top of page
  • Iveta Laštovicová

CHLOÉ ZHAO

První asijská zástupkyně v našem pravidelném úterním výběru je režisérka, scenáristka a producentka Chloé Zhao, která se cítí doma jak v USA, tak v rodné Číně. 

Narodila se v Pekingu. Už jako dítě velmi tíhla k americké popkultuře a byla fascinovaná Divokým Západem. Navštěvovala internátní školu v Londýně, ale střední dokončila v Los Angeles. Vystudovala politologii a živila se různými pracemi, než dokončila studium filmové produkce. V roce 2010 natočila svůj první krátkometrážní snímek Daughter o čtrnáctileté Maple žijící na čínském venkově, která je nucena do zaranžovaného sňatku. Proto se rozhodne podstoupit nebezpečnou cestu, aby před svým osudem unikla. Tímto desetiminutovým filmem získala Chloé Zhao studentskou cenu na festivale v Palm Springs a nadějně tak začala svoji kariéru.

Chloé Zhao během natáčení filmu Země nomádů
Chloé Zhao během natáčení filmu Země nomádů

Na námět pro svůj debut Songs My Brothers Taught Me (2015) narazila právě díky studiu politologie, kdy měla možnost se podívat do indiánské rezervace. Vždy jí zajímal Americky západ a byla zvědavá, jak vypadá život v rezervaci. Tamní život jí učaroval, byť byla naprosto vzdálený jejímu tehdejšímu životu v New Yorku. Tento lyrický film ukazuje život a úzké sourozenecké pouto Johnnyho a jeho mladší sestry Jashaun. Oba žijí s matkou v rezervaci Pine Ridge, ale Johnny se chystá osamostatnit a odstěhovat se svojí přítlekyní do Kalifornie.


Už tady se objevuje styl, kterým bude pracovat i ve svém dalším filmu a to stírání mezi fikcí a realitou, kdy je velkou inspirací pro příběh skutečný život lidí, hlavní role jsou obsazeny neherci, kteří přenáší svoje zkušenosti do svých postav a do příběhu, což vyvolává pocit dokumentárnosti.  Film měl premiéru na festivalu Sundance kde byl v hlavní soutěži. Pak byl úspěšně uveden i v rámci výběru Director´s Fortnight na filmovém festivalu Cannes. Nejvíc však Chloé Zhao potěšila pozitivní zpětná vazba lidí z rezervace Pine Ridge, kde se film natáčel, jejich životy se ve filmu odráží. Především jejich vztah k vlastním kořenům a komplikovaný vztah k vlastní komunitě.

Songs My Brothers Taught Me (2015)
Songs My Brothers Taught Me (2015)

Při hledání nového projektu je prý zvyklá se nechat vést vlastní intuicí a zvídavostí,  které ji prý přivádí na správná místa a ke správným lidem. A přesně takhle narazila na Brady Jandreaua, jezdce rodea, jehož životní příběh přenesla do filmu Jezdec (The Rider, 2017). Když ho viděla trénovat koně, při jedné ze svých opětovných návštěv rezervace Pine Ridge, uvědomila si, že o něm chce natočit svůj další film. Během toho, co pracovala na různých možnostech jak pojmout jeho příběh, se Brady Jandreau při své práci jezdce rodea zranil a tak vznikl základ tohoto filmu, který ukazuje, jak se hlavní hrdina Brady Blackburn s takovou událostí vyrovnává fyzicky i emocionálně, po tom, co celý svůj život zasvětil rodeu a musí najít nový smysl a cíl svého života.


Stejně jako u debutu se v něm tedy stírá opravdový příběh s fikcí a je pojat jako velmi intimní až dokumentární a vyvrací některé zažité stereotypy. Rodinu filmového Bradyho hraje skutečná rodina reálného Bradyho. Chloé Zhao neuznává hranici mezi profesionály a neprofesionály a tudíž nejtěžší částí na natáčení filmu Jezdec prý byla nestálost koní, které během filmu Brady trénuje. 

Jezdec (The Rider, 2017)
Jezdec (The Rider, 2017)

Chloé Zhao má před sebou dva velmi zajímavé projekty. Ovšem odlišnější byste jen těžko hledali. Na jednu stranu se chystá pokračovat ve svém stylu a připravuje snímek s názvem Nomadland, který je adaptací knihy Jessicy Bruder a přinese nám příběh šedesátileté ženy (Frances McDormand), která během Velké recese přijde o všechno, a tak ve své dodávce, ve které i žije, putuje na Americký západ.

Země nomádů (Nomadland, 2020)
Země nomádů (Nomadland, 2020)

V roce 2018 dostala Chloé Zhao překvapivou nabídku od studia Marvel, takže tím druhým chystaným filmem je komiksová adaptace Eternals, která by měla dorazit do kin již tento listopad. Obsazení, jak to tak u Marvel filmů bývá, je opravdu hvězdné – Angelina Jolie, Richard Madden, Kumail Nanjiani, Salma Hayek, Brian Tyree Henry, Dong-seok Ma, Lauren Ridloff, Lia McHugh, Gemma Chan, Barry Keoghan a Kit Harington. Uvidíme, jak se Chloé Zhao popere se zcela jiným žánrem, než na který jsme od ní zvyklí. 


bottom of page