top of page
  • Iveta Laštovicová

GIA COPPOLA

Další z režisérek, jejíž film se chystá v brzké době (konkrétně 23. září) vstoupit do českých kin, je americká režisérka, scenáristka a producentka Gia Coppola. Nositelka jednoho z nejznámějších a nejzvučnějších příjmení v dějinách kinematografie. Že ale ani toto nemusí být automaticky vstupenkou do světa filmu vám přiblížíme v následujícím textu. 


Tragická nehoda ji připravila o otce, ještě než se stihla narodit. S výchovou matce pomáhal tchán Francis Ford Coppola, se kterým má Gia Coppola do dnešního dne velmi blízký vztah. Vyrůstala v rodině obklopené uměním, které má rod Coppolů rozhodně v krvi. V 7 letech viděla film Čelisti (Jaws, 1975) Stevena Spielberga, který je do dneška v jejích očích jedním z nejzásadnějších filmů. Většinu dětství strávila na natáčení svého dědečka Francise. F. Coppoly (např. Kmotr II, Dracula) a své tety Sofie Coppoly, jejíž filmy jako teenager milovala. Svůj obdiv jí dala najevo ve svém debutu. V pokoji hlavní hrdinky April (pro který byl použit starý pokoj samotné režisérky, který její matka nechala beze změn) visí plakát k filmu Smrt panen (The Virgin Suicides, 1999). V dospívání ji však víc než film přitahovala fotografie, kterou nakonec vystudovala na Bard College v New Yorku. Po škole spolupracovala s pozdější kameramankou obou svých filmů Autumn Durald na módních a reklamních spotech. 

Gia Coppola během natáčení filmu Palo Alto (2013), foto: Tribeca Film
Gia Coppola během natáčení filmu Palo Alto (2013), foto: Tribeca Film

Pro budoucí režisérku Giu Coppolu vše začalo setkáním s hercem Jamesem Francem. Ten ji při společných hovorech nad jejími fotkami postrčil k tomu, aby zkusila práci za kamerou. Při hledání vhodného společného projektu nabídl ke zfilmování vlastní sbírku povídek s názvem Palo Alto, inspirovanou jeho dospívám ve stejnojmenném městě. Gia se po přečtení pro nápad nadchla a rozhodla se do chystaného scénáře použít kombinaci postav z jednotlivých povídek. Nechtěla se ale do projektu vrhnout bezhlavě a bez větších zkušeností. Kam jinam by si pro ně mohla dojít než na natáčení filmů některého ze svých slavných příbuzných. Můžeme ji tak najít v titulcích filmů Odnikud někam (Somewhere, 2010) Sofie Coppoly jako asistentku kostymérky nebo jako konzultantku ve filmu Twixt (2011) Francise F. Coppoly. 

Jason Schwartzman a Kirsten Dunst v krátkometrážním filmu Non Plus One (2010), foto: Vogue
Jason Schwartzman a Kirsten Dunst v krátkometrážním filmu Non Plus One (2010), foto: Vogue

Následovala další fáze testování, kterou byl vznik dvou krátkometrážních filmů. Non Plus One (2010), který spolurežírovala s Tracy Antonopoulos a obsadila do něj Kirsten Dunst a Jasona Schwartzmana, Casino Moon (2012), ve kterém se neúspěšný komik z Las Vegas zamiluje do krupiérky. 

Jako debutující režisérka, byť nesoucí slavné filmové příjmení, neměla moc šancí sehnat na svůj první film Palo Alto (2013) peníze. Ještě když se rozhodla do něj kvůli autentičnosti obsadit neokoukané tváře a neherce. Situace vypadala zoufale a nadšení z natáčení se začala vytrácet pod tíhou komplikací. Kdo se však nechtěl projektu vzdát byl James Franco. V té době poměrně žádaný herec zaúkoloval svého agenta, aby mu sehnal roli tak lukrativní, aby budoucí snímek zaplatila. A tak se stalo, že James Franco natočil po boku Jasona Stathama film podle scénáře Sylvestera Stalloneho Nevyřízený účet (Homefront, 2013).

Emma Roberts ve snímku Palo Alto (2013), foto: IMDB
Emma Roberts ve snímku Palo Alto (2013), foto: IMDB

Příprava a obsazování herců mohlo začít. Gia Coppola nakonec do jedné z hlavních rolí přemluvila i samotného Jamese Franca, jehož role trenéra školního fotbalového družstva, který vůči studentkám překračuje hranice kompetencí a morálnosti zhořkla s jeho obviněním ze sexuálního obtěžování a zneužívání svého postavení v roce 2018. 

Další obsazení filmu je na tak malý snímek opravdu pozoruhodné a odráží v jakých kruzích se Gia Coppola od narození pohybuje. V hlavní roli April se představila jediná zkušenější herečka na place Emma Roberts, jejího filmového spolužáka si zahrál Jack Kilmer (se kterým se Gia Coppola zná od dětství). Ve filmu se objevil i jeho otec Val Kilmer. Svůj herecký debut si v Palo Alto odbyla dnes už známá herečka Margaret Qualley. Přispěli i rodinní příslušníci. Aprilinu filmovou matku si zahrála režisérčina vlastní matka Jacqui De La Fontaine (která se objeví i v režisérčině následujícím snímku). Jedné z vedlejších rolí se ujal bratranec Bailey Coppola a hlas soudce, jehož diváci nevidí, ale slyší pouze jeho hlas, patří samotnému F. Fordu Coppolovi. 

Film učaroval diváky i kritiky svou melancholickou náladou (nemale k ní přispěla i hudba Devonté Hynese) a citlivým vhledem do problémů světa dospívajících v současném světě. 

Andrew Garfield ve snímku Mainstream (2020), foto: IFC Films
Andrew Garfield ve snímku Mainstream (2020), foto: IFC Films

Ve svém druhém filmu, který měl světovou premiéru na filmovém festivalu v Benátkách, se režisérka rozhodla probádat vody médií a sociálních sítí, které ovlivňují (a často mainpulují) životy nejen mladistvých na každém kroku. K tomuto tématu ji překvapivě přivedl snímek Elia Kazana Tvář v davu (Face In The Crowd) z roku 1957 o bouřliváku Larrym, který se přes noc stane hvězdou. Získá slávu i vliv. Jeho objevitelka, producentka Marcia Jeffries, však záhy zjistí jaké monstrum a manipulátora vlastně stvořila. 

Film byl natočen během neuvěřitelných 19 dní v Los Angeles s minimálním rozpočtem. Gia Coppola měla opět velké štěstí při výběru herců. Andrew Garfield do hlavní role Linka vnesl potřebnou teatrálnost, provokativnost, energii a charisma. Jeho objevitelku Frankie, fascinovanou sociálními sítěmi, ztvárnila Maya Hawke.

Předtím než vstoupí Mainstream do českých kin prozradíme už jen to, že scéna setkání Linka a dalších slavných influencerů a youtuberů, kteří hráli sami sebe byla připravena tak, aby dotyční neměli tušení co je v daném momentě čeká. 

bottom of page