top of page
  • Iveta Laštovicová

ANA LILY AMIRPOUR

Americká režisérka, scenáristka, producentka a herečka s íránskými kořeny, která podle svých slov točí filmy už od svých 12 let. Do povědomí diváků a kritiků se dostala svým vizuálně působivým černobílým debutovým snímkem Sama nocí tmou (A Girl Walks Home Alone at Night) z roku 2014.

Ten měl premiéru na festivalu Sundance a vystřelil ji mezi ostře sledované nové mladé filmaře. Sama ho popsala jako – první íránský upírský spaghetti western. Jak to často bývá, měl základ v předcházejícím krátkometrážním filmu, jehož téma režisérka rozvinula. Z filmu je silně cítit inspirace filmy Sergia Leoneho (záhadný antihrdina) a německým expresionismem (především v užití minima dialogů a podobnosti nasvícení). Však také museli herci před natáčením projít filmovou průpravou, kterou jim sama režisérka nachystala a nakoukat spoustu westernů a například upírskou klasiku všech klasik – Upír Nosferatu (1922). Právě díky vizuálu je film hodně dobře zapamatovatelný a v době svého uvedení dostal punc kultovního filmu, stejně jako jeho soundtrack. Příběh se točí kolem mladého Hosseina a záhadné Dívky, ve kterém se objeví upíři, drogy, loupež, vydírání a samozřejmě láska.

Sama nocí tmou (A Girl Walks Home Alone at Night, 2014)
Sama nocí tmou (A Girl Walks Home Alone at Night, 2014)

Zvláštního mixu žánrů a bizarního příběhu se nevzdala ani u druhého filmu The Bad Batch (2016). Tentokrát se jedná o dystopický příběh mladé dívky jménem Arlen v podání Suki Waterhouse, která je po propuštění z vězení vyhoštěna jako nežádoucí osoba za hranice Spojených států, kde neplatí žádné zákony. Kde ale každý můžete narazit hojně na spoustu písku, drog, kanibalů a podivných postaviček. Tento film byste v klidu mohli zařadit do seznamu nejbizarnějších filmů které jste kdy viděli. Keanu Reeves a Jim Carrey jsou ve svých rolích k nepoznání. Režisérčin cíl natočit extrémní příběh usazený do extrémního prostředí se nadmíru povedl. Kanibal se jménem Miami Man byl napsán na tělo přímo herci Jasonu Momoovi.


K sepsání scénáře inspirovalo režisérku video o životním příběhu náctileté americké dívky Cyntoi Brown, která odešla ze střední školy, zapletla se se špatnými lidmi, propadla drogám, živila se prostitucí, aby nakonec zabila svého přítele a byla odsouzena v pouhých 16 letech. Po dovršení 18 dostala doživotní trest (v roce 2019 však byla propuštěna). Pro režisérku to byl začátek psaní příběhu hlavní hrdinky Arlen a současně hledání herečky, která ji ztvární. Na filmu je hodně znát láska Any Lily Amirpour k filmům z 80. a 90. let, na kterých vyrostla poté, co se s rodinou v dětství přestěhovala z Velké Británie do Kalifornie, a která odstartovala její cestu k režii. 

The Bad Batch (2016)
The Bad Batch (2016)

O připravovaném třetím filmu Mona Lisa and The Blood Moon, kterého se možná dočkáme již příští rok, víme zatím jen tolik, že by v centrum příběhu měla stát mladá dívka se zvláštními schopnostmi, která se na útěku z ústavu snaží začít nový život ve městě New Orleans. Mezi obsazenými herci je například herečka známá z hlavní role ve filmu Burning (2018) – Jong-seo Jun.


bottom of page