top of page
  • Iveta Laštovicová

BEASTIE BOYS STORY

POSEZENÍ NAD RODINNÝM ALBEM


Kdyby tři náctiletí Newyorčani tehdy tušili jaké legendy se z nich stanou. Jen stěží by věřili, že budou inspirací a hlavně průkopníky celého žánru, který v 80. letech byl teprve na začátku své cesty a rozhodně neměla na růžích ustláno. Sami začínali jako kapela ovlivněná hardcorem a punkem, která postupem času začala pošilhávat po rapu. Single Cooky Puss v roce 1983 pak definitivně rozhodl o směřování jejich kariéry směrem k Beastie Boys jak je známe dnes. Na zmapování víc jak 30 let trvající kariéry se nezdá být vhodnější kandidát než známý režisér Spike Jonze, který s Beastie Boys spolupracoval na sérii videoklipů. V čele s již legendárním Sabotage a měl a stále má k členům blízko.


Beastie Boys Story je v podstatě záznamem vystoupení dvojice Michaela “Mike D” Diamonda a Adama “Ad Rocka” Horovitze v brooklynském Kings Theatre. V roce 2018 se dvojice rozhodla dát dohromady pamětní knihu, která nese jednoduchý název Beastie Boys Book a tvoří zevrubnou historii kapely a je památkou na třetího člena Adama “MCA” Yauche, který zemřel na rakovinu v roce 2012. Z této knihy vznikla později audiokniha a o rok později byla přetvořena na sérii představení.

Beastie Boys v dokumentu Příběh Beastie Boys, foto: Apple
Beastie Boys v dokumentu Příběh Beastie Boys, foto: Apple

Dvojice je za velkého potlesku a hrajícího songu Sabotage přivítána na scéně. Vyprávění je rozděleno do kapitol přesně jako zmiňovaná kniha. Za dvojicí, která se snaží dynamicky pohybovat po scéně, jsou promítány záběry a fotky z historie skupiny. Dozvídáme se o tom, jak se členové jako náctiletí výrostci seznámili v roce 1982 na koncertu. Jak vůbec vznikl název Beastie Boys a kdo z členů s ním přišel. Že v začátcích byla kapela čtyřčlenná, protože za bicími seděla Beastie Girl Kate Schellenbach. Věci, které členy inspirovaly, včetně těch hudebních a způsob jakým některé songy vznikly. A samozřejmě nechybí spousta vtipných anekdot, kterých trojice za svou existenci nasbírala nespočet. Jejich kariéra je jedna velká jízda, stejně jako jejich hudba. Až si budete říkat, že je to látka, která si říká o zfilmování. Většina informací bude ale pro fanoušky již známou věcí. Především pro ty, kteří knihu četli. Jistě ale velmi ocení, že dostanou celý příběh v podání svých oblíbenců. Tento dokument pro ně bude jako listování v rodinném albu, které se nikdy neomrzí.  

Beastie Boys v dokumentu Příběh Beastie Boys, foto: Apple
Beastie Boys v dokumentu Příběh Beastie Boys, foto: Apple

Nicméně nelze přehlédnout, že secvičenost (která je bohužel znát i v rádoby improvizovaných částech) celého představení je v kontrastu toho, co všichni na Beastie Boys vždy milovali – neskutečná energie, spontánnost a drzost. Bohužel se například nedozvíme nic o poutu mezi kapelou a samotným režisérem Spikem Jonzem, který stojí i za celým zpracováním show, což by bylo jistě zajímavé. Pro nezasvěcené pak bude dvouhodinový dokument vyvolávat pocit, že se ocitli na cizím třídním srazu. Sedící obecenstvo, dva protagonisté na pódiu s nostalgií vzpomínají nad dobou uplynulou a fotkami již nepřítomného člena.


bottom of page