top of page
  • Lukáš Bejček

77. MFF V BENÁTKÁCH

Osud 77. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách byl ještě před několika měsíci nejistý, organizátoři se přesto rozhodli letošní ročník festivalu navzdory nepříznivé situaci uskutečnit. Benátský festival je nejstarším filmovým festivalem na světě a společně s festivaly v Cannes, Berlíně, Sundance a Torontu tvoří tzv. „velkou pětku“. Filmová přehlídka je součástí benátského Bienále, kde můžeme najít vše od uměleckých děl, architektury až po hudební a taneční vystoupení.

MFF Benátky, foto: La Biennale di Venezia
MFF Benátky, foto: La Biennale di Venezia

Pochopitelně se letošní edice festivalu neobešla bez několika kompromisů a omezení, počet filmových sekcí byl snížen na tři (Hlavní soutěž, sekce Horizonty a Mimosoutěžní sekce), sekce Sconfini byla zrušena, VR sekce proběhne online a sekce Venice Classics byla přesunuta na boloňský festival Il Cinema Ritrovato. Značně byl také snížen počet uvedených filmů z americké produkce, ty nahradily především filmy evropské, brazilské nebo indické. Loni to byl právě americký film Joker (2020), který si z festivalu odnesl Zlatého lva za nejlepší film. Počet akreditovaných účastníku se očekává 50% oproti předchozím ročníkům, návštěvníci jsou povinni nosit roušky ve venkovních i vnitřních prostorách a před vstupem do sálu bude každému změřena teplota – osobám s teplotou nad 37,5 °C bude přístup na promítání odepřen. Prodej vstupenek tentokrát probíhá kompletně online, stejně jako tiskové konference, na které je veřejnosti přístup zakázán.

Cate Blanchett, foto: La Biennale di Venezia
Cate Blanchett, foto: La Biennale di Venezia

I přes všechna omezení zůstává složení poroty beze změny, do prezidentského křesla zasedne australská herečka Cate Blanchett po boku s Mattem Dillonem, Joannou Hogg nebo Christianem Petzoldem, sekci Horizonty povede francouzská režisérka a scenáristka Claire Denis. Celkem bude divákům představeno 63 filmů, z čehož se 18 v hlavní soutěžní sekci. Po loňské kritice nízkého zastoupení režisérek v soutěžní sekci (pouze 2) se tentokrát bude ucházet o Zlatého lva celkem 8 žen. Česká republika měla v loňském programu 2 zástupce – Nabarvené ptáče (2019) a restaurovanou edici filmu Extase (1933) – letos žádný film z české produkce uveden nebude. Festival se koná od středy 2. září až do soboty 12. září a bude zahájen italským filmem The Ties (Lacci, 2020) od Daniela Luchettiho a zakončen taktéž po italsku snímkem You Came Back (Lasciami andare, 2020). Ocenění Zlatého lva za celoživotní dílo převezme skotská herečka Tilda Swinton a hongkongská režisérka Ann Hui.

Karel Och, foto: La Biennale di Venezia
Karel Och, foto: La Biennale di Venezia

Zahajovacího večera se kromě členů poroty zúčastní také ředitelé a programový ředitelé ostatních evropských filmových festivalů, mezi nimi i Karel Och – programový ředitel karlovarského filmového festivalu. MFF v Benátkách pod vedením Alberta Barbera je jedním z prvních festivalů, který zachovává fyzickou podobu i v době koronavirové krize, na rozdíl od festivalu v Cannes, který pouze uveřejnil seznam filmů ze svého neuskutečněného programu. Jedná se o opětovné zahájení festivalové sezóny po několikaměsíční pauze. Podzimní filmové festivaly v Torontu, Londýně a New Yorku se se situací vypořádaly individuálně, většina jejich programu ale na rozdíl od Benátek proběhne virtuálně nebo pouze pro lokální návštěvníky. Významnost benátského filmového festivalu rok od roku roste a současná situace jeho důležitost značně umocnila.

REDAKČNÍ VÝBĚR Z PROGRAMU: 

Jako vždy pro Vás máme redakční výběr z pestrého programu festivalu napříč sekcemi. Kompletní program, včetně toho doprovodného, najdete na webu Benátského filmového festivalu – La Biennale di Venezia.

ZEMĚ NOMÁDŮ (Nomadland, 2020), režie: Chloé Zhao

Nomadland-1024x683-600x399

Nadějná režisérka Chloé Zhao se (které jsme se věnovali v naší sekci Ženy) po úspěchu s filmy Songs My Brothers Taught Me (2015) a Jezdec (2017) přichází s dalším snímkem přibližující americký venkov. Její dosavadní tvorba upoutala publikum především svou naturalistickou a autentickou atmosférou, tomu napomáhá i její zvyk obsazování „neherců“. V případě filmu Nomadland ale nastává změna a hlavní roli ztvární Frances McDormand. Film vypráví příběh o ženě okolo 60 let, která během hospodářské krize přijde o vše a posléze se vydává na cestu napříč americkým západem, kde začne žít jako moderní nomád.


Hrají: Frances McDormand, David Strathairn, Charlene Swankie, Linda May, Bob Wells Země: USA Délka: 108 min. Jazyk: angličtina Sekce: hlavní soutěž

STŘÍPKY ŽENY (Pieces of a Woman, 2020), režie: Kornél Mundruczó

Pieces-of-a-Woman-1024x683-600x399

Maďarský režisér Kornél Mundruczó nebude pravidelným návštěvníkům KVIFF cizí, jeho filmy jsou často součástí programu festivalu, např. Delta (2008) nebo Měsíc Jupitera (2017). Pro svou novinku Pieces of a Woman sestavil impozantní mezinárodní obsazení v čele s Vanessou Kirby a Shiou LaBeoufem. Pro tvůrce jde o přechod z rodné maďarštiny do anglického jazyka, pro spoustu autorů nesnadný úkol. Snímek vypráví příběh truchlící matky, která přišla o své dítě.  


Hrají: Vanessa Kirby, Shia LaBeouf, Ellen Burstyn, Jimmie Fails, Molly Parker, Sarah Snook, Iliza Shlesinger, Benny Safdie Země: Kanada, Maďarsko Délka: 128 min. Jazyk: angličtina Sekce: hlavní soutěž

THE WIFE OF A SPY (‘スパイの妻’, 2020), režie: Kiyoshi Kurosawa

The-Wife-of-a-Spy-1024x682-600x399

Ve 40. letech minulého století opouští japonský obchodník svou ženu, aby mohl cestovat do Mandžuska, kde je svědkem barbarství.


Hrají: Yu Aoi, Issey Takahashi, Ryota Bando, Yuri Tsunematsu, Minosuke Hyunri, Masahiro Higashide, Takashi Sasano Země: Japonsko Délka: 115 min. Jazyk: japonština Sekce: hlavní soutěž

NEVER GONNA SHOW AGAIN (Śniegu już nigdy nie będzie, 2020), režie: Michał Englert, Małgorzata Szumowska

Never-Gonna-Show-Again-1024x683-600x399

Zenia je pracovitý ukrajinský migrant zaměstnaný v Polsku, který pomáhá potřebným a ctižádostivým obyvatelům ze střední třídy poblíž Varšavy. Je zasvěcen do všech jejich problémů, úzkostí a tajemství – a něco jako nevědomý guru. Zeniaho přízemní spiritualita, zjevné léčivé síly a široká ramena z něj dělají předmět chtíče pro mnoho ztracených duší v komunitě.


Hrají: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra Země: Polsko, Německo Délka: 115 min. Jazyk: polština, ruština Sekce: hlavní soutěž

NOTTURNO (2020), režie: Gianfranco Rosi

Notturno-1024x682-600x399

Portrét těch, kteří se snaží přežít na válkou zdrceném Středním východě.


Země: Itálie, Francie, Německo Délka: 100 min. Jazyk: arabština, kurdština Sekce: hlavní soutěž

THE WORLD TO COME (2020), režie: Mona Fastvold

The-World-to-Come-1024x681-600x399

Dvě ženy, které navázaly úzké spojení navzdory své izolaci v polovině 19. století ve Spojených státech.


Hrají: Katherine Waterston, Vanessa Kirby, Christopher Abbott, Casey Affleck Země: USA Délka: 98 min. Jazyk: angličtina Sekce: hlavní soutěž

LOVERS (Amants, 2020), režie: Nicole Garcia

Lovers-1024x683-600x400

Příběh odehrávající se v Paříži a sleduje Lisu, která na dovolené se svým manželem oživuje poměr se svým bývalým přítelem. Jsme svědky vášnivých událostí, které mohou vést až k násilnému činu.

Hrají: Pierre Niney, Stacy Martin, Benoît Magimel Země: Francie Délka: 103 min. Jazyk: francouzština Sekce: hlavní soutěž

ONE NIGHT IN MIAMI (2020), režie: Regina King

One-Night-in-Miami-1024x682-600x399

Po porážce Sonnyho Listona v roce 1964 Cassiusem Clayem se boxer setkal s Malcolmem X, Samem Cookem a Jimem Brownem, aby změnili běh historie na oddloučeném americkém Jihu.

Hrají: Kingsley Ben-Adir, Aldis Hodge, Leslie Odom Jr., Eli Goree Země: USA Délka: 110 min. Jazyk: angličtina Sekce: mimo soutěž


NIGHT OF THE KINGS (La nuit des rois, 2020), režie: Philippe Lacôte

Night-of-the-Kings-1024x682-600x399

Stárnoucí Black Beard, který se nachází v Abidjanově vězení MACA, se uchyluje k pokusu o udržení kontroly nad svými spoluvězni k „příběhovému“ rituálu, kdy je jeden vězeň nucen ve stylu Šeherezády vyprávět příběhy celou noc. Mladý kapsář, kterého si vybral, předává strašidelný příběh krále Zamy.


Hrají: Koné Bakary, Steve Tientcheu, Rasmané Ouédraogo, Issaka Sawadogo, Digbeu Jean Cyrille, Abdoul Karim Konaté, Anzian Marcel, Laetitia Ky, Denis Lavant Země: Pobřeží slonoviny, Francie, Kanada Délka: 92 min. Jazyk: francouzština, dioula, nouchi Sekce: horizonty

MAINSTREAM (2020), režie: Gia Coppola

Mainstream-1024x683-600x399

Po sedmileté pauze od svého debutu Palo Alto (2013) se režisérka Gia Coppola vrací s filmem Mainstream, který se zaměří na rychle měnící se virtuální svět a jeho vliv na naše životy. Excentrický příběh milostného trojúhelníku poslouží jako varovný exemplář současné moderní doby a bude se ptát, jak si člověk může zachovat vlastní identitu v současné internetové éře.


Hrají: Andrew Garfield, Maya Hawke, Nat Wolff, Jason Schwartzman, Alexa Demie, Johnny Knoxville Země: USA Délka: 95 min. Jazyk: angličtina Sekce: horizonty

THE TIES (Lacci, 2020), režie: Daniele Luchetti

The-Ties-1024x683-600x400

Neapol, počátek 80. let. Aldo a Vanda procházejí odloučením poté, co odhalí svůj románek. Jejich dvě malé děti jsou roztrhané mezi rodiči ve smršti zášti. Vazby, které udržují lidi pohromadě, jsou nevyhnutelné, a to i bez lásky. Nyní, o 30 let později, jsou Aldo a Vanda stále manželé.


Hrají: Alba Rohrwacher, Luigi Lo Cascio, Laura Morante, Silvio Orlando, Giovanna Mezzogiorno, Adriano Giannini, Linda Caridi, Simona Tabasco, Francesca De Sapio Země: Itálie Délka: 100 min. Jazyk: angličtina Sekce: mimo soutěž

CITY HALL (2020), režie: Frederick Wiseman

City-Hall-1024x682-600x399

Dokument nabízející výpravný pohled na vládu města v Bostonu, který zahrnuje rasovou spravedlnost, bydlení, opatření v oblasti klimatu a další.

Země: USA Délka: 275 min. Jazyk: angličtina Sekce: mimo soutěž

HOPPER/WELLES (2020), režie: Orson Welles

Hooper-Welles-600x400

Zachytává setkání z roku 1970 mezi titánem filmového průmyslu Orsonem Wellesem a tehdy vycházející hvězdou Dennisem Hopperem, který právě natočil film Easy Rider.


Hrají: Dennis Hopper, Orson Welles Země: USA Délka: 131 min. Jazyk: angličtina Sekce: mimo soutěž

THE HUMAN VOICE (2020), režie: Pedro Almodóvar

The-Human-Voice-1024x683-600x400

Krátkometrážní filmová adaptace one-man divadelní hry od Jeana Cocteaua. Sleduje zoufalou ženu, která čeká na telefonát milence, který ji právě opustil.


Hrají: Tilda Swinton Země: Španělsko Délka: 30 min. Jazyk: angličtina, španělština Sekce: mimo soutěž

SALVATORE: SHOEMAKER OF DREAMS (2020), režie: Luca Guadagnino

Salvatore-Shoemaker-of-Dreams-1024x683-600x400

Na počátku 20. století se zchudlý dospívající italský švec Salvatore Ferragamo plavil z Neapole do Ameriky, aby hledal lepší život. Usadil se v jižní Kalifornii a během němé éry se stal hollywoodským obuvníkem. V roce 1927 se vrátil do Itálie a ve Florencii založil svou luxusní značku. Tento celovečerní dokument vypráví jeho životě.


Země: Itálie Délka: 121 min. Jazyk: angličtina, italština, francouzština Sekce: mimo soutěž

Comments


bottom of page