top of page
  • Iveta Laštovicová

FUTURE GATE 2020

Ve středu zahájí Future Gate již svůj 7. ročník a potvrdí tak svoji pozici největšího sci-fi filmového festivalu v ČR. Tento ročník, který se zaměří na subžánr sci-fi kyberpunk přinese hned několik filmových premiér, soutěž, spoustu dokumentárních filmů, filmových sci-fi legend, diskusí, výstavu a koncerty. Přijedou i zajímaví hosté. Ale pěkně popořádku. Festival začne 29. ledna v pražské Lucerně, kde bude probíhat až do 2. února. Pak se přesune do Brna (Kino Art). Ozvěny pak můžete chytit v kinech některých z následujících měst: Šumperk, Košice, Plzeň.


O hlavní cenu (sošku vyrobenou 3D tiskem společností Prusa Research) bude soutěži 6 snímků, které si představíme níže. Zahajovacím filmem a prvním soutěžícím bude v předpremiéře uvedený film Malý Joe rakouské režisérky Jessicy Hausner, které jsme věnovali jedno vydání naší pravidelné rubriky Ženy. Dalšími v soutěži budou filmy Vivárium, SynchronicBarva z vesmíruHOus3, který přijede představit sám režisér Manolo Munguia a asijský zástupce, čínský film Poslední úsvit. Protože se bude soutěžit o diváckou cenu, nebudeme tentokráte doporučovat konkrétní filmy, ale naše redakce už má ze jmenovaných vytipované favority, na které se těšíme a určitě vypravíme. Hlavní soutěž doplní v programu festivalu další filmy a dokumenty a legendární sci-fi filmy jako Total Recall (1990), Tetsuo (1989) a Ghost in The Shell 2: Innocence (2004).


V rámci bohatého doprovodného programu se můžete těšit na přednášku britského scenáristy Chipse Hardyho, který má za sebou slavný seriál Taboo, který točil se svým synem Tomem Hardym a bude zároveň předsedat porotě hlavní soutěže. Dalším zajímavým hostem bude skladatel a loutnista Jozef Van Wissem, který složil výjimečný soundtrack pro film Jima Jarmusche Přežijí jen milenci a kterého si můžete přijtí poslechnout na dvojkoncertu v Praze (4. 2.) a Brně (5. 2.), kde představí své nové album. Kanadský storyboardista Kurt van der Basch povede zdarma workshop pro začínající kolegy či nadšence.

FG20_A1_plakat-1446x2048

Program dále nabízí besedy s filmovými kritiky a teoretiky. Kamil Fila popovídá o filmu Tetsuo, Jiří Flígl o Total Recall a Arnoldu Schwanzeneggerovi. Profesor Jaroslav Petr se zaměří po dokumentu Já, člověk na téma transhumanismu. Docenta Václava Jirsíka a profesora Františka Šolce můžete potkat po dokumentu Robolove a společně se zamyslet nad spojením robotiky a umělé inteligence. Jan Romportl po projekci Kořenů kuberpunku rozebere podrobněji tento žánr a ředitel pražského planetária Jakub Rozehnal vzpomene po dokument Apollo 11 na výročí přistání člověka na Měsíci. 


Galerii Lucerna můžete už od 6. ledna navštívit výstavu fotografií z protestů v Hongkongu. V Praze a Brně bude festival zakončen symfonickým koncertem Pražského filmového orchestru, v jehož repertoáru nebudu chybět skladby z filmů jako Vetřelec, Star Wars nebo Transformers. Bližší informace o programu, dalších filmech, jejich časech a místech promítání najdete na festivalovém webu

SOUTĚŽNÍ FILMY

MALÝ JOE (Little Joe, 2019), režie: Jessica Hausner

3wLlPr9Q-Cropped-1024x576-660x371

„Vtahující futuristická forma odpovídající sterilnímu prostředí a zajímavý námět.“ Sci-fi drama Little Joe si odbylo světovou premiéru na festivalu v Cannes, dokonce v soutěži o hlavní cenu. Emily Beecham známá z Ave, Caesar! bratří Coenů hraje Alici Woodard, vědkyni zabývající se vývojem nových rostlinných druhů. Jednoho dne se jí podaří vypěstovat opravdu zvláštní květinu. Kdo si k ní přivoní, toho zavalí pocit slastné euforie. Přelomový výtvor hrdě pojmenuje po svém synovi – říká mu Little Joe. Alice má ale, stejně jako její blízcí i kolegové z laboratoře, záhy přijít na to, že nic není zadarmo, a už vůbec ne štěstí. (zdroj: Future Gate)


Délka filmu: 109 minut Země: Rakousko, Velká Británie, Německo Hrají: Emily Beecham, Ben Whishaw, Kit Connor, Leanne Best, Phénix Brossard

BARVA Z VESMÍRU (Color Out of Space, 2019), režie: Richard Stanley

color-Cropped-1024x576-660x371

Nicolas Cage dlouhodobě platí za provařenou hollywoodskou star, poslední dobou se ale stále víc pouští do ambiciózních indie projektů a adaptace povídky H.P. Lovecrafta je jedním z nich. Psychedelická a místy brutální vize kultovního režiséra Richarda Stanleyho v moderním pojetí vypráví příběh rodiny, které na zahradu za domem dopadne meteorit. Zvláštní těleso z vesmíru způsobí, že obyvatelé farmy přichází o racionální vnímání a postupně i o rozum. Atmosférická neonová jízda s hororovým nádechem je formálně lahůdkovou podívanou pro příznivce filmových experimentů a zvládá se dotýkat i palčivých a aktuálních společenských témat. (zdroj: Future Gate)


Délka filmu: 111 minut Země: USA Hrají: Nicolas Cage, Madeleine Arthur, Joely Richardson, Elliot Knight

VIVÁRIUM (Vivarium, 2019), režie: Lorcan Finnegan

viv-Cropped-660x370

Vivárium je zpravidla uzavřené prostředí, určené pro chov zvířat či k jejich výzkumu. Jessie Eisenberg (Zombieland) a Imogen Poots (Král ze Soho) v artové alegorii koloběhu konzumní společnosti představují pár, který chce koupit rodinný dům. To zamilovanou dvojici zavede do zcela nové čtvrti Yonder. Velmi rychle ale pochopí, že něco nesedí; všechny budovy vypadají stejně a navíc se zdá, že kromě nich nejsou široko daleko žádní další obyvatelé. Situace se vyostří, když pár zjistí, že se ocitli uprostřed labyrintu. V bezpečí jednoho z domků vyhledá úkryt a snaží se vymyslet, jak z toho ven. V tu chvíli zazvoní zvonek a na zápraží se objeví podivný balíček… (zdroj: Future Gate)


Délka filmu: 97 minut Země: Irsko, Belgie, Dánsko Hrají: Imogen Poots, Jesse Eisenberg, Jonathan Aris, Olga Wehrly

SYNCHRONIC (Synchronic, 2019), režie: Justin Benson, Aaron Moorhead

iLmrRYRA-Cropped-1024x576-660x371

Multifunkční tvůrci oceňované hororové mozaiky V/H/S a sci-fi Donekonečna Justin Benson a Aaron Moorhead jsou právem považováni za jedničky mezi nezávislými filmaři. Ve své další spolupráci se vydávají do alternativní reality. Jamie Dornan (Anthropoid) a Anthony Mackie (Avengers) hrají záchranáře, kteří se stále častěji setkávají s podivnými úrazy, spojenými s užíváním nové drogy zvané Synchronic. Kde se omamná látka vzala a co provádí s těmi, kteří ji vyzkouší? V mnoha ohledech nápaditý a inovativní počin nabízí skvělý scénář, který zajímavě kombinuje klasické žánrové téma, napínavou akční podívanou a drama o vztahu dvou přátel. (zdroj: Future Gate)


Délka filmu: 96 minut Země: USA Hrají: Jamie Dornan, Anthony Mackie, Ally Ioannides, Katie Aselton

HOUS3 (H0us3, 2019), režie: Manolo Munguia

SSdtJP4A-Cropped-1024x576-660x371

K čemu jsou vlastně třídní srazy? Strávíte jeden příšerný večer ve společnosti lidí, kteří vás buď nezajímají, nepamatujete si je, anebo vám ztrpčovali dětství. Parta starých přátel z Ústavu výpočetní techniky v debutu režiséra Manola Munguia na vlastní kůži zjistí, jak moc se taková slezina může zvrtnout. Z obyčejné decentní večeře s partnery se totiž rázem stane peklo, když jeden z účastníků ostatním prozradí, že se mu podařilo rozkódovat jeden z nejtajnějších souborů na internetu. Otevírá tak jakousi virtuální Pandořinu skříňku, což pro účastníky sedánku rozhodně nemůže skončit dobře. (zdroj: Future Gate)


Délka filmu: 104 minut Země: Španělsko Hrají: Rubèn Serrano, Víctor Gómez, Anna Bertrán, Roc Esquius, BernatMestre, Cristina Raya


POSLEDNÍ ÚSVIT (Zui hou de ri chu, 2019), režie: Wen Ren

wen-1024x512-660x330

V roce 2019 Čína ukázala světu The Wandering Earth, svůj vůbec první sci-fi blockbuster a zdá se, že zdejší kinematografie hodlá na vědecko-fantastický žánr vsázet i dál. Za pouhých 14 dní a s rozpočtem 250 tisíc dolarů natočil režisér Wen Ren snímek Last Sunrise. Ocitáme se v něm ve světě, kde je vše v Číně stoprocentně poháněno solární energií. Jednoho dne ale Slunce zmizí a na většinu země padne tma. Mladý astronom Sun Yang se spolu se svou sousedkou Chen Mu vydává hledat poslední světelné paprsky. Dechberoucí, vizuálně podmanivá podívaná, která společenskou kritiku divákovi předkládá citlivě a nenápadně. (zdroj: Future Gate)


Délka filmu: 103 minut Země: Čína Hrají: Sen Yang, Jue Zhang, Ran Zhang, Yue Zhang


bottom of page