top of page
  • Lukáš Bejček

ÍRÁN:CI 2020

Letošní již 9. ročník filmového festivalu ÍRÁN:CI, který pravidelně přináší to nejlepší z iránské a afgánské kinematografie nese název UNIKNI! Zaměřuje se na příběhy mužů a žen, kteří se snaží vyprostit ze svízelných situací a najít cestu k lepšímu životu. Festival se koná v Česku i na Slovensku se zahájením v Praze, které proběhne 15. ledna v pražském kině Světozor od 19:30. Poté se festival přesune do Brna (21.—22. 1.), Košic (23.—25. 1.) a Bratislavy (30.—31. 1.).

80605180_2104969886272315_8382204744927543296_o

Festival je organizován za podpory kanadské neziskové organizace Farsi Cinema Center, které se zaměřuje především na díla iránské kinematografie. Během své existence navštívilo festival přes 35 000 diváků a bylo uvedeno přes 200 filmů.

Organizátorům z České republiky, Íránu, Slovenska, Kanady, Francie, Litvy a Afghánistánu se podařilo vytvořit multikulturní platformu zaměřenou na artový film. Na letošním ročníku festivalu uvedou ve 3 sekcích celkem 5 dokumentárních, 10 krátkometrážních a 7 celovečerních filmů. Porota Snímky uvedené v sekci celovečerních filmů budou soutěžit o 10 dní postprodukce v pražském studiu Magic Lab. V porotě festivalu, které bude vybírat vítěze zasedne bývalý ředitel festivalu Mezipatra Aleš RumpelNacim Pak-Shiraz, která je vede v katedru islámských a blízkovýchodních studií na univerzitě v Edinburghu a Barbara Day, která studovala v Praze divadelní vědu v 60. letech.

SEKCE CELOVEČERNÍCH FILMŮ

TENEHRÁN, MĚSTO LÁSKY (تهران، شهر عشق), režie: Ali Jaberansar

Tehran-City-of-Love-Film-Still-4-1024x682-660x439

Vesnický zpěvák, bývalý přeborník v kulturistice a sekretářka, která jde hlava nehlava za svým cílem. Tři osamělé osoby v přelidněném Teheránu, kde lidé dbají především na to, jak působí navenek, a skrývají své city. Všichni tři zoufale hledají spřízněnou duši a všemožně se snaží překonat strach a vyjádřit svou lásku. Citlivě podaný příběh vykresluje portréty lidí toužících po vřelosti a lidském kontaktu ve společnosti, která jim odmítá svou náruč. Tato temná, leč zábavná antiromantická komedie je zabydlená mimořádně kuriózními postavami a protkaná sžíravým sociálním komentářem. Předznamenává novou, rozvratnou homosexuální vlnu v íránském filmu. (zdroj: Filmový festival ÍRÁN:CI)


Žánr: Drama Země: Írán, Velká Británie, Nizozemsko Hrají: Mehdi Saki, Behnaz Jafari


SVĚTLUŠKY (کرم های شب تاب), režie: Bani Khoshnoudi

světlušky-1024x682-660x439

Mladý íránský uprchlík, ztracený v přístavním městě v Mexiku, se snaží uživit jako dělník a hledá cestu k lepšímu životu. Svou minulost, o které svědčí stopy po biči na jeho zádech, si nechává pro sebe. Zatímco se zoufale upíná ke vzpomínkám na svého přítele v Teheránu, dvě setkání mu přinesou šanci na změnu, ačkoliv poněkud jinou, než si představoval. Podmanivý a působivý snímek talentované mladé filmařky, která se řadí do globální íránské diaspory, zaznamenává trýznivé důsledky exilu a trvalý pocit jinakosti. (zdroj: Filmový festival ÍRÁN:CI)


Žánr: Drama Země: Mexiko, Řecko, USA, Dominikánská republika Hrají: Arash Marandi, Flor Eduarda Gurrola, Luis Alberti, Eligio Meléndez, Eduardo Mendizábal

DOZORCE (سرخپوست), režie: Nima Javidi

dozorce-660x439

Při stěhování ze staré věznice, kterou vede přísný plukovník Jahed, záhadně zmizí jeden z vězňů. Plukovník, muž středního věku, má obavy, že by ho chybějící vězeň mohl připravit o dlouho očekávané povýšení, které již má na dosah ruky. Zapojí proto všechny dozorce do horečného pátrání. Čím víc však neviditelného vězně hledá, tím méně si je jistý sám sebou. Příběh zasazený do výlučně mužského světa, kterým se prožene závan ženství, je pečlivě vystavěným thrillerem propleteným s křehkým příběhem lásky a vykoupení. Stal se kasovním trhákem íránského artového filmu a dostalo mu skvělého hodnocení ze strany kritiků. (zdroj: Filmový festival ÍRÁN:CI)


Žánr: Drama, mysteriózní, romantický Země: Írán Hrají: Navid Mohammadzadeh, Parinaz Izadyar, Setareh Pesyani, Mani Haghighi

TALÁ (طلا), režie: Parviz Shahbazi

tal-talla-660x440

Talá nabízí nekompromisní pohled na život soudobé střední třídy v Teheránu. Sleduje příběh odhodlaného mladíka, kterému se osud vymkne z rukou, když se snaží zachránit lidi kolem sebe. Otevře si s přítelkyní malou kavárnu, aby vybudoval smysluplnou existenci pro svou nemocnou malou neteř Talá. Život mu však přinese nezvratnou a zlověstnou změnu, když není schopen splatit investici a stojí před mnohem těžším rozhodnutím, než jaké si kdy dovedl představit. Nejnovější film jedné z nejvýraznějších postav íránského artového filmu je pronikavým, brutálně upřímným portrétem mladého muže, jehož sny náhle utne svět, ve kterém každá naděje končí ve slepé uličce. (zdroj: Filmový festival ÍRÁN:CI)


Žánr: Drama, Thriller Země: Írán Hrají: Negar Javaherian, Tannaz Tabatabayi, Hooman Seyadi, Mehrdad Sedighian, Hoda Zeinolabedin, Ehteram Boroumand

RÓNÁ, AZÍMOVA MATKA (رونا، مادر عظیم), režie: Jamshid Mahmoudi

Rona-Azim_s-Mother-Film-Still-3-1-1024x682-660x439

Uprchlík z Afghánistánu se horko těžko protlouká a za mizerný plat pracuje pro městské služby. Současně se potácí mezi snahou udržet pohromadě rodinu a péčí o stárnoucí nemocnou matku. Jakmile tlak rodiny, lékařů, práce a zoufale nespravedlivých životních podmínek v Íránu dosáhne neúnosné míry, přestává dbát na své zásady. Ocitne se na křižovatce a je nucen přijmout nejtěžší rozhodnutí svého života. Tento křehký a půvabný portrét muže, který zachází do extrémů, aby si udržel rodinu a zachoval si důstojnost, patří k nejdojemnějším a nejsrdceryvnějším íránským snímkům z posledních let. (zdroj: Filmový festival ÍRÁN:CI)


Žánr: Drama Země: Írán, Afghánistán Hrají: Mohsen Tanabandeh, Alireza Ostadi


STUDENÝ POT (عرق سرد), režie: Soheil Beiraghi

Cold-Sweat-Film-Still-5-1024x683-660x440

Po odjezdu na finále Asijského poháru zjistí energická kapitánka íránského národního týmu sálové kopané, že jí manžel, moderátor televizní show a miláček celého národa, soudně zakázal opustit zemi. Čím víc se snaží svého „pána a vládce“ získat na svou stranu, tím tvrdší jsou jeho kroky. Napjaté soužití v nepovedeném manželství, neloajální spoluhráčky a domácí politikaření nedávají rozhořčené kapitánce jinou možnost, než nechat celý příběh vyjít najevo. Tento emocionální snímek s rychlým spádem, vycházející ze skutečných událostí, nabízí portrét ženy, která se potýká se zastrašováním, tragédií a zradou ve svém nejbližším okolí. Vrhá světlo na zastaralý zákon, který omezuje svobodu žen v současném světě. (zdroj: Filmový festival ÍRÁN:CI)


Žánr: Drama, sportovní Země: Írán Hrají: Baran Kosari, Amir Jadidi, Sahar Dolatshahi, Hoda Zeinolabedin

ZÁMEK SNŮ (قصر شیرین), režie: Seyyed Reza MirKarimi

zamek-snu-1024x683-660x440

Po odjezdu na finále Asijského poháru zjistí energická kapitánka íránského národního týmu sálové kopané, že jí manžel, moderátor televizní show a miláček celého národa, soudně zakázal opustit zemi. Čím víc se snaží svého „pána a vládce“ získat na svou stranu, tím tvrdší jsou jeho kroky. Napjaté soužití v nepovedeném manželství, neloajální spoluhráčky a domácí politikaření nedávají rozhořčené kapitánce jinou možnost, než nechat celý příběh vyjít najevo. Tento emocionální snímek s rychlým spádem, vycházející ze skutečných událostí, nabízí portrét ženy, která se potýká se zastrašováním, tragédií a zradou ve svém nejbližším okolí. Vrhá světlo na zastaralý zákon, který omezuje svobodu žen v současném světě. (zdroj: Filmový festival ÍRÁN:CI)


Žánr: Drama Země: Írán Hrají: Hamed Behdad

bottom of page