top of page
  • Iveta Laštovicová

DEBRA GRANIK

Americká režisérka a scenáristka zatím natočila jen 3 celovečerní filmy. Každý z nich ale objevil pro filmový svět jednu zajímavou herečku. V debutovém filmu Down to the Bone (2004) to byla Vera Farmiga, kritiky uznávaný snímek Do morku kosti (2010) vyšvihl mezi hereckou elitu mladou Jennifer Lawrence. V zatím posledním filmu Beze stop (2018) zazářila Thomasine McKenzie. 

Život Debry Granik ale od počátku nesměřoval k filmu. Původně vystudovala politologii. A až při doktorandském studiu si přibrala lekce filmu na univerzitě i mimo ni. Během tohoto období točila edukační videa na témata jako bezpečnost práce a zdravé pracovní prostředí. Brzy se ale dostala k vlastní tvorbě.  Už v krátkometrážním filmu Snake Feed (1997) se začala rýsovat témata, které se budou prolínat celou filmografií Debry Granik. 

Thomasin McKenzie a Debra Granik během natáčení filmu Beze stop (Leave No Trace, 2018)
Thomasin McKenzie a Debra Granik během natáčení filmu Beze stop (Leave No Trace, 2018)

Snake Feed se také stalo základem pro režisérčin pozdější celovečerní debut Down to the Bone (2004). Film, který především stojí na hereckém výkonu Very Farmigy. Ta zde ztvárnila Irene, matku dvou dětí a pokladní v supermarketu, která bojuje se závislostí na kokainu, který začíná řídit její osobní i pracovní život. U následujících dvou filmů už Debra Granik sáhla po knižních předlohách. Na adaptacích pracovala společně s Anne Rosellini, se kterou jsou nerozlučnou tvůrčí dvojicí. Důkazem je, že spolupracovala na všech 3 filmech Debry Granik, buď jako producentka nebo jako spoluautorka scénáře.

Down to the Bone (2004)
Down to the Bone (2004)

Největší pozornosti a nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší film, Hlavní herečka, Vedlejší herec a Nejlepší adaptovaný scénář, se dostalo jejímu druhému celovečernímu filmu Do morku kosti (Winter´s Bone, 2010). V Sledujeme v něm příběh sedmnáctileté Ree Dolly (Jennifer Lawrence), která se musí na nehostinném venkově starat o nemocnou matku a své dva malé sourozence. Aby nebylo problémů málo, hrozí jim vystěhování z domu, za které může záhadně zmizelý otec zapletený do prodeje drog. 

Do morku kosti (Winter´s Bone, 2010)
Do morku kosti (Winter´s Bone, 2010)

Debra Granik se pro adaptaci stejnojmenné knihy z roku 2006 rozhodla okamžitě po jejím přečtení. Byla fascinována vnitřní sílou hlavní hrdinky, která na svých bedrech nese tíhu celé rodiny, kterou se snaží udržet pohromadě za každou cenu. Natáčelo se zhruba 6 týdnů především v okolí Taney ve státě Missouri. Při výběru lokací spolupracovala režisérka i s autorem knižní předlohy Daniele Woodrellem. Místní komunita se zapojila natolik, že některé rodiny nechali nahlédnout do svých každodenních životů a Debra Granik využila jejich domovů, které nijak neupravené hrají domácnosti filmových hrdinů. Dokonce mezi místními našla i Ashlee Thompson, představitelku filmové šestileté sestry Ree. 

Beze stop (Leave No Trace, 2018)
Beze stop (Leave No Trace, 2018)

Zatím poslední snímek Debry Granik nese název Beze stop (Leave No Trace, 2018). Válečný veterán se se svou dospívající dcerou (Thomasin McKenzie) schovává dobrovolně v lesích jednoho parku a izoluje se tak od civilizace, ve kterou už ztratil svou důvěru. Můžou se však oba navždy vyhýbat kontaktu s lidmi? A co když bude jejich útočiště v lesích náhodně odhaleno? 


bottom of page