21. století. Její jméno se stalo symbolem boje proti enviromentální krizi, jejíž efekty kolem sebe můžeme pozorovat již dnes. Svými příznivci je milována, odpůrci naopak nenáviděna, o čemž se lze přesvědčit i při čtení rozporuplných reakcí na samotný dokument, které často nemají nic společného s kvalitou filmu.


Autorem snímku je švédský dokumentarista Nathan Grossman, který se o Gretě dozvěděl od kamarádů během její první demonstrace před švédským parlamentem. V srpnu roku 2018 se teprve patnáctiletá Greta rozhodla upozornit na neochotu politických stran zabývat se změnou klimatu, a tak začala sama s transparentem, na kterém stálo „Školní stávka za klima“, protestovat před budovou parlamentu. V plánu měla strávit zde pouze několik týdnů do nadcházejících švédských voleb, téma ale rezonovalo natolik, že se přidávalo stále více a více lidí a počty demonstrantů rostly exponenciálně. Grossman předpokládal, že s Gretou stráví pouze několik týdnů během její skromné stávky. Netušil, že zdokumentuje vznik jednoho z největších studentských hnutí novodobých dějin – Fridays For Future

Greta Thumberg před švédským parlamentem v roce 2018, foto: Film Europe
Greta Thumberg před švédským parlamentem v roce 2018, foto: Film Europe

Grossman se posléze s Gretou vydává na strastiplnou cestu, během které se mladá aktivistka setkává se světovými politiky, pronáší projevy na všemožných shromážděních a chtě nechtě se stává symbolem protestu proti neakceschopnosti současných vlád po celém světě. Jde o velmi standardní dokument, ať už jde o výpravnou formu či samotné zpracování. Pro spoustu diváků pravděpodobně nepřinese nové informace o klimatické změně, ani samotné Gretě Thunberg. Zasazuje je však do kontextu současného politického dění. Grossmanův snímek ukazuje Gretinu přípravu na její projevy, způsob, jakým žije a její vliv na lidi ve svém okolí. Samotná Greta je vykreslena jako všední adolescentní dívka, která dělá vše pro to, aby si splnila svůj sen. Sen, který s ní sdílí značná část populace, ale přesto jen hrstka lidí aktivně usiluje o jeho naplnění. Gretino jméno je často skloňováno také v souvislosti s Aspergerovým syndromem, tato porucha autistického spektra je zmíněna naopak jako hnací motor za Gretiným přesvědčením, ne jako postižení, které by ji omezovalo.

Greta Thumberg během cesty na Summit OSN pro klimatickou akci 2019, foto: Film Europe
Greta Thumberg během cesty na Summit OSN pro klimatickou akci 2019, foto: Film Europe

Stěžejní událostí dokumentu je silně medializovaná plavba na závodní jachtě, jejíž cílem byl klimatický summit OSN v New Yorku a posléze v Chile. Dvoutýdenní cesta není prezentována jako triumf, ale spíše jako selhání moderního světa umožnit lidem přepravu přes oceán s nulovou uhlíkovou stopou. I přes několik příležitostí se snímek vyhýbá emoční manipulaci, které můžeme často být u podobných dokumentů svědky. Těžké chvíle vyvažují odlehčené záběry, které ilustrují Gretu v jiném světle než její projevy apelující na závažné dopady emisí skleníkových plynů. Z pohledu dokumentární tvorby nepřináší tento snímek nic nového, mezi dokumenty zaměřené na změnu klimatu přináší ale potřebný optimismus. Vidíme spoustu mladých lidi, kterým není budoucnost Země lhostejná a můžeme pozorovat úsvit přicházející změny.

bottom of page